Zwolnienia grupowe w Tesco. Pracę straci 1200 osób. Jest odpowiedź związków zawodowych - NSZZ "Solidarność" Tesco Polska

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Trwa likwidacja sklepów Tesco w Polsce. Wiele z nich zostanie przekształcona na sklepy sieci Netto
Trwa likwidacja sklepów Tesco w Polsce. Wiele z nich zostanie przekształcona na sklepy sieci Netto Aneta Żurek / Polska Press
Udostępnij:
Zwolnienia grupowe w Tesco. NSZZ „Solidarność” działająca przy Tesco Polska informuje, że o zwolnieniach grupowych zdecydował pracodawca. Związek zawodowy powiadomiony został o tym fakcie 29 marca 2021 roku. Przypomnijmy, że w marcu tego roku Tesco zakończyło sprzedaż swojej działalności w Polsce do Salling Group A/S. Wiele sklepów Tesco w Polsce zostanie przekształconych w sklepy Netto. Nie obejdzie się jednak bez zwolnień.

NSZZ "Solidarność" Tesco o zwolnieniach grupowych. Prace straci ponad 1200 osób

Ponad 1200 osób zostanie objętych procesem zwolnień grupowych w Tesco Polska. Tesco Polska stało się częścią Salling Group A/S, właściciela sieci handlowej Netto. W związku z tym biura główne Tesco Polska w Krakowie i w Warszawie zostaną zlikwidowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy, w tym czasie zastąpią je mniejsze biura regionalne. Wiele sklepów w Polsce będzie zamykanych lub pomniejszanych. Część zostanie przekształcona na sklepy sieci Netto.

W sumie zwolnienia grupowe obejmą 1200 osób. Warunki zwolnień grupowych będą przedmiotem konsultacji ze związkami zawodowymi. Okazuje się, że sama decyzja o zwolnieniach była podjęta samodzielnie przez pracodawcę. NSZZ „Solidarność” działająca przy Tesco Polska odpowiada na informacje o planowanych zwolnieniach.

Nie przeocz

- Decyzję w sprawie zwolnień grupowych pracodawca podjął samodzielnie, natomiast konsultacje trwają 20 dni od dnia ogłoszenia zwolnień grupowych. Zostaliśmy pisemnie poinformowani o zwolnieniach grupowych zgodnie z przepisami prawa 29 marca 2021 r. - mówi Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca MOZ NSZZ "Solidarność", związku zawodowego działającego przy Tesco Polska.

NSZZ „Solidarność” działająca przy Tesco Polska zwróciła się z pismem do pracodawcy Tesco (Polska) 29 marca o przekazanie informacji dotyczącej przejęcia firmy Tesco Polska przez Netto. Teraz pracodawca do 30 dni powinien odpowiedzieć na pismo oraz przekazać informacje.

Proces zwolnień grupowych ogłoszono 29 marca. Będzie on trwał rok.

- Proces zwolnień grupowych ogłoszonych 29 marca będzie trwał 1 rok, obecnie skupiamy się na konsultacjach dot. zwolnień grupowych, które w każdym regionie kraju będą wyglądać podobnie - podkreśla Elżbieta Jakubowska, przewodnicząca MOZ NSZZ "Solidarność".

Pisaliśmy

Zobacz koniecznie

Tesco Polska stało się częścią Salling Group A/S, właściciela sieci handlowej Netto

Wyjaśnijmy, że sprzedaż do Grupy Salling obejmuje 300 sklepów Tesco wraz z centrami dystrybucji i polską centralą Tesco. Całkowita wartość przedsiębiorstwa ustalona w ramach transakcji wynosi 900 mln PLN. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie spółki Tesco Polska przez Salling Group, czyli właściciela sieci dyskontów Netto.

Prezes UOKiK wydał także w lutym 2021 r. decyzję w sprawie tymczasowego przejęcia wybranych sklepów Tesco przez Salling Group A/S. Dotyczy to ośmiu placówek, w tym dwóch na Śląsku - w Gliwicach i w Katowicach. Właściciel sieci dyskontów Netto planuje trwale nabyć jedynie sklep w Warszawie. Pozostałe mają w przyszłości zostać sprzedane. Salling Group zobowiązała się do 31 sierpnia 2021 r. prowadzić te sklepy pod marką Tesco. Dotyczy to sklepów m.in. w Katowicach i Gliwicach.

- Planujemy prowadzić działalność w zdecydowanej większość sklepów Tesco. Około 85 proc. z nich zostanie zamienionych na Netto. Potwierdzimy konkretne sklepy, gdy lepiej zrozumiemy dochodowość poszczególnych sklepów i ogłosimy wszystkie decyzje w przeciągu roku - wyjaśnia Ewa Zaborska z biura prasowego Netto.

- Koleżanki i koledzy dotknięci zmianą i objęci procesem zwolnień grupowych zostaną poinformowani tak szybko, jak to będzie możliwe - dodaje Ewa Zaborska.

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie