Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zygmunt Partyka o Panteonie Górnośląskim: Śląsk to tak bogata kulturowo dzielnica Polski, że można z tego tylko czerpać

TOS
ARC
W katowickiej katedrze Chrystusa Króla powstaje Panteon Górnośląski. Wątpliwości budzi dobór postaci, które zostały zaliczone do jego składu, bo brak jest chociażby wybitnego reżysera Kazimierza Kutza. W Gliwicach, Zabrzu i Bytomiu mieszkają wciąż przesiedleńcy z Kresów Wschodnich i ich potomkowie. Ich życie i praca też wpisane są w historię Górnego Śląska. Dlatego o opinię na temat Panteonu poprosiliśmy dra Zygmunta Partykę, prezesa oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Gliwicach.

Panteon Górnośląski powstaje w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Ma być miejscem, w którym uhonorowane będą osoby, które pozostawiły swą pracą i działalność wydatny ślad w historii Górnego Śląska. Na proponowanej liście nie ma jednak chociażby wybitnego reżysera Kazimierza Kutza czy kardiochrurga prof. Zbigniewa Religi. Środowiska kresowe reprezentuje urodzony we Lwowie wybitny kompozytor Wojciech Kilar.

Zobacz koniecznie

- Ja mogę ze swojej strony powiedzieć, że ufam arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi, że będzie to mądry wybór - tak o Panteonie Górnośląskim mówi dr Zygmunt Partyka, historyk, prezes oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Gliwicach.

- Na pewno jakieś proporcje powinny być zachowane. Gliwiczanie w 60 procentach mają korzenie kresowe, w Bytomiu chyba jeszcze więcej osób. Można żartobliwie powiedzieć, że inteligencja poszła do Gliwic, a batiary do Bytomia. Myślę, że poza Wojciechem Kilarem w naszym środowisku moglibyśmy przytoczyć wiele nazwisk, które można by upamiętnić. To niewątpliwie profesorowie Politechniki Śląskiej, środowisko Opery Śląskiej, środowisko teatralne, fotografików, malarzy, lekarzy. Nie zdajemy sobie sprawy, jaka masa mądrych i zasłużonych ludzi znalazła się na Śląsku - dodaje dr Zygmunt Partyka.

Nasz rozmówca podkreśla, że jest całym sercem za tą inicjatywą.

- Bardzo mi się podoba. Mam nadzieję, że Kresowiacy znajdą w nim swoje ważne miejsce, jak również nazwiska Ślązaków, którzy zasłużyli się dla Kresów. Jestem przeciwnikiem schematu, że Śląsk był przez wieki niemiecki. Jeśli już - w większym stopniu był czeski, choć oczywiście w XIX wieku Niemcy mieli wpływ na jego rozwój. Jeszcze w początkach XX wieku spisy powszechne wykazywały tu przewagę ludności polskiej. Śląsk to tak bogata cywilizacyjnie, kulturowo dzielnica Polska, że tylko można z tego czerpać - podkreśla.

Nie przeocz

Zobacz koniecznie

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera