Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywiec: Miasto pod Grojcem chce przejąć kolejowe obiekty

Łukasz Gardas
Miasto Żywiec chce przejąć dworzec i inne nieruchomości PKP
Miasto Żywiec chce przejąć dworzec i inne nieruchomości PKP Łukasz Gardas
Władze Żywca starają się o zakup lub wydzierżawienie obiektów należących do PKP oraz przyległych do nich terenów. - Najwyższa pora zabrać się za te nieszczęsne budynki, które szpecą miasto - komentuje żywczanka, Beata Szarzec.

Samorząd ma pomysł, aby rozsypujące się dworce oraz inne nieruchomości PKP, będące obecnie antywizytówkami miasta, zaczęły służyć ludziom. Gmina zamierza znaleźć inwestorów, którzy wyremontują budynki i uruchomią w nich działalność handlowo-usługową służącą mieszkańcom i także turystom odwiedzającym Beskid Żywiecki.

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor podkreśla, że trudne rozmowy z PKP dotyczące możliwości przejęcia głównego dworca kolejowego w mieście, obiektów w dzielnicy Sporysz, budynku w Pietrzykowicach i działek jakie do nich przylegają, trwają od kilku lat. Teraz wszystko wskazuje jednak na to, że znajdą w końcu swój szczęśliwy finał.

- Ustaliliśmy już większość kwestii. Mam nadzieję, że niedługo uda się to wszystko sfinalizować. Oby tylko w najbliższym czasie nie zmieniły się władze w tej spółce, bo wtedy z nowymi szefami trzeba byłoby omawiać wszystko od początku - zaznacza burmistrz Szlagor.

Z kolei Krzysztof Greń, przewodniczący żywieckiej Rady Miejskiej tłumaczy, że zmienione zostały już zapisy w planie zagospodarowania przestrzennego Żywca, aby m.in. na terenach, gdzie znajdują się dworce - kolejowy i autobusowy - można było inwestować.

- Chcemy raz na zawsze uporządkować komunikację w tym miejscu, aby zadowoleni byli mieszkańcy i turyści - przekonuje szef żywieckiej RM. Dodaje, że jest już kilka pomysłów na zagospodarowanie nieruchomości od PKP, ale trzeba to jeszcze na spokojnie przedyskutować z radnymi i potencjalnymi inwestorami.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE: GÓRALE LICZĄ NA PRACĘ

Burmistrz snuje wizje, że w budynku dworca mogłyby znaleźć się np. hotel, restauracja, sklepy, punkt informacji turystycznej. Przy dworcu miałoby powstać również specjalne Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego, z którego korzystałyby autobusy wycieczkowe wynajmowane przez biura podróży do przewożenia klientów na wczasy.

-Jeśli mamy przejmować ten majątek od PKP, który jest w fatalnym stanie, to za "symboliczną złotówkę" lub też wieloletnią dzierżawę, czyli minimum na 30 lat - stwierdza burmistrz Szlagor.

Tomasz Kowalski z biura prasowego PKP S.A. informuje, że jeżeli samorząd Żywca ostatecznie zdecyduje za zakup lub dzierżawę, wtedy są w stanie sfinalizować taką umowę do końca tego roku. Nie chciał natomiast zdradzić jakie pieniądze wchodzą w grę. -To tajemnica handlowa naszego przedsiębiorstwa - zaznaczył.

Jak powinno się wykorzystać niszczejące obiekty PKP? Napisz komentarz


*Najpiękniejszy Rynek w woj. śląskim jest w... ZAGŁOSUJ i ZMIEŃ WYNIK
*Matura 2013: Pytania egzaminacyjne na 100 proc. ZOBACZ
*Nudyści już zawitali na plaże ZOBACZCIE, gdzie spotkacie naturystów w woj. śląskim
*Tak zdasz egzamin na prawo jazdy kat. A na motocykl ZDJĘCIA i WIDEO

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!