MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Zwolnienia w Wizz Air. Pracę straci 1000 osób, firma tnie też pensje. Przewozi 3 proc. pasażerów. Wiosną 2020 straci 80 mln euro

Dorota Niećko
Wizz Air wiosną 2020 przewozi zaledwie 3 proc. pasażerów
Wizz Air wiosną 2020 przewozi zaledwie 3 proc. pasażerów arc. Polska Press
Tanie linie Wizz Air zwalniają ludzi przez koronawirus i tną pensje pilotów i personelu pokładowego. Zarządu też. Na koniec marca 2020 płynność finansowa spółki była wciąż dobra, w gotówce miała 1,5 mld euro. Ale straty z wiosny 2020 szacuje na 70-80 mln euro. 14 kwietnia ogłoszono redukcję zatrudnienia i obniżki wynagrodzeń.

Tanie linie lotnicze Wizz Air zwalniają pracowników przez koronawirus. Chodzi o 1000 stanowisk. To oznacza redukcję zatrudnienia o 19 proc. 14 kwietnia 2020 ogłoszono również, że przez cały rok od 31 marca 2020 do końca marca 2021 wynagrodzenie dyrektora naczelnego, zarządu i wszystkich starszych oficerów zostanie obniżone o 22 proc., a wynagrodzenia pilotów, personelu pokładowego i personelu biurowego zostaną zmniejszone o średnio 14 proc.

Zobacz koniecznie

To wszystko ma związek z pandemią koronawirusa i faktem, że flota tych linii jest uziemiona.

Od czasu wybuchu koronawirusa Wizz Air współpracuje z różnymi rządami, aby oferować swoim obywatelom loty repatriacyjne w Europie, Azji Środkowej, Afryce Północnej i Ameryce Północnej. Firma wykonała również wiele lotów między Chinami a Węgrami w celu dostarczenia materiałów medycznych, przy czym większość zamówień pochodzi od rządu węgierskiego.

Zobacz koniecznie

Ale to niewiele wobec normalnego ruchu. Obecnie Wizz Air wykorzystuje zaledwie 3 proc. pojemności samolotów - a ma ich ponad 120 w porównaniu z czasami sprzed pandemii. Tylko w marcu 2020 ruch spadł o 34 proc.

Wizz Air ​​spodziewał się wykazać bazowy zysk netto za rok 2020 (liczony od marca 2019 do marca 2020) w wysokości 350–355 mln euro. Straty w ostatnich miesiącach - do maja 2020 - szacuje na 70-80 mln euro. Zatem zysk netto wyniesie w rzeczywistości 270- 280 mln euro. Jednak płynność firmy nie jest zagrożona, a Wizz Air dysponował 1,5 mld euro w gotówce na koniec marca 2020 r.

Zobacz koniecznie

- Chciałbym podziękować naszym ludziom za ich ogromne wsparcie dla pasażerów i społeczności we wszystkich krajach w tych niespotykanych czasach - mówi József Váradi, dyrektor generalny Wizz Air. - Z wdzięcznością i determinacją podeszli do wyzwań, przed którymi stoi Wizz Air i cały biznes lotniczy, szczególnie jeśli chodzi o wykonywanie lotów repatriacyjnych oraz dostarczanie kluczowych środków medycznych.

Nie przegap

- Pracujemy również nad dalszą poprawą naszej pozycji strategicznej, kosztowej i gotówkowej po kryzysie - dodał CEO Wizz Air.

Wizz Air ma szansę przetrwać ten kryzys. A to z racji na swój model biznesowy. Firma szacuje, że w nadchodzących latach zapewni znaczną wartość dla akcjonariuszy, korzyści dla środowiska i możliwości zatrudnienia.

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polska nie jest gotowa na system kaucyjny?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni