Żywiec. Przebudowa DW 948. Będą utrudnienia, ale popularna droga przy jeziorach Żywieckim i Międzybrodzkim zmieni się nie do poznania.

Jacek Drost
Jacek Drost
Udostępnij:
Umowa na przebudowę ruchliwej i popularnej wśród turystów DW 948, biegnącej wokół jezior Żywieckiego i Międzybrodzkiego, została już podpisana. Inwestycja pochłonie 225 mln zł, ale za te pieniądze zostanie zmodernizowanych ponad 17 km drogi. To dobra wiadomość dla kierowców, bo jej stan od dawna domagał się remontu. Wcześniej jednak będą musieli się liczyć ze sporymi utrudnieniami.

Zbigniew Tabor, dyrektor katowickiego Zarządu Dróg Wojewódzkich stwierdził, że DW 948 jest obecnie w złym stanie, a wielokrotnie naprawiana jezdnia to po prostu „łata na łacie”. Tymczasem droga ta łącząc DK 52 z DW 946 ma wielkie znaczenie dla ruchu turystycznego biegnąc wzdłuż jezior Międzybrodzkiego i Żywieckiego. Po przebudowie poprawi się nie tylko komfort jazdy, ale także bezpieczeństwo podróżujących pojazdami, rowerzystów i pieszych.

Umowa na przebudowę DW 948 została podpisana przed kilkoma dniami w obecności marszałka Jakuba Chełstowskiego. Zakłada, że do końca października 2024 roku, wyłonione w przetargu konsorcjum firm Strabag Infrastruktura-Południe Sp. z o. o. oraz IMB Podbeskidzie Sp. z o.o. przebuduje drogę na długości 17,36 km. Koszt inwestycji ma wynieść 225 mln zł. Całość tej kwoty pochodzić będzie z budżetu samorządu województwa śląskiego.

Przebudowane lub wybudowane od nowa będą wszystkie elementy infrastruktury drogowej, czyli jezdnia, skrzyżowania, chodniki, pobocza, oświetlenie, zatoki autobusowe, infrastruktura techniczna i odwodnienie.

W szczególności zakres prac obejmie:

 • ujednolicenie szerokości jezdni, poboczy, całkowitą wymianę istniejącej konstrukcji nawierzchni. Nowa konstrukcja przystosowana będzie do nacisku osi do 11,5 tony,
 • przebudowę i korektę geometrii istniejących skrzyżowań,
 • przebudowę i budowę chodników,
 • przebudowę istniejących zjazdów indywidualnych i publicznych,
 • budowę miejsca przeznaczonego do kontroli pojazdów,
 • budowę zatok autobusowych,
 • zastosowanie elementów bezpieczeństwa ruchu i uspokojenia ruchu,
 • przebudowę i remont dziewięciu obiektów mostowych,
 • budowę infrastruktury technicznej dla obsługi projektowanego obiektu (m.in.. kanalizacji deszczowej, oświetlenia, urządzeń ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu),
 • wykonanie elementów odwodnienia pasa drogowego,
 • zabezpieczenie i przebudowę wszystkich elementów infrastruktury technicznej w pasie drogowym, w tym urządzenia melioracji,
 • budowę kanałów technologicznych,
 • budowa konstrukcji oporowych oraz przebudowę i remont czterdziestu trzech przepustów.

Nie przeocz

Ponadto zabezpieczonych zostanie 9 z 42 ujawnionych osuwisk w rejonie drogi.

- Przebudowa tej drogi będzie podzielona na dwa etapy. W pierwszym modernizowany zostanie fragment na terenie Żywca, w drugim zaś na gminie Czernichów i Porąbka do ronda w Kobiernicach - poinformował burmistrz Żywca Antoni Szlagor. A Barbara Kos-Harat, wójt gminy Czernichów, przez którą przebiega droga, dodała: - Życzę wykonawcom inwestycji sprawnej i szybkiej realizacji, która jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa i rozwoju tej części Żywiecczyzny. Następny etap to opracowanie harmonogramu prac.

Zobacz koniecznie

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska elektromobilność w liczbach

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Przepraszam bardzo ale o ścieżkach rowerowych ktoś zapomniał w tym projekcie.

Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie