- Z wnioskiem mogą występować kobiety, które prowadziły działalność gospodarczą lub współpracowały przy jej prowadzeniu, a jednocześnie przebywały na urlopie wychowawczym - tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Chodzi o kobiety, które w takiej sytuacji były między 1 stycznia 1999 r. a 31 sierpnia 2009 r. Dotyczyło to m.in. Ewy Stryjewskiej z Mysłowic, która w latach 1999-2001 urodziła dziecko i wychowywała je, miała etat, a jednocześnie prowadziła działalność gospodarczą. Te matki uzyskiwały od swojego ZUS-u zapewnienie, że nie muszą odprowadzać niektórych składek, ale po latach ZUS zaczął się o nie dopominać. W przypadku mysłowiczanki było to - razem z odsetkami - 20 tys. zł.
W podobnej sytuacji znalazło się kilkanaście tysięcy kobiet w całym kraju.
ZUS tłumaczył, że w ich przypadku doszło do zbiegu trzech okoliczności, które nakazują odprowadzanie składek: umowa o pracę, urlop macierzyński lub wychowawczy, prowadzenie działalności gospodarczej.
- Dokumenty złożone w tej sprawie po 1 sierpnia nie będą rozpatrywane - przypomina rzecznik Andrusiewicz.
Wniosek może dotyczyć zarówno niezapłaconych składek, jak też naliczonych z tego tytułu odsetek. Jeżeli składki zostały opłacone po terminie, umorzeniu będą podlegały odsetki za zwłokę.
Formularz wniosku o umorzenie należności na Fundusz Pracy dostępny jest w każdej placówce ZUS-u oraz na stronie internetowej: www.zus.pl.
Tam też trzeba szukać wszelkich istotnych informacji w sprawie umorzenia należności na Fundusz Pracy.
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?