Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywiec: Otwarcie szpitala w 2018 roku. Budowa idzie naprzód, ale nie bez przeszkód

Jakub Marcjasz
Na Polach Lisickich w końcu można zobaczyć zarysy konstrukcji nowego szpitala. Prace mają potrwać do 2018 roku
Na Polach Lisickich w końcu można zobaczyć zarysy konstrukcji nowego szpitala. Prace mają potrwać do 2018 roku Starostwo Powiatowe Żywiec
Nowy Szpital Powiatowy w Żywcu to wyczekiwana inwestycja w całym powiecie. Inwestycja jest realizowana nie bez przeszkód. Negocjowana jest kolejna umowa.

Zgodnie z początkowym planem dzisiaj nowy Szpital Powiatowy w Żywcu miał już przyjmować pacjentów. Na przeszkodzie stanęły skomplikowane procedury. Inwestycja - jedyna obecnie tego typu realizowana w naszym kraju- powstaje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Skomplikowana materia sprawiała, że między powiatem ży-wieckim a firmą InterHealth Canada Limited, która buduje placówkę, przez wiele miesięcy trwały negocjacje.

Na szczęście blisko rok temu budowa w końcu ruszyła i postępuje, mimo że kanadyjska firma nadal nie uzyskała potrzebnego kredytu na inwestycję i obecnie prowadzi ją z własnych środków. Tak - zgodnie z wnioskiem partnera prywatnego - ma być do czerwca 2017 roku. W efekcie InterHealth Canada Limited po raz kolejny wystąpiła z wnioskiem o przedłużenie terminu zamknięcia finansowego.

- Zarząd powiatu uznał, że jest to zbyt długi termin, aby przyjąć go tylko uchwałą i zleciliśmy kancelarii prawnej przygotowanie porozumienia - mówił jeszcze we wrześniu Andrzej Kalata, starosta powiatu żywieckiego.

Właśnie okazało się, że porozumienie nadal nie ma, a zarząd powiatu podjął uchwałę o... przedłużeniu terminu zamknięcia finansowego. Dlaczego?

- Ze strony partnera dochodziły sygnały o tym, że on tak naprawdę nie wie czy ma dalej angażować wykonawcę, dlatego uznaliśmy, że taką uchwałę podejmiemy i damy zgodę, bo inaczej sami zablokowalibyśmy budowę szpitala, która postępuje - powiedział podczas poniedziałkowej sesji rady powiatu starosta Kalata. Dodał, że w uchwale jest zapis, iż może ona zostać zastąpiona porozumieniem, kiedy takie zostanie podpisane (ma stać się to w połowie listopada). W dokumencie znalazł się także zapis o kontynuowaniu budowy zgodnie z harmonogramem gwarantującym, że oddanie do użytkowania szpitala nastąpi do 31 lipca 2018 r. Prace mają być kontynuowane z pieniędzy własnych do wysokości ustalonego wkładu własnego w umowach kredytowych. Partner ma też regularnie przekazywać zarządowi powiatu okresowe raporty z postępu prac i zabezpieczenia środków bankowych na kolejne etapy budowy.

A co jeśli inwestycja zostanie przerwana?

- W umowie, którą przygotowujemy upieramy się przy tych punktach, które mówią o tym, że jeśli partner nie będzie w stanie wykonać inwestycji, pozwolą one nam w jak najkrótszym czasie przejąć działkę, projekt i pozwolenie na budowę i realizować tę budowę już w oparciu o inny scenariusz. Nie wyobrażam sobie, że tego szpitala nie wybudujemy. Jesteśmy zdeterminowani - podkreślił na sesji Andrzej Kalata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera