Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwiedzamy. Górskie szczyty, wąskie tory, wiosna i historia - co wybieracie?

Tomasz Szymczyk
Zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej w Rudach
Zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej w Rudach arc.
Długi majowy weekend warto spędzić na świeżym powietrzu. Możliwości w okolicy jest wiele. Wiele atrakcji czeka na mieszkańców województwa śląskiego w jego granicach i tuż za nimi. Podpowiadamy, gdzie się wybrać.

Plany dotyczące długiego majowego weekendu rodzą się zazwyczaj dużo wcześniej, a im bliżej początku maja, tym bardziej niż do map i przewodników zaglądamy do prognóz pogody. Niezależnie od aury, warto jednak przeznaczyć kilka wolnych dni nie na siedzenie przed telewizorem, ale na odpoczynek na świeżym powietrzu. Mowa oczywiście o odpoczynku aktywnym, bo inny w grę nie wchodzi. Chociaż podczas Święta Pracy, Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja nie braknie uroczystości oficjalnych, proponujemy Wam kilka miejsc, do których warto się wybrać czysto turystycznie.

Tatry z Bielska-Białej

Wypad wgóry zawsze jest godny polecenia. Często jednak ci, którzy lubią piesze wędrówki poszczytach są wkropce, bo... byli już naniemal wszystkich szczytach najbliższego nam Beskidu Śląskiego iŻywieckiego. Wtym kontekście pomysł wejścia naSzyndzielnię wydaje się nieco dziwny, ale pamiętać trzeba, że odminionego roku działa tam wieża widokowa, która znacznie zwiększa atrakcyjność tego szczytu. 18-metrowa wieża pozwala przydobrej pogodzie nadostrzeżenie nawet szczytów Tatr, nie mówiąc już ookolicznych beskidzkich szczytach czy widoku wstronę Katowic. Wstęp to koszt 3 lub 2 złotych.

Zamki wciąż się zmieniają

Jeśli ktoś, zamiast kierunku południowego, woli północn0-wschodni, powinien zajrzeć na Jurę Krakowsko-Częstochowską. O uroku ruin tamtejszych zamków napisano już wiele, jednak cały czas przechodzą one metamorfozę. Kilka lat temu odbudowano zamek w Bobolicach. Na tegoroczny weekend majowy zaplanowano z kolei otwarcie po remoncie zamku w Pieskowej Skale, położonego w urokliwym Ojcowskim Parku Narodowym. Prace w budowli znanej m.in. z „Janosika” czy „Stawki większej niż życie” trwały przez dwa lata i obejmowały m.in. elewacje korpusu głównego, murów, bastionów oraz dziedzińca krużgankowego oraz adaptację pomieszczeń na cele eduka-cyjno-kulturalne.

Od maja do września Muzeum będzie czynne we wtorki i czwartki od godz. 9 do 17, w piątki od 9 do 13, a w soboty i niedziele od 10 do 18. Zamkowy dziedziniec otwarty będzie codziennie od godz. 8 rano do zmroku.

Z roślinami w... Bytomiu

Bytom kojarzy się przede wszystkim z przemysłem, ale po wizycie w miniarboretum przy ul. Tarnogórskiej 1 kojarzyć się będzie z roślinami i zwierzętami. W otwartym zobaczyć można oznaki wiosny: krokusy, przylaszczki, ranniki zimowe, wrzośce, przebiśniegi, ale również cytrusy - mandarynki i cytryny, na których pojawiają się już pierwsze owoce. Rozkwitają też storczyki. Miniarboretum jest czynne od poniedziałku do piątku od godz .15 do 18, a w soboty i niedziele od godz. 11 do 19.

Przez cały weekend majowy, oprócz poniedziałku 2 maja, z wiosną można się również spotkać w Egzotarium w Sosnowcu. Można je odwiedzać od godz. 10 do 18. Warto tu zajrzeć przed planowaną przebudową obiektu, który ma się zmienić nie do poznania.
Na wąskich torach

Długi weekend majowy można również spędzić w pociągu. Gdzie? W urokliwych Rudach Raciborskich. Tamtejsza kolejka wąskotorowa to jeden z dwóch ocalałych fragmentów dawnej sieci Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Od 1 maja pociągi w kierunku stacji Paproć odjeżdżać będą w soboty, niedziele i święta o godz. 11, 12, 13, 15, 17 i 18, a w kierunku Stanicy o godz. 14 i 18. 1 i 3 maja składy na pewno prowadzić ma parowóz, szykuje się więc spora atrakcja.

Bilety na trasie z Rud do Paproci kosztują 12 i 8 złotych, z Rud do Stanicy 15 i 10 zł (cena obejmuje podróż tam i z powrotem).

A może pod ziemię?

Jeśli ktoś nie miał jeszcze okazji odwiedzić zabytkowej kopalni Guido w Zabrzu, może to zrobić właśnie podczas majówki. Od 30 kwietnia do 4 maja kopalnia wydłuża godziny zwiedzania. Guido w tych dniach będzie dostępne dla turystów od godziny 9 do 20. Pamiętać trzeba jednak koniecznie o wcześniejszej rezerwacji zwiedzania pod numerem telefonu 32 271 40 77.

Kopalnia oferuje aktualnie zwiedzanie poziomów 170 i 320. Najwięcej przeżyć dostarczy jednak zjazd na poziom 355, który można zwiedzać z przewodnikiem lub przeżyć tam prawdziwą górniczą dniówkę.

Prehistoryczny spacer

Właśnie z węglem i karbonem kojarzy się centralna część województwa śląskiego, mało kto wie jednak, że w trasie całą niemal południową Polskę pokrywało ciepłe morze, w którym żyły prajaszczury. W miejscu, gdzie udało się odnaleźć fragmenty ich szkieletów, utworzono w Jaworznie park edukacyjny pod nazwą Geosfera - świetne miejsce na połączenie rekreacji i edukacji. Odwiedziny w Geosferze warto połączyć z wycieczką rowerową, bo prowadzących do wielu ciekawych miejsc ścieżek rowerowych w Jaworznie nie brakuje.

Majówka historycznie

3 maja świętować będziemy 95. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego. Koncert z tej okazji odbywać się będzie w Sosnowcu, by jednak bliżej zapoznać się z historią zrywu powstańczego, warto odwiedzić Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach (ul. Polaka 1). 1 i 2 maja wstęp będzie bezpłatny, a 3 maja chętni za wejście zapłacą 3 złote. 1 maja Muzeum będzie czynne od 12 do 17, 2 maja od 16 do 20, a 3 maja od 14 do 18.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera