Związkowcy JSW oskarżają poprzedni zarząd. Złożyli wniosek do prokuratury [TREŚĆ ZAWIADOMIENIA]

Bartosz Wojsa
Bartosz Wojsa
Związkowcy JSW oskarżają poprzedni zarząd. Złożyli wniosek do prokuratury
Związkowcy JSW oskarżają poprzedni zarząd. Złożyli wniosek do prokuratury
Udostępnij:
Reprezentatywne Organizacje Związkowe JSW złożyły zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Jastrzębiu-Zdroju. Oskarżają w nim poprzedni skład zarządu JSW z 2014 roku, w tym: Jarosława Zagórowskiego, Grzegorza Czornika, Jerzego Boreckiego oraz Roberta Kozłowskiego.

Już w dniu podpisania porozumienia, 16 września, między obecnym zarządem a związkami zawodowymi Piotr Szereda w rozmowie z nami zdradził, że pociągnie poprzedni zarząd z ówczesnym prezesem, Jarosławem Zagórowskim na czele, do odpowiedzialności.

- Wszyscy jesteśmy wściekli, ponieważ płacimy za błędy politycznych decyzji. Musieliśmy zadłużyć spółkę, a teraz górnicy będą musieli płacić za decyzję w sprawie kopalni Knurów-Szczygłowice. Chcemy, żeby poprzedni zarząd, tj. Zagórowski, Kozłowski, poniósł konsekwencje karne - zapowiadał w rozmowie z nami Piotr Szereda. Teraz jego słowa przeradzają się w czyn.

- Działając wspólnie i w porozumieniu w realizacji z góry powziętego zamiaru jako Zarząd Jastrzębskiej Spółki Węglowej dopuścili się przestępstwa […] będąc zobowiązani do prowadzenia spraw majątkowych oraz kierowania działalnością gospodarczą spółki nadużyli udzielonych im uprawnień, jednocześnie nie dopełniając obowiązku należytej staranności doprowadzili do powstania znacznej szkody majątkowej Jastrzębskiej Spółce Węglowej – czytamy w zawiadomieniu, które udostępnił Piotr Szereda, rzecznik prasowy związków JSW.

W uzasadnieniu związkowcy piszą między innymi o tym, że ich zdaniem we wskazanym składzie osobowym w 2014 roku doprowadzono do powstania znacznych strat majątkowych w spółce, w efekcie powodując utratę płynności finansowej oraz nieuzasadniony i nadmierny wzrost zobowiązań po stronie spółki.
- W szczególności w tym miejscu należy wskazać na transakcję przejęcia przez JSW Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice” od Kompanii Węglowej oraz zawarcie w dniu 30 lipca 2014 r. umowy Programu Emisji Obligacji – czytamy w zawiadomieniu związkowców.

W ich ocenie przejęcie kopalni „Knurów-Szczygłowice” było decyzją nie znajdującą żadnego ekonomicznego uzasadnienia i musiało doprowadzić do pogorszenia w krótkim czasie sytuacji finansowej JSW.

- Wszystkie wskazane osoby były doskonale zorientowane w pogarszającej się sytuacji finansowej JSW oraz niebezpieczeństwie całkowitej utraty płynności finansowej. Jednocześnie wskazane osoby wyraziły zgodę na przejęcie Kopalni Węgla Kamiennego „Knurów-Szczygłowice” oraz zawarcie w dniu 30 lipca 2014 r. bardzo ryzykownej umowy Programu Emisji Obligacji – grzmią w piśmie związkowcy.

Związkowcy dodają: „Z uwagi na zajmowane stanowisko oraz wielką wartość szkody uznać należy, iż działalność wskazanych osób jest społecznie szkodliwa w stopniu znacznym”.

Pod zawiadomieniem podpisali się: Sławomir Kozłowski, Roman Brudziński, Marek Płocharski, Andrzej Józefczyk, Paweł Kołodziej, a także Zenon Dąbrowski.


*Pod Wałbrzychem odkryto podziemne miasto. Złoty pociąg będzie wydobyty ZDJĘCIA
*Nowy Supersam w Katowicach zaprasza na wielkie otwarcie
*Uchodźcy z Syrii już na Śląsku. Rodziny mieszkają w Chorzowie
*Tak się okrada w sklepie. Uważajcie na zakupach WIDEO Z MONITORINGU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

X
X
Józefczyk niech się najpierw rozliczy z remontów sekcji i innych "kombinacji biznesowych" z materiałów kopalnianych też... Człowiek bez wstydu! Ile spółka straciła na przekrętach związkowców? Ludzie to widzą ale i tak jeden baran z drugim napiszą, że Zagórowski ukradł i rząd a na co dzień pracują z największymi złodziejami!
Q
Qwerty
Przecież pieniądze ze sprzedaży kop. Knurów-Szczygłowice poszły na wynagrodzenia dla nic
R
Ryl
W glowie mi sie nie miescie ze mozna bylo przewalic tyle kasy 5 miljardow oddac do budrzetu bo zagor stwiercil ze jsw ma tyle kasy i se poradzi i co tera kaj my sa na dnie przez te ich powalone decyzje i co najleprze my ryle tera placemy za te jego poronione pomysly powinien siedziec za to abo sam to splacic baran
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie