Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywiec: Biskup Tadeusz Pieronek gościem specjalnym na promocji książki „Ojciec, czyli o Pieronku" ZDJĘCIA

JAK
Promocja książki „Ojciec, czyli o Pieronku" odbyła się w żywieckim Miejskim Centrum Kultury
Promocja książki „Ojciec, czyli o Pieronku" odbyła się w żywieckim Miejskim Centrum Kultury JAK
- Mój dom był bardzo ciepły, bardzo serdeczny, ale trwało to niedługo, bo nastąpiła wojna, która rozdzieliła całą rodzinę. Większość rodziny została wywieziona na Podlasie, w okolice Parczewa, a ja z bratem zostałem wysłany do Kęt, do naszego wujka - opowiadał bp Tadeusz Pieronek podczas wczorajszej żywieckiej promocji książki autorstwa Szymona J. Wróbla „Ojciec, czyli o Pieronku".

Promocja książki „Ojciec, czyli o Pieronku" odbyła się w żywieckim Miejskim Centrum Kultury. Wcześniej wzbudziła ona spore zainteresowanie na 22. Międzynarodowych Targach Książki w Krakowie, tłum pojawił się również na premierze książki w warszawskim Empiku. Podczas żywieckiej premiery burmistrz Żywca Antoni Szlagor uhonorował bp. Tadeusza Pieronka i Szymona J. Wróbla za promowanie Żywca i Żywiecczyzny.

Zobacz zdjęcia:

- Z wszystkich projektów, które do tej pory zrobiłem, z tej książki jestem najbardziej zadowolony. Uważam, że jest dopracowana do granic perfekcji, ale to także efekt współpracy z wydawnictwem - stwierdził Szymon J. Wróbel. Dodał, że była wielka potrzeba, żeby po ks. Józefie Tischnerze, ks. Adamie Bonieckim czy innych księżach, którzy się głośno wypowiadają na ważne tematy, poznać biskupa Tadeusza Pieronka, nie tylko od strony medialnych wypowiedzi, ale również historii rodziny.

Książka „Ojciec, czyli o Pieronku” wydawnictwa MG powstała na bazie filmu dokumentalnego Szymona J. Wróbla o bp. Tadeuszu Pieronku, który swoją premierę miał w ub. roku, a uzupełniona została o dodatkowe rozmowy, m.in. z Januszem Gajosem, ks. Adamem Bonieckim, Jackiem Żakowskim, Jerzym Owsiakiem, prof. Tadeuszem Gadaczem, Moniką Olejnik czy prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim.

- To taka podszczypliwa publikacja o mnie. Poddano mnie pewnemu egzaminowi, ocenie wobec siebie samego. Myślę, że gdyby redaktor zwiększył liczbę odpowiadających to obraz byłby inny, ale on szukał takich, którzy mnie lubią. Stronniczy jest - żartował swoim stylu bp Tadeusz Pieronek pytany o to, czym dla niego jest ta publikacja.

Szymon J. Wróbel wyjaśnił w rozmowie z DZ, że książka poprzez pryzmat Władysława Pieronka, ojca bp. Tadeusza Pieronka, bardzo wiele mówi o historii całego regionu.

- Historia Władysława Pieronka to historia Żywiecczyzny i dziwię się, że tak mało osób o tym wie, tak mało osób zwracało na to uwagę. W tej książce można zobaczyć chociażby zdjęcia starostów żywieckich, okoliczne szczyty, gdzie chodziła rodzina Pieronków, poznać przedwojenną i powojenną historię regionu, zwłaszcza że w książce są wiersze Władysława Pieronka, które - pisane gwarą - opisywały okoliczne krajobrazy czy historię, więc w tych wierszach jak w lustrze odbija się historia regionu i Polski - opowiadał Szymon J. Wróbel.

Bp Tadeusz Pieronek w rozmowie z DZ podkreślał, że w książce wątek ojca, całej rodziny jest bardzo ważny. - Nie chcę mówić, jak niektórzy twierdzą, że coś się komuś należy, ale jest to postać (ojca - red.), która dla Radziechów zrobiła dużo. Nie z chęci zysku tylko z miłości do ziemi, do przyrody, kościoła - mówił bp. Pieronek. I dodawał, że kiedy miał kilka lat, w czasie kiedy dziecko najwięcej chłonie, to on akurat nie miał kontaktu z rodzicami, bo podczas Aktion Saybusch zostali wysiedleni na Podlesie, a on z bratem trafił do wujka w Kętach).

- Znakomita książka. Dla zainteresowanych historią, ale i współczesnością. Dla wierzących i dla ateistów. Dla poszukiwaczy sensu życia, ale i dla tych, co chcą poczytać w podróży; anegdoty, zdumiewające ciekawostki, szczególiki z barwnej przeszłości Żywiec-czyzny i ważnych wydarzeń w dziejach Kościoła Katolickiego ostatniego ponad półwiecza, relacjonowanych przez świadka i uczestnika. Polecam. Bardzo - mówił po przeczytaniu książki Jacek Fedorowicz, znakomity aktor, satyryk, dziennikarz.

Biskup Tadeusz Pieronek to urodzony w Radziechowach wyrazisty Sekretarz Generalny Episkopatu Polski, bezkompromisowy kapłan w czasach trudnych pytań o konstytucję, Unię Europejską czy miejsce kościoła w demokracji. Z bagażem wojennych i PRL-owskich przeżyć. Kim jest i czy nie patrzymy na niego tylko przez pryzmat pojedynczych wypowiedzi? Jaki wpływ na historię tego biskupa z Żywiecczyzny, urodzonego w 1934 roku, miało pochodzenie, rodzina, Sobór Watykański II? Jaki wpływ miała kultura góralska, poezja, wysiedlenie i mało znana historia jego wybitnego taty? W tej bogatej o niepublikowane nigdy zdjęcia i materiały rodzinne książce, Szymon J. Wróbel poszukuje odpowiedzi na te i inne pytania.

Szymon J. Wróbel to dziennikarz, który współpracował m.in. z krakowskim Dziennikiem Polskim, Lounge Magazynem, TVN Style, TVP Kraków, czy Miastem Muzyki RMF. Reżyser i scenarzysta filmów dokumentalnych „Jego Oczami”, „Z domu…” oraz „Ojciec, czyli o Pieronku”. Jako autor debiutował książką „Jego oczami”. Początkiem 2018 roku otrzymał tytuł „Osobowość roku 2017” w kategorii Kultura w powiecie żywieckim w plebiscycie Dziennika Zachodniego".

Książkę „Ojciec, czyli o Pieronku" można nabyć w księgarniach stacjonarnych i internetowych.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Antyterroryści na lotnisku w Pyrzowicach

Otwarcie Galerii Libero w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo