Życiorys wojewódzkiego sekretarza PZPR w książce Mirosława Szumiły „Gierek. Droga do władzy”. Spotkanie w katowickim Przystanku Historia

Adam Tobojka
Adam Tobojka
W czwartek, 18 maja w Przystanku Historia, placówce katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej odbyło się spotkanie autorskie z profesorem Mirosławem Szumiłą – autorem książki „Gierek. Droga do władzy”, przedstawiającą karierę polityczną i dojście do najwyższej władzy państwowej pochodzącego z Sosnowca I sekretarza Polskiej Zjednoczonej Partii Politycznej.

Edward Gierek po dziś dzień jest tematem żywej dyskusji politycznej, a jego życiorys wciąż stanowi temat badań historycznych. Pomimo, że na temat PRL-owskiego polityka napisano już wiele, jego kariera do tej pory nie doczekała się opracowania naukowego. Naprzeciw oczekiwaniom czytelników wychodzi Mirosław Szumiło, historyk, doktor habilitowany, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z swoją najnowszą książką „Gierek. Droga do władzy”.

Książka Mirosława Szumiły przybliża mało zbadany okres życia Edwarda Gierka, obejmujący pierwsze 57 lat życia polityka. Badacz przedstawia jego młodość, życie na emigracji w Francji i Belgii oraz kolejne etapy kariery politycznej po powrocie do kraju. Historyk sięga po niezbadane do tej pory dokumenty przedstawiające działanie w Polskiej Partii Robotniczej w Belgii, przypatruje się informacjom o działalności w belgijskim ruchu oporu w trakcie drugiej wojny światowej, w końcu analizuje rozwój kariery Gierka po powrocie do Polski i i szuka odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyn awansów w strukturach Polskiej Zjednoczonej Partii Politycznej – na ile były one zasługą zdolności politycznych i cech charakteru, a ile były efektem protektoratu Bieruta.

- W książce staram się ukazać prawdę o związkach Gierka z Moskwą, jego uczestnictwie w intrygach rozgrywanych na najwyższych szczeblach władzy i kulisach spisku, mającego na celu odsunięcie od władzy Gomułki – mówi dr hab. Mirosław Szumiło, autor książki.

Pierwszy zarys książki powstał już w 2010 roku. Kolejną dekadę autor książki „Gierek. Droga do władzy” spędził na analizowaniu materiałów źródłowych, w tym niezbadanych jeszcze dokumentów rosyjskich, teraz, ze względu na wojnę, już niedostępnych, a opisujących relacje między Gierkiem a moskiewskim rządem. W ocenie historyków Instytutu Pamięci Narodowej, między innymi dra hab. Adama Dziuby, biografia Gierka pióra dra Szumiły stanowi wybitne dzieło na polu badań naukowych nad systemem komunistycznym w Polsce.

Książka „Gierek. Droga do władzy” opisuje historię Edwarda Gierka do roku 1970 – do momentu objęcia przez niego stanowiska pierwszego sekretarza PZPR. W przygotowaniu jest kolejna, nienazwana jeszcze książka, skupiająca się na latach sprawowania tej funkcji przez Gierka i latach po zakończeniu kariery politycznej.

Jak samą postać Gierka ocenia autor książki?

- Ta ocena zależna jest od punktu widzenia. Z jednej strony mamy kontakty z Moskwą, działalność w okresie stalinowskim, czasy, gdy przemawiał typowym, partyjnym językiem. Z drugiej mamy zasługi z czasów sprawowania funkcji sekretarza wojewódzkiego, jego działania na rzecz wyrównania różnic ekonomicznych między Zagłębiem a Górnym Śląskiem, co do dzisiaj sprawia, że wielu mieszkańców regionu Gierka ocenia pozytywnie – mówi dr hab. Mirosław Szumiło.

Książka wydana została nakładem Domu Wydawniczego Księży Młyn, przy współpracy Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Nie przeocz

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie