Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywe choinki na Boże Narodzenie. Gdzie są najtańsze? Sprawdziliśmy [CENY, GDZIE KUPIĆ]

Paulina Musialska
Paulina Musialska
Gdzie są najtańsze choinki w Śląskiem? Oto ceny. Przeglądajcie na kolejnych zdjęciach.
Gdzie są najtańsze choinki w Śląskiem? Oto ceny. Przeglądajcie na kolejnych zdjęciach. ARC
Choinka to najbardziej charakterystyczna świąteczna dekoracja. Bez niego trudno poczuć sobie świąteczną atmosferę. Coraz częściej wybieramy żywe drzewka, czyli bardziej ekologiczne rozwiązanie. Kupić możemy je zarówno w sklepach, jak i w nadleśnictwach. W galerii zdjęć znajdziecie ceny naturalnych choinek oraz miejsca ich sprzedaży.

Święta Bożego Narodzenia 2019 coraz bliżej. Do Wigilii został nieco ponad tydzień. To najwyższa pora, aby kupić świąteczną choinkę. To najbardziej charakterystyczny symbol Bożego Narodzenia. Bez niego trudno poczuć sobie świąteczną atmosferę.

Coraz częściej wybieramy żywe drzewka, czyli bardziej ekologiczne rozwiązanie. Kupić możemy je zarówno w sklepach, jak i w nadleśnictwach.

Gdzie są najtańsze choinki w Śląskiem?

Choinka na Boże Narodzenie. Skąd ten zwyczaj?

Zwyczaj przystrajania choinki znany był już w średniowiecznej Alzacji. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiały się w 1492 roku. Drzewka dekorowane były jabłkami. Do Polski zwyczaj ten przywędrował na przełomie XVIII i XIX wieku. Zwyczaj przejęty został od Prusaków. Na początku popularny był jedynie w miastach. Z czasem przyjął się także na polskich wsiach.

Dlaczego akurat drzewko iglaste? Choinka to symbol życia i odradzania się. W tradycji chrześcijańskiej to symbol Chrystusa jako nieprzemijającego źródła życia. Co ciekawe, symboliczne znaczenie mają także niektóre ozdoby. Lampki mają ochronić dom przed złymi mocami, a łańcuchy symbolizują wzmacnianie rodzinnych więzi.

Piękne święta to nie tylko żywa i dorodna choinka... to także ozdoby na niej. Własnoręcznie zrobione bombki to duża satysfakcja i przede wszystkim ekscytujące i relaksujące zajęcie.

Świąteczne bombki DIY. Zrób samemu ozdoby na choinkę – to ni...

Choinka na Boże Narodzenie. Żywa czy sztuczna?

Teoretycznie sztuczna choinka może posłużyć nam przez wiele lat. Moda dotycząca takich drzewek często ulega jednak zmianie. W efekcie takie drzewka często lądują na wysypisku śmieci. Rzadko poddawane są recyklingowi. Powód? Składają się z plastiku i metalowego drutu, które trudno oddzielić od siebie. Plastik rozkłada się nawet do 100 lat.

Znacznie bardziej ekologiczne są żywe drzewka. Te od leśników rosną na plantacjach pod liniami energetycznymi, czyli w miejscach, gdzie nie ma szans na powstanie prawdziwego wysokiego lasu. Zanim trafią do sprzedaży, funkcjonują jako "fabryka" tlenu. Na dodatek, jest w pełni biodegradowalna.

Żywa choinka na Boże Narodzenie. Dlaczego te od leśników pięknie pachną?

Żywe choinki możemy kupić zarówno w sklepach, jak i u leśników. Jest jednak kilka różnic. Pierwsza, to gatunki dostępne w poszczególnych miejscach. W sklepie kupimy głównie świerki srebrzyste i jodły kaukaskie. U leśników znajdziemy natomiast sosny pospolite, sosny czarne, świerki. Jedną z odczuwalnych różnicy jest zapach. Choinki pochodzące od leśników pięknie pachną.

- U leśniczych kupimy typowo polskie gatunku: świerki, sosny i jodły pospolite. One mają ładny i dość intensywny zapach. Na przykład świerk ma intensywny żywiczny zapach. Gatunki dostępne w sklepach to np. jodła kaukaska. Ona nie pachnie. To gatunek hodowany typowo na sprzedaż. Może się podobać, bo jej igły są bardziej miękkie i nie kłują - mówi Sławomir Cichy, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach.

Choinki w nadleśnictwach są świeżo pozyskane. Oznacza to, że nie leżą przez kilka tygodni w chłodniach. To kolejny powód, dla którego zachowują swój naturalny żywiczny zapach.

Zobaczcie koniecznie

Żywa choinka na Boże Narodzenie. Czy po świętach zasadzimy ją w ogrodzie?

W leśniczówkach sprzedawane są zazwyczaj drzewka naturalne, ale cięte. Bardzo rzadko zdarza się sprzedawać drzewka z bryłą korzenną. Jeśli takie są dostępne, to są one nieduże. Mają kilkadziesiąt centymetrów i bardziej nadają się na postawienie np. na biurku.

Warto także pamiętać, że taka choinka może się nie przyjąć. W domu przez kilkanaście dni stoi w dość wysokiej temperaturze. Następnie wynosimy ją na kilkustopniowy mróz. Oczywiście są wyjątki i drzewko może przetrwać. Zdarza się to jednak rzadko.

Nie przegapcie

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera