Zwrot podatku VAT za materiały budowlane

Mariusz Urbanke
Akcja Polski Dziennika Zachodniego Fiskus podpowiada

Wciąż istnieje możliwość składania wniosków o zwrot osobom fizycznym części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z budową i remontem budynku mieszkalnego lub jego części - zdecydowała o tym nowelizacja wprowadzona ustawą z dnia 19 września 2007 r.

- Kolejnymi, ważnymi zmianami jest to, że limity zwrotu będą przysługiwać w okresie pięcioletnim, liczonym od daty złożenia pierwszego wniosku, a wniosek może być składany nie częściej niż raz w roku - wyjaśnia Adam Pluta z Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach.

Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:
- budową budynku mieszkalnego,
- nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach,
- remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Istotnym jest, aby osoby ubiegające się o zwrot posiadały:
1) prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku ponoszenia wydatków na remont budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
2) pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Za tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu uważa się m.in. własność, umowę użyczenia, umowę najmu lub dzierżawy, inny stosunek zobowiązaniowy, z którego wynika prawo wnioskodawcy do korzystania z budynku (lokalu) mieszkalnego, np. umowę, na podstawie której członek spółdzielni jest obowiązany do ponoszenia kosztów eksploatacji związanych z użytkowaniem nowo wybudowanego lokalu mieszkalnego.

- Osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które zostały udokumentowane fakturami VAT wystawionymi od dnia 1 maja 2004 r. - dodaje Pluta.
Wykaz materiałów, w stosunku do których przysługuje zwrot części wydatków został ogłoszony w Obwieszczeniu Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 31.12.2005 r.

Zwrot VAT z tytułu podniesionych wydatków na materiały budowlane jest limitowany. Wysokość przysługującego w okresie pięcioletnim limitu uzależniona jest m.in. od tego czy inwestycja, w związku z którą poniesiono wydatki na zakup materiałów budowlanych wymagała pozwolenia na budową oraz czy wcześniej - z tytułu poniesienia wydatków na zakup tych samych materiałów budowlanych - skorzystano w latach 2004-2005 z ulg mieszkaniowych, na zasadach określonych w przepisach.

- Szczegółowo, kwoty limitów określone zostały w art. 3 ustawy z 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym - wyjaśnia Pluta. - Prawo do zwrotu przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali zakupu materiałów, jako płatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem - dodaje

5000 zł czeka

To już 5 odcinek naszych porad podatkowych. Warto je czytać, bo dzięki temu można wygrać cenne nagrody - główna ma wartość aż 5000 zł. Pytania konkursowe opublikujemy już 17 kwietnia.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie