Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję o...

  Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął decyzję o rozpoczęciu ogólnopolskiego strajku nauczycieli

  Leszek Rudziński

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego podjął na czwartkowym posiedzeniu decyzję o ogólnopolskim strajku nauczycieli. Decyzje poprzedziły burzliwe negocjacje na linii nauczyciele - MEN, które nie przyniosły rezultatu. Szefowa resortu edukacji Anna Zalewska opuściła negocjujących związkowców grożących strajkiem, z paskiem z nauczycielskim wynagrodzeniem.
  Związek Nauczycielstwa Polskiego, po przeszło dwugodzinnych konsultacjach podjął uchwałę o rozpoczęciu sporu zbiorowego i wystąpieniu przez oddziały ZNP do pracodawców z żądaniem podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli i innych pracowników oświaty o 1000 zł. Pracodawcy to w tym przypadku dyrektorzy uzależnieni finansowo o rządowych nakładów na oświatę.

  CZYTAJ TEŻ | OD GRUDNIA 2018 R. NAUCZYCIELE PROTESTUJĄ, BIORĄC ZWOLNIENIA LEKARSKIE. ZOBACZ, W KTÓRYCH SZKOŁACH TRWA STRAJK [MAPA]  Wcześniej związkowcy spotkali się z minister edukacji Anną Zalewską. - Ministerstwo Edukacji Narodowej poza próbą przekonania nas, że odpowiedzialnymi za poziom naszego wynagrodzenia są tylko i wyłącznie samorządy, nie przedstawiło żadnej propozycji - powiedział po zakończonych negocjacjach prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz.

  Dodał, że nie aprobuje przedstawionego przez MEN projektu rozporządzenia ws. minimalnych stawek wynagrodzenia nauczycieli. - MEN zmarnowało czas, bo skoro zadeklarowało, że ma pewne propozycje do przedstawienia środowisku nauczycielskiemu, to na to liczyliśmy. Niestety, po raz kolejny pani minister poza pustosłowie i taką czczą demagogię nie wyszła, więc nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać z uprawnień leżących po stronie związków zawodowych, realizując ustawę o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - mówił szef ZNP.

  Po zakończeniu negocjacji zarząd związku udał się na naradę. Jak udało nam się ustalić, trwające w chwili zamykania tego wydania gazety rozmowy członków zarządu głównego ZNP zmierzały w kierunku strajku i prawdopodobnie zapadnie decyzja o jego podjęciu.

  Z kolei Zalewska po spotkaniu ze związkowcami zapewniała, że jej resort przedstawił kilka propozycji „liczonych w setkach milionów złotych”, które miałyby być wprowadzone od 1 września 2019 r. Minister podkreśliła jednak, że to samorząd decyduje o pensjach nauczycieli, ministerstwo ustala tylko pensje minimalne, z czym stanowczo nie zgodzili się związkowcy, twierdząc, że minister zrzuca odpowiedzialność na samorządy.

  Początkowo spotkanie ws. nauczycielskich pensji miało odbyć się o godz. 11. Szybko okazało się jednak, że negocjacje mogą się skończyć, zanim się jeszcze na dobre rozpoczęły. Wszystko przez to, że w siedzibie Centrum Społecznego „Dialog” pojawiło się „za dużo” osób. W sali na Annę Zalewską czekał główny zarząd ZNP (70 osób) oraz przedstawiciele innych związków zawodowych nauczycieli. W sumie w pomieszczeniu było prawie 100 osób.

  Jak relacjonował ZNP w mediach społecznościowych, minister Zalewska miała stwierdzić, że w negocjacjach bierze udział zbyt wiele osób i należy opuścić salę. Następnie przenieść się do innego pomieszczenia i tam czekać na „wybranych związkowców”.

  Ostatecznie do około godzinnego spotkania doszło o godz. 13. Na jego zakończenie minister edukacji dostała w prezencie od związków pasek z kwotą nauczycielskiej pensji.

  Nauczyciele domagają się m.in. podwyżek na poziomie 1000 zł, a także rozpoczęcia rozmów w sprawie nowego systemu wynagradzania nauczycieli, które doprowadzą do zwiększenia płacy zasadniczej w wynagrodzeniu ogólnym. Rząd twierdzi, że w budżecie nie ma pieniędzy, aby spełnić te wymagania.

  POLECAMY:


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (29)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  GEN ETYCZNE UW WAR RU N KO WAŃIA FEeeeMINO GEN DER YSSTEK I LIBER HARPI

  777 NIE POtO ELYTAA STUDI UJE BY PRACOWAĆ=CIENRZKO KO W POcie KOda ZNP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1


  Każemy dzieciom

  żeby były (gość) 12.01.19, 14:43:57

  Zgłoś naruszenie treści
  Już oceniłeś tę opinię.
  / +2

  Grzeczne i słuchały pani w przedszkolu i dopiero kiedy maluch zamiast ochoczo tam...rozwiń całość


  Każemy dzieciom

  żeby były (gość) 12.01.19, 14:43:57

  Zgłoś naruszenie treści
  Już oceniłeś tę opinię.
  / +2

  Grzeczne i słuchały pani w przedszkolu i dopiero kiedy maluch zamiast ochoczo tam rano iść zapiera się ,płacze ,moczy w nocy,albo przestaje opowiadać co się działo ,po jakimś czasie zauważamy ,że coś chyba jest nie tak.Moje dziecko chodziło do publicznego przedszkola i dopiero w ostatnim roku wyszło na jaw,że całe przedszkole było terroryzowane przez jednego chłopca z ADHD. Nikt nie dawał sobie z nim rady,przenoszono go z grupy do grupy ,dopiero w zerówce udało się go usunąć z przedszkola. Niestety w rejonowej podstawówce znów się ten dzieciak pojawił.Szkoła przy pierwszych problemach nie starała się zrobić czegoś z tym agresywnym chłopakiem,tylko wysyłała krzywdzone przez niego dzieci do pedagoga,który uczył je ,żeby kładły się na podłogę i zakrywały głowę rękami,kiedy on po nich skacze,próbuje zrzucić ze schodów,niszczy ich plecaki.To się nazywało zajęcia z asertywności.To działo się głównie na przerwach,kiedy panie nauczycielki zamiast pilnować swoich klas piły kawkę ,a dzieci w tym czasie nikt nie pilnował.Oczywiście już w szatni wielki baner wisiał i jest do dziś,że to szkoła bez przemocy. Zabrałam stamtąd dziecko po dwóch tygodniach i sporym kosztem umieściłam w prywatnej szkole,gdzie klasa liczyła 10 osób przy dwóch nauczycielach.Mogłam w każdej chwili przez net sprawdzić co dzieje się w szkole.Niska pensja nie usprawiedliwia nikogo,wszyscy zarabiamy zbyt mało o ile nie jesteśmy prezesami,dyrektorami,biznesmenami,gdzie ci ostatni napychają swoje kieszenie żerując na taniej sile roboczej.Praca w edukacji czy służbie zdrowia na podstawowych szczeblach od zawsze była mało płatna,to po co nadal są na studia pedagogiczne i medyczne setki tysięcy chętnych ? Idźcie wszyscy frustraci na kasę do marketu za 4000 brutto i cieszcie się życiem,zamiast dręczyć dzieci i pacjentów.Albo jedźcie do Niemiec,gdzie za obsługiwanie muzułman w obozach płacą na nasze 8000 z darmowym mieszkaniem i jedzeniem.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  MUFIOM O SWYH GOŁYCH PENSJACH

  777 NIE POtO ELYTAA STUDI UJE BY PRACOWAĆ=CIENRZKO KO W POcie KOda ZNP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 2

  A NIC NIE PO WIEDZĄ O KLIKUnasSTU DODATKACH I karcie UCITJELA PO PRLu I KILKU MIESIONCACH URLOPU I SWOJI KASSty ZZ SPRYWATYZOWAĆ NIYCH WOL NY RYNEK BALCYRKA ICH OCENI ILE LEŃI I ZAPŁACI TYLKO TYM...rozwiń całość

  A NIC NIE PO WIEDZĄ O KLIKUnasSTU DODATKACH I karcie UCITJELA PO PRLu I KILKU MIESIONCACH URLOPU I SWOJI KASSty ZZ SPRYWATYZOWAĆ NIYCH WOL NY RYNEK BALCYRKA ICH OCENI ILE LEŃI I ZAPŁACI TYLKO TYM CO PODNOSZOM POZIOM NAUKI NIY POLACKI NOWO BOSSki KOMBI cFUN NY NACJI.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  dodatki

  kicia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  ja pracuję w oświacie od 20 lat. Nie widzę tych magicznych dodatkow, o których piszesz. Za to - skoro tak jadem plujesz - zapraszam Cię do pracy w szkolnictwie.
  A swoją drogą, kto zrobił Ci taką...rozwiń całość

  ja pracuję w oświacie od 20 lat. Nie widzę tych magicznych dodatkow, o których piszesz. Za to - skoro tak jadem plujesz - zapraszam Cię do pracy w szkolnictwie.
  A swoją drogą, kto zrobił Ci taką krzywdę i kiedy, że tylko błotem obrzucasz innych, FRUSTRACIE???zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  LIBER POLACKI ELYTY PRzyKŁAD PŁYNIE Z GURY NAUCITJELKI RZENNNŃSZCZI NY

  777 NIE POtO ELYTAA STUDI UJE BY PRACOWAĆ=CIENRZKO KO W POcie KOda ZNP (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  COS O SKUTKACH NAŁUCZAŃJIA Z BULLEM BEZ NADZIEJI POLACTWA=...rozwiń całość

  COS O SKUTKACH NAŁUCZAŃJIA Z BULLEM BEZ NADZIEJI POLACTWA=
  https://dziennikzachodni.pl/faceci-sa-jacys-inni-polak-gnusnieje-i-umiera-z-kciukiem-na-pilocie-aktywna-polka-zyje-o-8-lat-dluzej/ar/13798767#polska-i-swiatzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  naucyciele do solidnej pracy !!

  obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  mlodzi po studiach nie maja pracy ,beda teraz wolne miejsca i nie ma problemu ,obecni nauczyciele niestety ale nie sa dobrze przygotowani ponieważ mlodziez musi brac dodatkowe lekcje i prawde...rozwiń całość

  mlodzi po studiach nie maja pracy ,beda teraz wolne miejsca i nie ma problemu ,obecni nauczyciele niestety ale nie sa dobrze przygotowani ponieważ mlodziez musi brac dodatkowe lekcje i prawde mówiac od rana do wieczora musza siedzieć nad ksiazka .rzad nie powinien sie zgadac na podwyzki TERAZ ZNOWU WOLNE .JAK SIE NIE PODOBA TO ZMIENIC ZAWÓD . !!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .....

  Gosia (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

  Do młodych, którzy nie mają pracy - chyba nie umiecie tej pracy szukać. Wejdźcie na Mazowiecki Bank ofert Pracy dla Nauczycieli. Jest tam KILKASET ofert pracy od ZARAZ.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niech zabiora sie do roboty a nie strakuja

  maria (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 7

  Maja 2 m-ce wakacji i płatne ferie i jeszcze im żle.
  Godzina ich pracy to 45 minut a moja godzina to była pełana -60minut.
  ZUS niech zaiteresuje sie tym chorbowym.Kto im tak wystawia i tak nagle...rozwiń całość

  Maja 2 m-ce wakacji i płatne ferie i jeszcze im żle.
  Godzina ich pracy to 45 minut a moja godzina to była pełana -60minut.
  ZUS niech zaiteresuje sie tym chorbowym.Kto im tak wystawia i tak nagle wszyscy są chorzy.
  to nalezy skontrolować . Uczą jedno i to samo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  w budżetówce zawsze im źle

  Karol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Zapomniałeś wspomnieć o 13 pensji oraz o tym, że tygodniowy czas pracy nauczyciela w szkole to 18 godzin.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Znowu tylko polityka

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 7

  Zalewska, to najgorszy minister oświaty od 1989 roku. Bezmyślny uśmiech sztuczną szczęką, to za mało.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Poziom kadry

  k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

  Przy okazji należy ułatwić zwalnianie słabych nauczycieli!


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  słabi

  walduś (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Jak zaczną zwalniać słabych, to tylko katecheci się ostaną jako najlepsi i najskuteczniejsi. Tym nikt nie dorówna

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jest inaczej

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

  Można zwolnić słabszych, tylko lepsi z uwagi na słabiutkie zarobki jakoś się nie garną się do tego trudnego zawodu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jeśli na zawołanie

  lubelak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 1

  wiecznie żywego przewodniczącego od najdawniejszych czasów PRL będą strajkować, to nie warci są nawet splunięcia, a co dopiero uczenia naszych dzieci.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bredzisz złośliwcze

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 6

  A przewodniczący Duda z pieskiem, czy "oseł" Śniadek, to nie wiecznie żywi. Zważ proporcje, beneficjencie podłej zmiany.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Rodzice dzieci co m-c bulą na naukę poprzez strącany Im z dochodu podatek dochodowy.

  Repo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 4

  A tu nasi brać nauczycielska woła mało. Wysłać Ich do Pekinu tam POrozmawiają otwarcie o Mao. W Lublinie oświata szkolna podlega pod Ratusz. I co Ratusz od 6 lat buli na Motór ( piłkarze i...rozwiń całość

  A tu nasi brać nauczycielska woła mało. Wysłać Ich do Pekinu tam POrozmawiają otwarcie o Mao. W Lublinie oświata szkolna podlega pod Ratusz. I co Ratusz od 6 lat buli na Motór ( piłkarze i żużlowcy ) a nie może dofinansować nauczycieli dochodów. Lepiej jak Rząd da POdwyżkę a my z Ratusza cieszmy się z wygranej. A problemy Miasta ...? a niech da Rząd. No to jak nauczyciele nie chcą uczyć dzieci to trzeba zwrócić rodzicom uczniów zabrany co m-c podatek dochodowy w części dany na naukę. Niech Ci nasi obecni nauczyciele z L4 przypomną sobie czy podczas Ich matury ktoś na 5 m-cy przed maturą straszył maturzystów , że będą strajkować i..... mają w nosie maturzystów. Szef każdej placówki oświatowej musi za chorych na L4 zatrudnić na umowę zastępców . Bo braci nauczycielskiej wg POkrak i Kmiotów za Ich panowania było za dużo. Wszak zwalniali nauczycieli i likwidowali szkoły. Kto 8 lat rządził Polską ? Nie W/w wymienieni. Ci z L4 dostaną za pobyt w domu chorobowe. I gdzie tu mają problem i Ratusz i szefowie placowek oświatowych.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  gosc

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 9 / 12

  gazetaprawna.pl - Rafalska: Środki na wypłatę matczynych emerytur są zabezpieczone ........... tu idą min. wasze pieniądze i na 1000+ i 500+ a nie dla ludzi pracy. Jak dajecie się razem z...rozwiń całość

  gazetaprawna.pl - Rafalska: Środki na wypłatę matczynych emerytur są zabezpieczone ........... tu idą min. wasze pieniądze i na 1000+ i 500+ a nie dla ludzi pracy. Jak dajecie się razem z innymi zawodami budżetówki w tym z emerytami skubać z waszych pieniędzy zamiast wyjść na ulicę i zrobić rozróbę to siedzicie cicho to macie jak was rząd traktujezwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  3rr

  3rr3 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 7

  nauczyciel to największy wróg obecnej władzy ,człowiek wykształcony na największy wróg obecnej władzy-kto myślący zagłosował by na nich ? dlatego wspierają nieudaczników ,nierobów i dzieciorobów


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  widać poziom was wykształciuchów

  po maturach np. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

  Puknij się w ten mega wykształcony łeb . Zagłosuj na szetynescu on ci da ale kopa w d..ę

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo