MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwiększ wypłatę o 425 zł, nie płać zbyt wysokiej zaliczki na PIT. Nowe przepisy dają ci do tego prawo - sprawdź jak to zrobić: [27.03.2022]

Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Osoby, które nie złożyły PIT-2 nie upoważniły swojego pracodawcę-płatnika do pomniejszania zaliczki miesięcznej na podatek o 1/12 kwoty wolnej. W praktyce to oznacza, że otrzymują miesięcznie netto o 425 zł. Oczywiście te pieniądze nie przepadną, podatnik uzyska je składając zeznanie roczne, które wykaże nadpłatę. Jednak większość z nas woli nie czekać na należne sobie pieniądze - nawet gdy nie ma inflacji, tak jak teraz. Dzięki zmianie przepisów, można teraz PIT-2 złożyć w dowolnym momencie i naprawić swoje niedopatrzenie.
Osoby, które nie złożyły PIT-2 nie upoważniły swojego pracodawcę-płatnika do pomniejszania zaliczki miesięcznej na podatek o 1/12 kwoty wolnej. W praktyce to oznacza, że otrzymują miesięcznie netto o 425 zł. Oczywiście te pieniądze nie przepadną, podatnik uzyska je składając zeznanie roczne, które wykaże nadpłatę. Jednak większość z nas woli nie czekać na należne sobie pieniądze - nawet gdy nie ma inflacji, tak jak teraz. Dzięki zmianie przepisów, można teraz PIT-2 złożyć w dowolnym momencie i naprawić swoje niedopatrzenie. Maciej Jeziorek / Polska Press
Już trzeci miesiąc roku, trzeci - obowiązywania przepisów Polskiego Ładu Podatkowego i jest szansa, że w ko ncu będzie to miesiąc, w którym wszyscy odczują korzyści ze zmianą przepisów. Podatnicy dostają bowiem narzędzie do skorygowania systemu poboru zaliczek na podatek tak, by na 425 zł z tytułu zwiększonej kwoty wolnej nie czekać do przyszłego roku i złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Ważna zmiana przepisów podatkowych! Złożenie PIT-2 nie tylko przed pierwszą wypłatą w danym roku, ale o każdym dowolnym czasie, sprawi, że automatycznie wynagrodzenie, które otrzymujesz, zwiększy się właśnie o 425 zł. To 1/12 kwoty 5 100 zł, bo tyle wyniósłby podatek od 30 000 zł kwoty wolnej, jaka w podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązuje od 1 stycznia 2022 r.

Mocą obowiązujących przepisów PIT-2 można było składać tylko przed pierwszy wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym.

Osoby, które nie złożyły PIT-2 nie upoważniły swojego pracodawcę-płatnika do pomniejszania zaliczki miesięcznej na podatek o 1/12 kwoty wolnej. W praktyce to oznacza, że otrzymują miesięcznie netto o 425 zł. Oczywiście te pieniądze nie przepadną, podatnik uzyska je składając zeznanie roczne, które wykaże nadpłatę. Jednak większość z nas woli nie czekać na należne sobie pieniądze - nawet gdy nie ma inflacji, tak jak teraz.

Dzięki zmianie przepisów, można teraz PIT-2 złożyć w dowolnym momencie i naprawić swoje niedopatrzenie.

Kwota wolna w zaliczce na podatek - przed zmianą przepisów

Jeśli podatnik tego nie zrobił, pracodawca ustalał zaliczkę na podatek nie odejmują cd niej 1/12 kwoty wolnej w związku z czym wypłata netto była niższa. Ten przepis ma na celu uniknięcie sytuacji, w której ktoś uzyskuje dochody w kilku miejscach z tytułu umów, od których sam nie jest zobowiązany płacić zaliczki na podatek, bo przepisy ten obowiązek nakładają na pracodawcę-płatnika. Dochodziłoby bowiem wówczas do zaniżania zaliczek na PIT i dopiero w ramach zeznania rocznego podatnik zwracałby kwoty podwójnie czy nawet to wielokroć niesłusznie odejmowane przy ustalaniu zaliczki na podatek.

Jeśli ktoś z braku wiedzy czy z innego powodu nie upoważnił (składając PIT-2) płatnika do pomniejszania zaliczki na podatek o 1/12 kwoty wolnej, dostawał przez dłuższy okres wynagrodzenie netto niższe niż mógłby, a dopiero po rozliczeniu rocznym dostawał zwrot nadpłaconych zaliczek. Tylko raz w roku, przed otrzymaniem pierwszej wypłaty można było bowiem naprawić to przez złożenie PIT-2.

Kwota wolna w zaliczce na podatek - po zmianie przepisów

Teraz, w ramach naprawiania Podatkowego Polskiego Ładu Sejm zmienił ten przepis uchwalając 24 lutego stosowną ustawę – obecnie czeka ona na podpis prezydenta.

Co ważne, nowe prawo rozszerza prawo do składania PIT-2 o emerytów – dotychczas PIT-2 mogły składać tylko osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę.

Nadal nie mają możliwości składania PIT-2, a tym samym pomniejszania zaliczki o część kwoty wolnej zleceniobiorcy.

W Polsce coraz mniej osób płaci z roku na rok abonament RTV. Windykacją należności zajmuje się Poczta Polska. Osobom, które nie płacą abonamentu RTV przyjrzy się Urząd Skarbowy!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>

Skarbówka na tropie osób, które nie płacą za abonament! Zapu...

PIT-2 w trakcie roku: nowe zasady

  • Płatnik będzie stosował zmniejszenie zaliczki o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek (czyli o 425 zł) również wtedy, gdy oświadczenie PIT-2 jest składane w trakcie roku podatkowego, a nie tylko przed pierwszą wypłatą wynagrodzenia w danym roku podatkowym.
  • Oświadczenie PIT-2 może złożyć również emeryt lub rencista, który złoży do organu rentowego wniosek o niestosowanie kwoty wolnej. Wnioski PIT-2 złożone na dotychczasowych wzorach zachowują moc. Oznacza to, że podatnicy nie będą musieli składać ponownie PIT-2.

PIT-2 to oświadczenie pracownika, na podstawie którego pracodawca pomniejsza miesięczną zaliczkę na PIT o kwotę zmniejszającą podatek. W tym roku jest to 425 zł w skali miesiąca (5.100 zł w skali roku). Dotychczas o PIT-2 i o samej kwocie zmniejszającej podatek nie było tak głośno, gdyż kwota ta wynosiła jedynie 43,76 zł w skali miesiąca.

Do kwoty zmniejszającej podatek ma prawo pracownik – a po zmianie także emeryt, który w PIT-2 potwierdzi, że:
nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika, który z mocy ustawy stosuje zmniejszenie zaliczki od tego świadczenia;

  • nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną;
  • nie osiąga dochodów opodatkowanych według skali podatkowej, od których sam jesteś zobowiązany obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy (np. dochody z najmu lub działalności gospodarczej);
  • nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni