Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życie z alergią - dr Radosław Gawlik [JAK SPRAWDZIĆ, NA CO MAM ALERGIĘ]

Teksty: Agnieszka Zielińska
Dr hab. n med. Radosław Gawlik
Dr hab. n med. Radosław Gawlik Fot. Marzena Bugała
Internista i alergolog dr hab. n med. Radosław Gawlik odpowiadał w tym tygodniu w czasie redakcyjnego czatu na pytania naszych Czytelników, zainteresowanych tym jak radzić sobie z alergią na co dzień i jak chronić przed jej skutkami najmłodszych. JAK SPRAWDZIĆ, NA CO MAM ALERGIĘ

1. Od ponad tygodnia dręczy mnie uporczywy nieżyt gardła, objawy są podobne do poparzenia, towarzyszy im osłabienie czucia smakowego i gorzkawość w ustach. Wymaz z gardła nie wykazał obecności żadnej bakterii. Czy może to być alergia? Jak to sprawdzić? (ola21)
W pierwszej kolejności należy zgłosić się do laryngologa. On pokieruje dalszym leczeniem. Na tym etapie nie można wykluczyć alergii.

2.Czy alergii można się pozbyć permanentnie, np. dzięki szczepionce? (bill) Alergia jako cecha organizmu pozostaje na całe życie. To choroba przewlekła. Stosując leczenie możemy zlikwidować objawy. Szczepienie tj. odczulanie, jest jedyną metodą przyczynową leczenia chorób alergicznych. I w tym właśnie sensie możemy mówić o wyleczeniu alergii.

3.Czy zwierzęta są bardziej odporne na alergię, niż człowiek? (JoA) Trudno powiedzieć, nie ma danych porównujących częstość występowania alergii u zwierząt i u ludzi. Wiadomo jednak, że zwierzęta też mogą cierpieć na dolegliwości alergologiczne. Znane mi są przypadki uczulenia - u psa - przewodnika osoby niewidomej.

4.Gdzie jest najwięcej alergenów w jedzeniu, w odzieży, czy w produktach przemysłowych? (bob) Zależy jak potraktujemy pojecie "najwięcej". Na pewno - liczebnie - najwięcej związków chemicznych spotykamy w pokarmach. Ilościowo alergenów spotkamy najwięcej w przemyśle chemicznym, a jak wiadomo to kontakt z alergenami stanowi o zagrożeniu dla osoby uczulonej.

5.Po jeździe na rowerze albo wtedy, gdy wieje gwałtowny wiatr prosto w oczy, mam strasznie czerwone białka. Czy to alergia? Dodam, że choruję na nadciśnienie, a wzrok mam dobry ponieważ byłem u okulisty. (umięśniony) Jeżeli w tym okresie kwitną rośliny to możliwa jest taka przyczyna takich dolegliwości.

6.Czy alergia może być przyczyną łojotoku? (Cristiano) Nie.

7.Mam alergię na kurz. Czy jej objawy to kichanie, łzawienie oczu? (Karol_123) Najczęstsze objawy uczulenia na roztocza kurzu domowego to napady kichania, wodnistej wydzieliny z nosa, uczucia zatkania nosa, łzawienia. Dalsze objawy to duszności.
8.Czy są może jakieś postępy medycyny w leczeniu atopowego zapalenia skóry? (dzastonoga) Są, i w sprawie ich zastosowania u konkretnego chorego, proszę skontaktować się z lekarzem.

9.Dlaczego stajemy się alergikami? Czy to wina wyłącznie zanieczyszczeń środowiska naturalnego? (bill, ob) Nie, to również "zasługa" naszych genów, stosowanego w dzieciństwie leczenia (antybiotyki). Dotychczas brak jednoznacznej przyczyny eksplozji chorób alergicznych w ostatnich latach.

10.Czy są dywany dla alergików? Czy lepiej zastosować tylko panele podłogowe? (JoA)
Lepiej stosować panele podłogowe. Jeżeli jednak lubimy bardzo dywany, to należałoby wybrać te z krótkim włosem oraz używać specjalnych środków roztoczobójczych.

11.Czy produkty (np. farby) zawierające pierwiastki typu wolfram, chrom mogą wywoływać alergię? (bolly) Tak, mogą.

12.Czy można leczyć alergie niekonwencjonalnie - np. ziołami, lekami homeopatycznymi, bioprądami? (obiWAMnarobi) Skuteczność takich metod nie została potwierdzona wśród dużej grupy chorych. Jedynie pojedyncze opisy mówią o ich przydatności. Nie należy zapominać, że zarówno zioła jak i środki homeopatyczne też są alergenami, co może stanowić zagrożenie dla osoby uczulonej. Lepiej zawsze skorzystać z rad alergologa.

13.Obecnie notujemy wzrost chorób alergicznych i ich różnorodności w społeczeństwie. O czym to świadczy? O słabości biologicznej populacji, czy o nagromadzeniu toksycznych substancji w środowisku? (bob) Nie można wyciągać, aż tak drastycznych wniosków. Obserwowany wzrost częstości występowania alergii wiąże się niewątpliwie ze zmianami w naszym układzie immunologicznym, który traktuje dotychczas nieszkodliwe związki chemiczne jako obce. Organizm stara się je więc eliminować. Liczba związków chemicznych, z którymi stykamy się codziennie, czy które spożywamy także rośnie.

14.Jeżeli podczas remontu w domu pojawiają mi się na dłoniach mocne zaczerwienienia, a skóra staje się "szorstka" - to czy są to objawy alergii, i jak mogę sprawdzić na co jest się uczulonym? (janko) Nie można wykluczyć takiej przyczyny zmian na skórze, trzeba udać się z tym problemem do lekarza.

15.Jakich ubrań powinny używać osoby z alergiami skórnymi? (bolly)
Powinny to być luźne ubrania z naturalnych materiałów, najlepsza będzie bawełna.

16.Od jakiegoś czasu właściwie od dość dawna, np. kiedy wychodzę z domu mam zawsze lekki katar i łzawią mi oczy. Może to niewiele, ale strasznie przeszkadza. Czy powinnam podejrzewać alergię? To na pewno nie przeziębienie. (AKALINA88) Bardzo istotne jest tutaj, czy objawy występują przez cały rok, czy tylko w okresie wiosenno-letnim. Jeśli są okresowe mogłyby być spowodowane alergią.
17.Mam problem z niedrożnym nosem. Przez cały rok mam jakby katar, jednak nie mam dużo wydzieliny w nosie, nie mogę tylko dobrze oddychać przez nos. Próbowałem już aerozoli, kropli do nosa, itp. Niedrożność znika tylko na kilkadziesiąt minut, potem znowu ciężko mi się oddycha nosem. Co zrobić?! (shizofrenicum) Po konsultacji laryngologicznej udać się do alergologa i wykonać testy skórne.

18.Czy ciągły katar i kaszel może być objawem alergii? (el:)
Tak.

19.Do którego roku życia człowiek może "łapać" alergię? (roi)
Niestety, nie ma w tym względzie ograniczeń wiekowych.

20.Czy jednym z objawów alergii może być podwyższona temperatura, gorączka? (Kobieta.) Wyjątkowo tak, aby dokładnie to sprawdzić warto skontaktować się z lekarzem.

21.Jak sprawdzić na co mam alergię? Jakie badania muszę zrobić? (bill) Trzeba skontaktować się z alergologiem, który zaleci wykonanie odpowiednich badań, m.in. testy, prześwietlenie płuc.

Kichający maluch

1.Jeżeli dziecko (1,5 roku) kicha w lecie - to czy musi być to alergia? Jak to sprawdzić? (dzastonoga) W takiej sytuacji należy zgłosić się z dzieckiem do najbliższej poradni alergologicznej.

2.Dziecko na plaży zostało użądlone przez osę, co należy zrobić żeby mu skutecznie pomóc? Czy potrzebny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem? (ObiWAMnarobi)

Jeżeli pojawiły się jakiekolwiek niepokojące objawy należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub wezwać pogotowie. Obrzęk w miejscu użądlenia mniejszy niż 8 - 10 cm jest reakcją naturalną.
3.Kiedy u małych dzieci stwierdza się, czy mają one alergię? Czy są jakieś obowiązkowe badania sprawdzające ten fakt? (ano) Nie. Nie ma obowiązkowych badań. Rozpoznać alergię może specjalista alergolog już u niemowlaka w oparciu o występujące objawy i wyniki badań.

4.Od końca marca tego roku moje dziecko walczy z czymś w rodzaju pokrzywki. Dermatolodzy są bezsilni, czy jest na to jakaś rada? (żona_śl) Niestety, aby ten problem ocenić jednoznacznie lekarz musi się spotkać z pacjentem i wykonać stosowne badania.

Sierść albo użądlenie

Coraz częściej występuje alergia na sierść zwierząt, gdyż hodujemy coraz więcej i coraz bardziej egzotyczne zwierzęta domowe. Poza bezpośrednim kontaktem ze zwierzęciem - do wywołania objawów -wystarczy styczność z osobą mającą zwierzaka w domu np. kolegą z ławki klasowej.

1.Proszę o odpowiedź jednoznaczną, czy alergia na sierść kota jest uleczalna? Bo lekarz w Bydgoszczy stwierdził, że nie ma sensu mnie leczyć... To dla mnie masakra, płaczę i kicham, mam katar, już po około 15 minutach przebywania w miejscu, w którym jest w pobliżu kot. (michal_3)
Najskuteczniej można pozbyć się dolegliwości przeprowadzając się do mieszkania, w którym nie ma kota. Można podjąć próby odczulania. Ale jeśli nadal będziemy stykali się z kotem skuteczność odczulania jest mniejsza.
2.Jeśli planuję wizytę w domu u kogoś, kto ma kota - ile dni wcześniej powinienem brać stosowne leki ? (michal_3)
Jeżeli ktoś nie jest uczulony na sierść zwierząt nie ma w ogóle potrzeby brać leków. Osoba uczulona powinna wziąć leki kilka godzin przed wizytą w domu, w którym mieszka kot.

3.Jakie alergie u człowieka powodują zwierzęta i jak ich uniknąć? (Ja)
Zwierzęta wywołują najczęściej alergie wziewne tj. katar, astma oskrzelowa. Czasem mogą powodować zmiany skórne, kontaktowe. Jak ich uniknąć? Najlepiej unikając kontaktu ze zwierzęciem.

4.Gdzie można sprawdzić, czy jest się uczulonym na jad pszczół? Podobno 1/3 ludności Polski jest na te owady uczulona, a konsekwencje takich uczuleń mogą być przecież straszne! (iWi)
Nie musimy się tym niepokoić. Uczulonych na jad pszczół i osy jest ok. 20 proc. populacji. Z tego większość stanowią osoby z rozległymi reakcjami miejscowymi, tj. rumieniem i obrzękiem w miejscu ukłucia większym od 10 cm. Zagrażające życiu reakcje poużądleniowe mogą dotyczyć do 1 proc. populacji. Aby sprawdzić swój stan zdrowia warto skonsultować się z najbliższą poradnią alergologiczną.

5.Czy komary mogą stanowić zagrożenie dla alergików? (WAM) Tak. Komary mogą być bardzo dokuczliwe dla alergików, wywołując najczęściej rozlegle zmiany skórne, świąd skory. Bardzo rzadko, ale jednak mogą wywołać reakcje groźniejsze: pokrzywka, duszności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!