Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy: JSW chce „uśpić” otwartą z pompą dwa lata temu kopalnię w Bziu? Szefowie JSW: Bzdura

Jacek Bombor
Jacek Bombor
Co z nową kopalnią w Bziu? Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Co z nową kopalnią w Bziu? Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Arek Biernat/Dziennik Zachodni
Doświadczeni pracownicy dołowi wiedzą doskonale, że do czasowo otamowanych chodników nie ma już po co wracać – piszą związkowcy sugerując, że właśnie tak się dzieje na budowie kopalni Bzie-Dębina.

Co z nową kopalnią w Bziu? Związkowcy: akcja hibernacja. Szefowie JSW: bzdura

Związkowcy Jastrzębskiej Spółki Węglowej powołując się na nieoficjalne informacje pracowników, zaniepokojonych losem budownej kopalni Jastrzębie-Bzie, zadali szefom JSW pytanie: Co dalej z inwestycją, która jest kluczowa dla JSW w kontekście wykorzystania nowych złóż? Chodzi o nową kopalnię w Bziu, która – choć otwarta dwa lata temu jako “kopalnia w budowie”, to wciąż długo jeszcze trzeba będzie długo czekać, zanim wyjedzie stamtąd pierwsza tona węgla. Jak długo? No właśnie tego nie wiadomo.

Budowa kopalni wciąż trwa. Obecnie pracują na dole 223 osoby (40 na zmianę), do końca roku ma być ich 300 (60 na zmianie), a docelowo 2 tysiące.

Nowa kopalnia węgla w Jastrzębiu-Zdroju otwarta. Budowa kopa...

W piśmie do prezes Barbary Piontek przypominają, że gdy dwa lata temu w towarzystwie premiera Mateusza Morawieckiego, a także całej państwowej świty, otwierano “kopalnię w budowie”, mówiono o wielomiliardowych inwestycjach, by od 2022 roku z kopalni Bzie-Dębina płynął już węgiel.

- To pierwsza nowa kopalnia od 30 lat.(…) Zakład będzie wydobywał węgiel koksowy przez 30 lat. Skorzysta cała Unia Europejska – chwalił premier Morawiecki, mówiąc o budowaniu potencjały gospodarki 4.0. - Jestem dumny!

- Dlatego razem z załogą z niedowierzaniem wsłuchujemy się w informacje mówiące o planach Zarządu zakładających ograniczenie inwestycji lub wręcz tzw. hibernację projektu udostępnienia złoża Bzie-Dębina – czytamy w piśmie do szefów JSW, które zostało wysłane 7 kwietnia.

Czy te sygnały oznaczają wstrzymanie prac, które do tej chwili pochłonęły ponad miliard złotych?

- Doświadczeni pracownicy dołowi wiedzą doskonale, że do czasowo otamowanych chodników nie ma już po co wracać – piszą związkowcy sugerując, że właśnie tak się dzieje. Informują, że dostali w tej sprawie “niezliczoną” ilość telefonów od zaniepokojonych pracowników nowej kopalni. - Chcemy wiedzieć konkretnie, co się dzieje, bo to nie są żarty. Czekamy na oficjalną odpowiedź, by mieć pewność, że nie zostaną zaprzepaszczone ogromne pieniądze wpompowane w projekt – mówił nam Sławomir Kozłowski, szef Solidarności w Jastrzębskiej Spółce Węglowej.

Barbara Piontek, prezes JSW odpisała już związkowcom zapewniając, że nic złego się z inwestycją nie dzieje. Nie podała jednak żadnych danych technicznych, poniesionych nakładów, nie odniosła się do konkretnych zarzutów.

- Wnikliwie i odpowiedzialnie analizuję wszelkie działania i ich wpływ na spółkę. W tym kontekście pragnę Państwa zapewnić, iż realizacja inwestycji pn.: Rozbudowa KWK Jastrzębie-Bzie” w żaden sposób nie będzie wstrzymana i wszelkie nieoficjalne informacje na ten temat nie są oparte na prawdzie. Wszyscy zdajemy sobie w wartości tej inwestycji dla JSW – odpisała związkowcom prezes Barbara Piontek, zachęcając na przyszłość do bezpośredniego kontaktu, gdyż “nieoficjalne informacje mogą budować mylne i chaotyczne wrażenie, jednocześnie mające zły wpływ na atmosferę pracy pracowników JSW”.

Nasi dziennikarze poprosili JSW o informacje dotyczące finansowania inwestycji.

Nie przeocz

We wrześniu 2019 roku na dole w kopalni pracowały 223 osoby (40 na zmianę), którzy zostali przeniesieni z innych zakładów Spółki. Byli zatrudnieni w oddziale robót przygotowawczych oraz w oddziałach elektrycznym i maszynowym. Ich praca to przede wszystkim drążenie przodków: badawczo– transportowego oraz przecinki. Do końca roku pracowników miało być 300 (60 na zmianie), a docelowo dwa tysiące.

- Wydobycie ruszy w 2022 roku. Rocznie na powierzchnię wyjeżdżać będzie 2 mln ton węgla. Obecnie prowadzimy dwa przodki. W celu udostępnienie pokładów pozostaje do wykonania ok. 3,5 km wyrobisk – mówił wówczas Wojciech Badaj, dyrektor do spraw technicznych KWK Bzie-Dębina w Jastrzębiu-Zdroju.

Łącznie w tym rejonie do wydobycia jest 180 mln ton węgla. Wydobycie prowadzone będzie m.in. pod Jastrzębiem i Pawłowicami. Do 2030 roku mają być uruchomione zostać cztery ściany. Urobek trafi do zmodernizowanego zakładu przeróbki mechanicznej węgla w Ruchu „Zofiówka”. Budowa nowej kopalni JSW może kosztować ma kosztować 3 mld zł.

Zapytaliśmy w JSW, ile do tej pory projekt pochłonął, jaki jest plan, koszty, przewidziane na ten rok. I kiedy – wedle harmonogramu inwestycji - z kopalni wyjedzie pierwsza ton węgla. Ile obecnie pracuje na zmianie górników? Ile chodników wykonano z zaplanowanych 3,5 kilometrów? Na razie nie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera