Zwolnienia grupowe w Tesco w Katowicach i Bytomiu. Netto przejmuje sieć Tesco. Pracę straci 1200 pracowników sklepów w Polsce

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Tesco zamienia się w Netto. Będą zwolnienia
Tesco zamienia się w Netto. Będą zwolnienia Aneta Zurek / polska press
Udostępnij:
Tesco w Katowicach i Tesco w Bytomiu czekają wielkie zmiany. W marcu tego roku Tesco zakończyło sprzedaż swojej działalności w Polsce do Salling Group A/S. Teraz rozpocznie się okres przejściowy, trwający do 18 miesięcy, podczas którego sklepy Tesco w Polsce zostaną przekształcone w Netto. To jednak oznacza nie tylko zmianę szyldu, ale także zwolnienia. Czy zwolnienia obejmą również pracowników z województwa śląskiego?

Zwolnienia grupowe w Tesco. Czy obejmą też pracowników ze Śląska?

Tesco Polska od 16 marca 2021 roku stało się częścią Salling Group A/S, właściciela sieci handlowej Netto. W związku z tą zmianą spółka Tesco Polska z siedzibą w Krakowie ogłosiła restrukturyzację swoich struktur. Co to oznacza? Biura główne w Krakowie i w Warszawie zostaną zlikwidowane w ciągu najbliższych 12 miesięcy, w tym czasie zastąpią je mniejsze biura regionalne.

Restrukturyzacja dotyczy również tych sklepów, które będą zmniejszane lub zamykane, oraz tych, w których zlikwidowane zostały pewne funkcje lub usługi. Dodatkowo w dwóch centrach dystrybucyjnych Tesco Polska ograniczona i uproszczona zostanie część administracyjna.

W sumie ponad 1200 osób zostanie objętych procesem zwolnień grupowych. Warunki zwolnień grupowych będą przedmiotem konsultacji ze związkami zawodowymi.

- Netto jest innym rodzajem firmy, która działa inaczej, ma niższe ceny, mniejszą rangę i prostszą strukturę. Organizacja firmy i baza kosztowa muszą to odzwierciedlać. Ponadto prowadzenie dwóch biur głównych dla jednej organizacji byłoby dla nas nieefektywne - wyjaśnia Ewa Zaborska z biura prasowego Netto.

Lidl i Biedronka to dwie najpopularniejsze sieci dyskontów w Polsce, między którymi trwa ostra rywalizacja. Obie sieci rywalizują nie tylko o klientów, ale także o pracowników, których cały czas brakuje na rynku pracy.Zobacz, ile zarabiają pracownicy Biedronki, Lidla i innych sklepów w dalszej części galerii >>>

Tyle na konto dostają kasjerzy. Oto zarobki w Biedronce, Lid...

Zapytaliśmy o to, czy zwolnienia grupowe obejmą również pracowników w sklepach w województwie śląskim i czy na Śląsku będą zamykane sklepy. Nie ma jednak jeszcze konkretnej decyzji dotyczącej tego, które sklepy na Śląsku zostaną zamknięte, ani ile osób straci pracę.

- Planujemy prowadzić działalność w zdecydowanej większość sklepów Tesco. Około 85 proc. z nich zostanie zamienionych na Netto. Potwierdzimy konkretne sklepy, gdy lepiej zrozumiemy dochodowość poszczególnych sklepów i ogłosimy wszystkie decyzje w przeciągu roku - wyjaśnia Ewa Zaborska z biura prasowego Netto.

- Koleżanki i koledzy dotknięci zmianą i objęci procesem zwolnień grupowych zostaną poinformowani tak szybko, jak to będzie możliwe - dodaje Ewa Zaborska.

Nie przeocz

Wyjaśnijmy, że sprzedaż do Grupy Salling obejmuje 300 sklepów Tesco wraz z centrami dystrybucji i polską centralą Tesco. Całkowita wartość przedsiębiorstwa ustalona w ramach transakcji wynosi 900 mln PLN (równowartość 181 mln GBP*).

- Chciałbym podziękować wszystkim naszym koleżankom i kolegom w Polsce za ich ciężką pracę i oddanie naszym klientom przez ponad 25 lat. Stając się częścią połączonej działalności z Salling Group, nasze sklepy i pracownicy są dobrze przygotowani do dalszej, pełnej sukcesów pracy i wykorzystania możliwości rozwoju w Polsce. Sprzedaż Tesco Polska pozwala nam skupić się na rozwoju biznesu w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Czechach, na Węgrzech i na Słowacji - skomentował w marcu Ken Murphy, prezes grupy Tesco.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie spółki Tesco Polska przez Salling Group, czyli właściciela sieci dyskontów Netto prezes UOKiK wydał także w lutym 2021 r. decyzję w sprawie tymczasowego przejęcia wybranych sklepów Tesco przez Salling Group A/S. Dotyczy to ośmiu placówek, w tym dwóch na Śląsku - w Gliwicach i w Katowicach. Właściciel sieci dyskontów Netto planuje trwale nabyć jedynie sklep w Warszawie. Pozostałe mają w przyszłości zostać sprzedane. Salling Group zobowiązała się do 31 sierpnia 2021 r. prowadzić te sklepy pod marką Tesco. Dotyczy to sklepów m.in. w Katowicach i Gliwicach

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wojna na Ukrainie to wyzwanie dla całej branży IT, opinia eksperta

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie