Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywiec na starych zdjęciach. Tak kiedyś wyglądało miasto! Zapraszamy do niezwykłej podróży w czasie. Zobaczcie wyjątkowe fotografie

KL
Żywiec sprzed lat. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Żywiec sprzed lat. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Zbiory Narodowe Archiwum Cyfrowe
Kilkadziesiąt czarno-białych zdjęć Żywca znaleźliśmy w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Widać na nich miasto uchwycone w codzienności, miejsca wyglądające podobnie, niemal jak dziś, a także budynki, które już dawno zniknęły. Poznajecie te miejsca? W naszej galerii zdjęć zobaczycie archiwalne fotografie i wybierzecie się na wyjątkowy spacer po Żywcu sprzed kilku dekad.

Żywiec na archiwalnych fotografiach. Zobaczcie te czarno-białe zdjęcia, są wyjątkowe...

Z roku na rok, z dekady na dekadę, miasto Żywiec staje się inne. Na szczęście, zostają nam zdjęcia, dzięki którym możemy wrócić do przeszłości, powspominać, docenić rozwój, zauważyć jeszcze wyraźniej zmiany, do których doszło, czy też po prostu refleksyjnie przypomnieć sobie np. zakątki, których już dawno nie ma.

Zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego zabierają w niezwykłą podróż w czasie po dawnym Żywcu. Dla mieszkańców Żywiecczyzny niektóre części miasta z pewnością będą znajome. Z innymi może być jednak zupełnie inaczej. Zobaczcie, czy rozpoznajecie to miasto?

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Historia Żywca liczy sobie przeszło 700 lat. Jego nazwa pochodziła ponoć od słowa "żywić", co wskazuje na to, że tutejsze ziemie były urodzajne i obfitowały w zwierzynę. Ze spisów świętopietrza Diecezji Krakowskiej z 1308 roku pochodzi pierwsza wzmianka o mieście - wymieniona jest "parochia ecclesie de Ziwicz", czyli parafia żywiecka.

Początki dynamicznego rozwoju miasta w połowie XIX wieku związane są z jego uprzemysłowieniem. Wtedy powstał tu m.in. zakład metalurgiczny produkcji śrub, fabryka papieru i drukarnia oraz najsłynniejsza firma nieodmiennie kojarzona z Żywcem, Arcyksiążęcy Browar, założony przez Albrechta Ferdynanda Habsburga.

W czasie II wojny światowej Ziemia Żywiecka została włączona do Rzeszy i poddana silnej akcji germanizacyjnej. Niemcy deportowali stąd 20 tys. osób, a opuszczone gospodarstwa zasiedlano niemieckimi osadnikami. Podczas okupacji Żywiecczyzna stała się jednym z ważniejszych ośrodków ruchu oporu. Działały tu silne zgrupowania AK i znajdował się jeden z ważniejszych punktów przerzutowych na Słowację.

Okres powojenny zaznaczył się w historii miasta rozwojem przemysłu oraz zakładów spółdzielczych. W prawie wszystkich dzielnicach powstały osiedla mieszkaniowe i placówki kulturalno-oświatowe. Nowe oblicze miasto zyskało w 1967 roku, kiedy przez spiętrzenie wód Soły zaporą w Tresnej powstało Jezioro Żywieckie. W 1999 roku w wyniku nowego podziału administracyjnego kraju Żywiec stał się częścią województwa śląskiego.

Żywiec sprzed lat. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Żywiec na starych zdjęciach. Tak kiedyś wyglądało miasto! Za...

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera