Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żywiec: smog prawie toksyczny. Źle też w Rybniku. Lepiej bez potrzeby nie wychodzić z domu przy tak dużych przekroczeniach WIDEO+ZDJĘCIA

Redakcja
Smog dusi
Smog dusi Andrzej Banas / Polska Press
W Żywcu smog przekracza wszelkie dopuszczalne granice. Tak było w niedzielę, tak jest dziś, w poniedziałek, 26 lutego. Fatalne powietrze jest też w Rybniku. Reszta regionu jeszcze dycha.

Ziąb okrutny, to i w piecach się pali. Sęk w tym, że byle czym. I to natychmiast przekłada się na jakość powietrza, a właściwie jej brak.

W wielu miastach województwa śląskiego normy dopuszczalne są poprzekraczane, ale nigdzie nie jest dziś tak źle jak w Żywcu.

Już wczoraj nocą było bardzo źle. Przekroczenia pyłów PM2.5 sięgnęły nawet 1660 procent!

Taka sytuacja utrzymuje się też dziś: Na Zabłociu poziom pyłu PM2.5 przekracza normę o 1432 proc.

Przypomnijmy, że jeśli jakość powietrza jest bardzo zła, osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu.

Reszta mieszkańców powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym.

To ostrzeżenie dotyczy też mieszkańców Rybnika.

Niestety, mróz będzie nas ściskał jeszcze przez jakiś czas. Smog dalej będzie wisiał nad naszymi głowami. A jak właściwie wygląda smog?

Przegląd ratunkowych metod, urządzeń oraz akcji antysmogowych. Korzystanie lub używanie których ma jeszcze sens?Maseczki za 1 zł sztuka (chirurgiczne). Bzdura. Tylko prawdziwe przeciwsmogowe. Te zwykłe, papierowe nie mają kompletnie sensu. Nie pomagają w ogóle (chyba że zwrócić na siebie uwagę na ulicy). Liczą się tylko maski przeciwsmogowe. Można je kupić w wielu miejscach. Są już specjalne maski na rower, do biegania itd. Różnią się filtrami (kurz, pył, gazy organiczne, spaliny itd.), rozmiarami, a także żywotnością oraz designem. Koszt: bez około 100 zł nawet nie zaczynajcie szukać dobrego towaru.

Jak się bronić przed smogiem? 6 SPOSOBÓW NA SMOG Sprawdziliś...

W Puszczy Boreckiej stoi stancja kompleksowego monitoringu środowiska. Wybrał się do tam prezenter pogody Tomasz Zubilewicz. Jak wyglądają filtry po przejściu wiatrów z południa Polski, a jakie są po napływie powietrza z północy naszego kraju? Wyjaśniła to w "Dzień Dobry TVN" Dorota Typiak-Nowak, pracownik stacji Instytutu Środowiska w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!