MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Życie w czerwonej strefie w Rudzie Śląskiej: obowiązek zakrywania ust, nosa i czekanie na lepszą przyszłość

Łukasz Olszewski
Łukasz Olszewski
Pierwszy tydzień życia w czerwonej strefie w Rudzie Śląskiej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pierwszy tydzień życia w czerwonej strefie w Rudzie Śląskiej.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Łukasz Olszewski
Obostrzenia dla miast, które znalazły się w czerwonej strefie obowiązują w Rudzie Śląskiej już od ponad tygodnia. Pomimo tego że z dnia na dzień w mieście zmieniło się bardzo dużo, zarówno mieszkańcy, jak i właściciele firm muszą funkcjonować dalej. Łatwo nie jest, ale każdy z nich czeka na poprawę sytuacji.

Życie w czerwonej strefie

Ruda Śląska trafiła na listę czerwonych miast i powiatów wraz z początkiem sierpnia, a od soboty 8 sierpnia, na terenie miasta obowiązują bardziej restrykcyjne obostrzenia niż tego, które można spotkać w żółtych strefach oraz reszcie kraju.

Przede wszystkim rudzianie ponownie muszą pamiętać o zakładaniu maseczek i zakrywaniu ust oraz nosa – już nie tylko w sklepach, ale także w przestrzeni publicznej. Ponadto ograniczona została ilość osób, które mogą korzystać z kim, czy siłowni. Ogranicza została także liczba pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej.

- Po interwencji ZTM wprowadzony limit będzie dotyczył tylko linii lokalnych. Oznacza to, że w Rudzie Śląskiej mniej osób będzie mogło korzystać tylko z linii wewnętrznych, czyli 147, 155, 230 i 255 – poinformowała Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej na swoim facebookowym profilu.

Od 8 sierpnia na terenie Rudy Śląskiej obowiązują bardziej restrykcyjne obostrzenia:

  • Obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej, także na zewnątrz
  • Wydarzenia sportowe organizowane są bez publiczności
  • Podczas uroczystości rodzinnych, spotkań, imprez obowiązuje limit uczestników 50 osób
  • W kinach dostępne ma być co czwarte miejsce
  • W lokalach gastronomicznych obowiązuje limit gości - 1 osoba na 4 m²
  • W siłowniach i klubach fitness obowiązuje limit osób - 1 na 10 m²
  • W kościołach liczba osób nie będzie mogła przekroczyć 50% obłożenia budynku
  • Limit 30% wszystkich miejsc w wewnętrznych liniach autobusowych w mieście, tj. 147, 155, 230 i 255

Mieszkańcy stosują się do wytycznych

Skutki wprowadzenia nowych zasad widać na każdej ulicy Rudy Śląskiej. Chociaż noszenie maseczek w środku lata przy wysokiej temperaturze nie jest wygodne, zdecydowana większość przechodniów stosuje się do wytycznych stojąc w kolejkach, czy spacerując chodnikiem.

Normą stały się już kartki wywieszane w sklepowych witrynach, które nakazują założenia maseczki przed wejściem do sklepu. Klienci, którzy nie zastosują się do nakazu, nie będą obsłużeni.

Zakrywanie ust oraz nosa jest także codziennością na targach miejskich. Wielu sprzedawców otwiera swoje stragany, ponieważ nie może pozwolić sobie na kolejne tygodnie lub nawet miesiące, w których ich biznes nie będzie działał.

Nie przeocz

Aby jednak zadbać o bezpieczeństwo, każdy sprzedawca oraz kupujący zobowiązany jest do przemieszczania się po terenie targowiska z maseczką na ustach. Do tych zaleceń stosuje się każdy, bez wyjątku.

- Noszenie maseczek w taką pogodę jest uciążliwe, ale robimy to, bo musimy – mówi pani Agnieszka, mieszkanka Nowego Bytomia. - Nie do końca jednak rozumiem sens zakrywania ust i nosa na zewnątrz, skoro wystarczy wyjechać poza granice miasta, np. do Zabrza czy Katowic, aby poruszać się tam normalnie.

Właściciele firm wyczekują przeszłego sezonu

Ograniczenie, zamiast zawieszenia działalności klubów fitness i siłowni pozwoliło z kolei utrzymać się cały czas w grze właścicielom tych obiektów. Aby zadbać o bezpieczeństwo swoich klientów, robią oni co mogą, aby spełnić wszystkie wytyczne – m.in. zadbać o to, aby ćwiczący znajdowali się w bezpiecznej odległości od siebie.

W tym celu w tych przypadkach, gdzie było to możliwe, sprzętu zostały od siebie odsunięte – tam, gdzie nie dało się tego zrobić, pełne z urządzeń zostały wyłączone z użytku.

Ograniczone liczba klientów to duży cios dla właścicieli siłowni i klubów fitness, jednak i tak mniejszy, niż całkowite zamknięcie lokali w czerwonej strefie.

Nieco gorzej z kolei mają się właściciele sali weselnych oraz organizatorzy przyjęć okolicznościowych. Ograniczenie liczby osób, które mogą uczestniczyć w zabawie do 50 sprawiło, że duża część mieszkańców Rudy Śląskiej zdecydowała się przełożyć swoje uroczystości na kolejny rok. Taki obrót sprawy oznacza, że właściciele lokali z utęsknieniem czekają na kolejny sezon.

Musisz to wiedzieć

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni