MKTG SR - pasek na kartach artykułów

ZUS zapewnia raj na starość? REKORDOWA RENTA to efekt "STAREGO SYSTEMU"? Najbogatszy rencista pobiera od ZUS 27 tys. złotych [23.01.2019]

TK
Rekordowa renta od ZUS to efekt "STAREGO SYSTEMU"? Najbogatszy rencista pobiera od ZUS 27 tys. złotych
Rekordowa renta od ZUS to efekt "STAREGO SYSTEMU"? Najbogatszy rencista pobiera od ZUS 27 tys. złotych
ZUS zapewnia raj na starość? Perspektywa renty zazwyczaj nie powala jej wysokością i nie kojarzy się z dostatnim życiem. Najniższa wysokość tego świadczenia w Polsce wynosi 1029,80 złotych brutto, co daje niecałe 900 złotych na rękę. Przeciętna wysokość wypłacanej przez ZUS renty to 1781,95 złotych, a według wyliczeń "Faktu" świadczeniobiorców jest około 750 tys. rent. Nie wszyscy jednak pobierają świadczenia na tym poziomie. Rekordową rentę od ZUS pobiera mieszkaniec Piły - wysokość świadczenia to 27 338 tys. złotych brutto. Wysoko w rankingu "Faktu" znajduje się także rencista z Sosnowca.

Rekordowa renta od ZUS. Ile dostaje "najbogatszy" rencista?
O zaskakujących danych pisze "Fakt", który w swoim zestawieniu wziął pod lupę wysokość świadczeń pobieranych przez polskich rencistów. Mając na uwadze kilka poniższych faktów, to rekordowe świadczenia pobierane od ZUS mogą przyprawić o zdziwienie.

  • 1029,80 zł brutto - to najniższa kwota świadczenia, jakie może pobierać rencista,
  • 1891,95 zł brutto - to średnia wysokość renty w Polsce,
  • 750 tysięcy - to liczba świadczeń wypłacanych przez ZUS osobom, które są niezdolne do pracy z powodu złego stanu zdrowia.

Ile zatem wynoszą rekordowe świadczenia? Kwota rekordowej renty wynosi 27338 tys. złotych brutto. Wysoko w zestawieniu znajduje się również mieszkaniec Sosnowca.

Rekordowe renty w Polsce:

  • 27 338 tys. zł brutto - to wysokość rekordowej renty, która pobiera mieszkaniec Piły
  • 19 090 tys. zł brutto - wysokość renty pobieranej przez mieszkańca Poznania
  • 17 694 tys. zł brutto - wysokość renty pobieranej przez mieszkańca Krakow

a

Również wysoko w zestawieniu "Faktu" znalazł się mieszkaniec Sosnowca, pobierający świadczenie na poziomie 15 215 tys. zł brutto.

Zobacz również: Waloryzacja emerytur 2019: TABELA + WYLICZENIA

SZCZEGÓŁOWE WYLICZENIA W GALERII PONIŻEJ

Rząd przyjął projekt budżetu na 2019 rok. Uwzględnił wydatki na waloryzację świadczeń emerytalno-rentowych w 2019 roku na poziomie 103,26 proc. To oznacza, że twoja emerytura wzrośnie o 3,26 proc. (brutto). Jak to przekłada się na konkretne kwoty świadczeń? ➤➤ ZOBACZ PRZYKŁADY (wyliczenia bez uwzględnienia waloryzacji kwotowej)➤➤ (U góry kwota świadczenia - podana w brutto. Na dole - o ile wzrośnie po waloryzacji w 2019 roku).

Emerytury 2019. Jaka waloryzacja w 2019 r.? O ile wzrośnie e...

Rekordowa renta a korzystny wzór wyliczeń?

Jak tłumaczy Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS na łamach "Faktu", kluczową rolę w wyliczaniu wysokości renty, odgrywa wzór, który jest przestarzały, a największą rolę grają w nim lata pracy z najlepszymi zarobkami, wskazanymi przez potencjalnego świadczeniobiorcę.

Renty z tytułu niezdolności wyliczane są na podstawie wzoru, który dotyczył również emerytur z tzw. starego systemu. Dużą role w ich wysokości odgrywają więc lata pracy z najlepszymi zarobkami, które wskaże nam sam zainteresowany. Co za tym idzie, o wysokości świadczenia decyduje 10 lat w ostatnim 20-leciu lub 20 wybranych lat pracy z całego życia zawodowego - powiedział Andrusiewicz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera