Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Życzenia świąteczne po śląsku? Jak najbardziej! [ŻYCZĄ PLURA i SZOŁTYSEK]

Marcin Zasada
Radojści mocka na te Świynte Gody.Co by Wom Dzieciontko pod stromek prziniysłoMjyojści, Zdrowio, Nadzieje a Wiary. Co by na Nowy Rok bes'kożdy dziyń  stykło!Tłumaczenie: Radości wiele na Świąteczne wesele. Niechaj Wam Dzieciątko pod choinkę daruje Miłości, Zdrowia, Nadziei i Wiary nie żałuje. Niech ich w Nowym Roku co dzień nie brakuje!(Marek Plura)
Radojści mocka na te Świynte Gody.Co by Wom Dzieciontko pod stromek prziniysłoMjyojści, Zdrowio, Nadzieje a Wiary. Co by na Nowy Rok bes'kożdy dziyń stykło!Tłumaczenie: Radości wiele na Świąteczne wesele. Niechaj Wam Dzieciątko pod choinkę daruje Miłości, Zdrowia, Nadziei i Wiary nie żałuje. Niech ich w Nowym Roku co dzień nie brakuje!(Marek Plura) arc.
Życzenia świąteczne po śląsku: Jakie życzenia należy wysyłać na święta? Albo raczej: jakich życzeń na pewno lepiej nie wysyłać. Specjaliści radzą: "Piszmy po swojemu". Ślązacy lubią więc wzbogacać kartki śląskimi słowami

Życzenia świąteczne po śląsku:

Można tak: "Szczęścia, zdrowia, powodzenia w dniu Bożego Narodzenia. Beczki piwa, wiadra wódki, by odgonić wszystkie smutki. Sto całusów na dodatek, by smaczniejszy był opłatek". Albo tak: "Mikołaja z długą brodą, gości z procentową wodą, kobiety gorącej w prezencie, prostej drogi na zakręcie - tego i wiele innego życzy…". Ale można też inaczej.

"Kiedyś to był dar"

Nie trzeba głębokiej wiedzy społecznej czy antropologicznej, żeby wiedzieć, że kiedyś świąteczno-noworoczne życzenia składaliśmy sobie inaczej. Dziś listy są dla koneserów, osobiście nie sposób pozdrowić dobrym słowem wszystkich, zatem zdajemy się na esemesy i maile. Gorzej, że w drodze na łatwiznę wielu z nas posiłkuje się internetowymi gotowcami, które, jak pokazują przytoczone powyżej przykłady, nie zawsze pasują do okoliczności.

ZOBACZ TAKŻE:
Świąteczne życzenia SMS: Zabawne życzenia SMS na Święta Bożego Narodzenia [ŻYCZENIA SMS]
Świąteczne życzenia: Zobacz najfajniejsze pomysły na świąteczne życzenia [ŻYCZENIA BOŻONARODZENIOWE]

- Ślemy je do siebie bezrefleksyjnie, zapominając, że w tych życzeniach nas nie ma, nie identyfikujemy się z nimi. Ale może w dzisiejszych czasach bardzo rzadko mamy sobie coś sensownego do powiedzenia? - zastanawia się dr Grzegorz Odoj, etnolog z Uniwersytetu Śląskiego. - To niewątpliwie świadectwo pewnego kryzysu kulturowego, w którym się znaleźliśmy.

Badacz podkreśla, że kiedyś życzenia były darem. Jakim darem jest formułka: "Wesołego jajka, oj to nie ta bajka!

Przepraszam, pomyłka, to miała być choinka"?

- W naszej tradycji, życząc komuś pomyślności, płodności czy urodzaju, składaliśmy mu werbalny podarunek. Był w nim też zakodowany pewien wymiar magiczny. Dobre słowo miało zmienić kolej rzeczy, było formą zaklęcia - przypomina dr Odoj.
Kulturowe wzorce to jedno. Inną sprawą jest życzeniowy savoir-vivre. Specjaliści podkreślają, że wysyłanie do znajomych lub rodziny gotowych, często sprośnych wierszyków jest dalekie od zasad elegancji.

- Nasz "nowatorski" SMS może okazać się identyczny z dziesięcioma poprzednimi, które nasz odbiorca dostał tego dnia. Jeśli już musimy posługiwać się takimi wiadomościami, lepiej napisać coś samemu - radzi Adam Jarczyński, dyrektor generalny Polskiej Akademii Protokołu i Etykiety.

Życzenia na "Świynte Gody"

Z drugiej strony jednak, ludzie przynajmniej od dwóch stuleci próbują sobie z życzeniami ułatwić życie. Do połowy XIX wieku rzecz toczyła się zgodnie z tradycją: okolicznościowe miłe słowa, trzeba było przekazać osobiście lub za pomocą odręcznie napisanego listu.
Sir Henry Cole, pierwszy dyrektor Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie, miał jednak tak wielu znajomych, że przed Bożym Narodzeniem w 1843 roku zamówił u znajomego malarza rysunek z wypisanymi życzeniami. Artysta John Callot Horsley namalował rodzinę wznoszącą toast, a zleceniodawca kazał obrazek powielić w drukarni w tysiącu egzemplarzy, aby mieć zapas na następne lata.

Jak więc w tej materii ułatwiać sobie życie z klasą? Marek Szołtysek, pisarz i badacz śląskiej kultury co roku przygotowuje na komputerze prostą, świąteczną grafikę, do której dokłada własnoręcznie ułożone życzenia i w takiej formie rozsyła do krewnych i przyjaciół. Jego tegoroczna kartka świąteczna to bożnonarodzeniowy obrazek z trzema królami (jeden jedzie na koniu, drugi na wielbłądzie) i śląskim akcentem. Treść życzeń: "Nawet jak jesteś starym koniem, puklatą kamelą, trąpetą albo Ślązokiem - to na Wilijo niech Ci się oświeci! Winszuje Marek Szołtysek". No pięknie. "Nawet jak jesteś Ślązokiem". Rada Szołtyska: "Napiszmy coś od siebie. Może być prosto, ale niech będzie szczerze".

Poseł Marek Plura od lat wysyła życzenia pisane po śląsku. Bo oryginalne i zgodne z rodzinną tradycją.

- Do ich ułożenia nie trzeba poetyckiej swady. Wystarczy wiedzieć, że święta to "Świynte Gody", a "Dzieciontko przynosi geszenki" - mówi Plura.

Jest jeszcze jedna możliwość. Jeśli naprawdę nie mamy pomysłu, poczekajmy, co obywatelom na święta życzyć będzie premier Donald Tusk. I… tym bardziej spróbujmy napisać coś osobistego.

Wymyśliłeś oryginalne życzenia? Zdradź je autorowi i podyskutuj z nim o wyższości kartki na internetem


*Najpiękniej oświetlone miasto na święta. Które? ZOBACZ TUTAJ
*Niesamowite zdjęcia nocne Katowic. Tomasz Kozioł pokazał Katowice, jakich nie widzieliście [ZDJĘCIA]
*Morderstwo w Katowicach na Tysiąclecia: Marta wołała o pomoc. Przed kim uciekał Dawid?
* Szalony kierowca toyoty yaris z Będzina zajeżdża drogę i strzela! [FILM Z KAMERKI, ZDJĘCIA]
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!