Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zwykle decyzję o tym, czy kogoś lubimy, podejmujemy w ciągu pierwszych sekund. Jak zrobić rewelacyjne pierwsze wrażenie?

Vanessa Van Edwards „Złam szyfr ludzkich zachowań”
123rf
Skoro drugi człowiek ocenia twoją wartość w ciągu kilku sekund, to znaczy, że na tych kilku sekundach należy skupić całą uwagę. Fragment książki Vanessy Van Edwards „Złam szyfr ludzkich zachowań”

Najważniejsze jest pierwsze wrażenie? Głowa do góry, to tak naprawdę dobra wiadomość - uważa Vanessa Van Edwards, zajmująca się badaniem ludzkim zachowań.

Słuchacze siedzą w milczącym oczekiwaniu. Pittsburgh Symphony Orchestra już jest na scenie i stroi instrumenty w atmosferze wyczekiwania. W Heinz Hall zajętych jest wszystkich 2676 miejsc. Wszyscy czekają na dyrygenta Arilda Remmereita.

Rzecz w tym, że to nie on miał się pojawić na scenie. Publiczność o tym wie, orkiestra o tym wie, on sam na pewno też o tym wie. Uznany niemiecki dyrygent Christoph von Dohnányi rozchorował się zaledwie kilka dni przed koncertem, więc orkiestra musiała pilnie znaleźć za niego zastępstwo. Wybór padł na Arilda Remmereita. W ciągu zaledwie kilku dni wysoki i energiczny Norweg musiał opanować z zupełnie nieznaną mu orkiestrą cały program, który Dohnányi planował zaprezentować. Podczas rozmowy ze mną Remmereit wyznał: „Ogromnie się denerwowałem przed wejściem na scenę. Z powodu przygotowań do występu prawie nie miałem czasu spać”. Jak gdyby presji było mało, na widowni zasiadł James R. Oestreich, recenzent z „New York Timesa”.

Gdy Remmereit w końcu wchodzi na scenę, publiczność wstrzymuje oddech. Dyrygent ma tylko kilka sekund na to, aby wywrzeć świetne pierwsze wrażenie. On sam uważa, że musi „znaleźć sposób na zdobycie zaufania”. Musi przekonać słuchaczy, że zdoła im zaprezentować nowy repertuar. Orkiestrze zaś musi dać do zrozumienia, że warto iść wytyczonym przez niego tropem.

„Do podium podszedł jak nieśmiały uczniak. Na miejscu zaprezentował jednak niekwestionowaną pewność siebie, posługując się jednoznacznymi i obszernymi gestami”, zauważył Oestreich.

Remmereit wraz z orkiestrą zaprezentowali słuchaczom niezwykłe wykonanie Idylli Zygfryda Wagnera, a następnie dynamiczną wersję IV Symfonii Schumanna. Na zakończenie uraczono słuchaczy II Koncertem Fortepianowym Brahmsa i jeszcze Chopinowskim walcem na bis. Publiczność była zachwycona. „Po koncercie tematem rozmów był tylko i wyłącznie Remmereit - donosił Oestreich. - Od kilku słuchaczy można było usłyszeć, że pan Remmereit emanował radością z tworzenia muzyki. Nie dało się nie zwrócić uwagi na jego chłopięcy urok, ekspresyjność na podium i niedocenianą charyzmę, poza tym jednak niektórzy dostrzegli także nadzwyczajną relację między dyrygentem a muzykami”.

Wieść o magnetyzmie Remmereita szybko się niosła. Orkiestra z Pittsburgha wkrótce potem zatrudniła go ponownie, dyrygent miał również okazję po raz pierwszy w swojej karierze wystąpić z Baltimore Symphony, z mediolańską Filarmonica della Scala oraz zespołami filharmonii monachijskiej i wiedeńskiej.

„Muzycy w ciągu pięciu minut są w stanie stwierdzić, czy nowy dyrygent się do czegoś nadaje, czy nie”, powiedział później. Co zatem takiego udało mu się dokonać w ciągu tych pierwszych pięciu minut?

Być może zdarzyło ci się kiedyś poznać kogoś, z kim od razu nawiązałeś nić porozumienia - o kim w ciągu kilku sekund wiedziałeś, że się z nim dogadasz. Być może spotkałeś kiedyś kogoś, kto od początku ci nie pasował - nie wiesz do końca dlaczego, ale miał w sobie coś, co ci zupełnie nie odpowiadało.

Nawet jeśli czasem trudno nam się do tego przyznać, decyzję o tym, czy kogoś lubimy, czy mu ufamy i czy chcemy go lepiej poznać, wszyscy podejmujemy w ciągu pierwszych kilku sekund od nawiązania znajomości. Z jakiegoś jednak powodu rzadko zastanawiamy się nad tym, jakie sami robimy pierwsze wrażenie. Jeśli zaś już się nad tym zastanowimy, to i tak nie potrafimy stwierdzić, jak moglibyśmy robić lepsze. Ćwiczymy konkretne sformułowana, przygotowujemy sobie błyskotliwe dowcipy i trzymamy kciuki za pomyślny przebieg tych pierwszych kilku chwil.

Badacze Nalini Ambady i Robert Rosenthal z Uniwersytetu Harvarda postanowili zbadać, jak dużą moc mają te pochopne oceny. Postanowili przyjrzeć się temu, jak studenci odbierają swoich profesorów6. Nasze opinie o wykładowcach powinny zależeć wyłącznie od ich efektywności w przekazywaniu wiedzy - nie zaś od tego, jak wyglądają, jak się zachowują, czy jakie robią wrażenie. Człowiek jednak tak nie działa.

W ramach eksperymentu Ambady i Rosenthal zaprezentowali ludziom z zewnętrz 10-sekundowe filmy bez głosu, na których profesorowie prowadzili zajęcia. Zadaniem widzów było ocenić nauczycieli w 15 kategoriach, między innymi pod względem życzliwości, optymizmu czy profesjonalizmu. Uczestnicy eksperymentu mieli polegać w swoich ocenach wyłącznie na czynnikach niewerbalnych.

Ambady i Rosenthal zebrali wyniki tych badań, a następnie zaczęli zastanawiać się nad tym, czy oceny uległyby zmianie, gdyby materiał był krótszy. Przycięli filmy z 10 do 5 sekund. Oceny się nie zmieniły. Następnie skrócili nagranie z 5 do 2 sekund. Oceny nadal pozostały takie same. Badacze doszli do wniosku, że ludzie wyrabiają sobie opinię w ciągu dwóch pierwszych sekund kontaktu i potem rzadko ją zmieniają, nawet jeśli pozyskają dodatkowe informacje. Decyzję o tym, czy komuś wierzymy, czy go lubimy i czy darzymy go zaufaniem, podejmujemy zatem, jeszcze zanim ten ktoś się odezwie.

Na ile trafną ocenę charakteru człowieka można sformułować na podstawie dwusekundowej obserwacji? Czy naprawdę można w tym czasie rzetelnie ocenić jego uczciwość? Życzliwość? Gotowość do niesienia pomocy? Mamy do dyspozycji bardzo ograniczony materiał, a mimo to w ciągu zaledwie paru sekund od nawiązania znajomości zadajemy sobie w głowie te pytania i znajdujemy na nie odpowiedź. Co jeszcze szczególnie niezwykłe, nasze oceny są zwykle dość trafne!

Pora bowiem przejść do najbardziej interesującej części wspomnianego badania. Otóż Ambady i Rosenthal porównali wyniki ocen uzyskanych w trakcie prezentacji filmików z ocenami przyznawanymi tym samym wykładowcom przez studentów podczas ewaluacji pracy w ciągu całego semestru. Również i tu dostrzegli zaskakującą zbieżność. Nauczyciele nisko oceniani na podstawie filmików uzyskiwali również niskie oceny słuchaczy swoich półrocznych zajęć.

Można śmiało założyć, że ci wykładowcy poświęcili wiele godzin na gromadzenie wiedzy, dopracowywanie metod pedagogicznych oraz utrzymywanie relacji ze studentami tak w trakcie zajęć, jak i między nimi. Z badań Ambady i Rosenthala wynika, że to wszystko nie ma większego znaczenia - studenci bowiem oceniają efektywność nauczycieli w ciągu pierwszych paru sekund po wejściu do sali. To samo się dzieje, gdy Remmereit wchodzi na scenę. I to samo dzieje się wtedy, gdy ty sam gdzieś się pojawiasz.

Przeraża cię myśl, że pierwsze wrażenie kształtuje się w tak krótkim czasie? Głowa do góry. To dobra wiadomość. Skoro drugi człowiek ocenia twoją wartość jako rozmówcy w ciągu zaledwie kilku sekund, to znaczy, że właśnie na tych kilku sekundach należy skupić całą uwagę. Potem można wykorzystać pierwsze wrażenie, aby w korzystny dla ciebie sposób ukształtować całą interakcję.

Pierwsze wrażenie to mechanizm przetrwania. Chodzi o to, abyśmy w krótkim czasie mogli stwierdzić, czy nowo poznany człowiek zasługuje na miejsce w naszym życiu. Być może słyszałeś już kiedyś o reakcji typu walka lub ucieczka? To instynktowna reakcja naszego ciała na bodźce zewnętrzne. Należy uciekać, czy można zostać? Właśnie dlatego pierwsze wrażenia kształtują się tak szybko i są tak zdecydowane.

W ciągu pierwszych kilku chwil interakcji staramy się znaleźć odpowiedź na trzy podstawowe pytania dotyczące nowo poznanego człowieka.

Poziom pierwszy: Czy to przyjaciel, czy wróg? W ten sposób przeprowadzamy podświadomą analizę bezpieczeństwa osobistego.

Poziom drugi: Czy to triumfator, czy frajer? Podczas pierwszego spotkania chcemy szybko ocenić poziom pewności siebie drugiej osoby. Staramy się rozstrzygnąć, czy robi wrażenie lidera, czy naśladowcy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zwykle decyzję o tym, czy kogoś lubimy, podejmujemy w ciągu pierwszych sekund. Jak zrobić rewelacyjne pierwsze wrażenie? - Portal i.pl