Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywa Szopka u franciszkanów w Tychach. Budowa o. Wawrzyńca Jaworskiego ZDJĘCIA

Jolanta Pierończyk
Żywa Szopka u franciszkanów w Tychach
Żywa Szopka u franciszkanów w Tychach Jolanta Pierończyk
Żywa szopka u franciszkanów w Tychach buduje się po raz 16. Jej twórcą jest ojciec Wawrzyniec Jaworski, budowniczy całego kompleksu klasztorno-kościelnego. W tym roku znów będą nowości.

Żywa szopka, a właściwie Małe Betlejem, u franciszkanów to autorskie dzieło ojca Wawrzyńca Jaworskiego, który w grudniu przerywa budowę kościoła i z lubością oddaje się tej bożonarodzeniowej kreacji. Z roku na rok coś zmienia, dodaje, ulepsza. W tym roku Małe Betlejem będzie miało jeszcze większy rozmach niż w poprzednich latach, zacznie się bowiem już przed kościołem. Będzie tam gastronomia i żywe zwierzęta.

- W tym roku w samym kościele przy stajence zwierząt będzie niewiele, zdecydowaną większość umieścimy w domkach zbudowanych na zewnątrz kościoła - mówi o. Wawrzyniec.
Chodzi z jednej strony o to, by podczas mszy skupić uwagę zwłaszcza dzieci na tym, co w tym czasie jest ważne, a z drugiej - by umożliwić oglądanie zwierząt osobom, które przyjechały lub przyszły z dziećmi głównie w tym celu, a trafiły akurat na czas mszy.

Żywa szopka u franciszkanów w Tychach

Żywa szopka u franciszkanów potrwa do 7 stycznia. W tym czasie codziennie będzie można korzystać z przykościelnych punktów gastronomicznych. Prócz tradycyjnego pieczenia kiełbasek będzie można spróbować dań przygotowanych przez tyskie restauracje, a poza tym - absolutna nowość: możliwość samodzielnego smażenia jajecznicy. Chętni dostaną jaja i patelnię. Żeliwny piecyk stanął już we wtorek.
Wielką nowością tegorocznej szopki będą przede wszystkim żywi ludzie. Żywi pasterze i pastuszki, żywa Święta Rodzina, prawdziwe aniołki. O takiej prawdziwie żywej szopce ojciec Wawrzyniec marzył od samego początku. Ma się to ziścić teraz przy 16. edycji.

Żywa szopka u franciszkanów w Tychach. Msze w budującym się kościele

Tradycyjnie, w okresie bożonarodzeniowym, większość mszy będzie odprawianych w budującym się kościele. Wszystko zacznie się od pasterki. W pierwszy i drugi dzień świąt msze odbędą się tam o godz. 10.30, 12 i 18.30, w drugi dzień dojdą jeszcze nieszpory o godz. 18. W drugi dzień świąt sumę odpustową (o 12) odprawi bp Marek Szkudło. Po świętach w budującym się kościele, w środę i sobotę, odprawione będą msze wieczorne o 18.30. W niedzielę, 31 grudnia, odbędą się tu msze o 10.30 i 12,

1 stycznia - msze w budującym się kościele odprawione będą o 10.30, 12 i 18.30.
W dniach 2-4 stycznia - o 18.30, w piątek, 5 stycznia - o 18.30. Homilię wygłosi ks. Jose Maniparambila z Indii.
6 stycznia msze odprawione będą o 10.30, 12 i 18.30. Na wieczornej mszy również homilię wygłosi gość z Indii.
7 stycznia, na zakończenie okresu bożonarodzeniowego w budującym się kościele, msze będą o 10.30, 12 i 18.30. Na każdej homilie będzie głosił ks. Jose Maniparambila. O 19.30 rozpocznie się koncert gospelowy chóry God/s Property.

Od 25 grudnia do 7 stycznia codziennie w godz. 16-20 przed kościołem palić się będzie ognisko, gdzie będzie można piec kiełbaski.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Prezenty pod choinkę DLA RODZICÓW, z których będą zadowoleni

Życzenia na Boże Narodzenie TRADYCYJNE, RELIGIJNE SMS IDEALNE NA ŚWIĘTA

Czy dostałbyś się do pracy w policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Która choinka w naszych miastach jest najpiękniejsza GŁOSUJ!

Magazyn informacyjny tyDZień

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!