MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Żywieckie Gody 2016 PROGRAM Przegląd Grup Kolędniczych i Obrzędowych od soboty

JM
Żywieckie Gody PROGRAM Przegląd Grup Kolędniczych i Obrzędowych
Żywieckie Gody PROGRAM Przegląd Grup Kolędniczych i Obrzędowych Jakub Marcjasz
Już w najbliższą sobotę rozpoczyna się 47. Przegląd Grup Kolędniczych i Obrzędowych „Żywieckie Gody”. W najbliższą sobotę i niedzielę w Żywcu odbędzie się przegląd grup kolędniczych i zespołów występujących na scenie. Za tydzień dzień plenerowy w Milówce, a 30 stycznia wielki finał Żywieckich Godów w Żywcu.

Żywieckie Gody 2016

W trakcie przeglądu grup kolędniczych i zespołów występujących na scenie będzie można spotkać kolędników, których coraz rzadziej można spotkać w beskidzkich domach, a dzięki Żywieckim Godom tradycja zostaje zachowana. Regulamin Żywieckich Godów dopuszcza udział następujących kolędników i grup obrzędowych występujących w izbie: mikołaje, kolędnicy z gwiazdą, kulą, soplem, szopką, kozą, owsem, turoniem, różanką, Trzej Królowie, kolędnicy z rajem, Dorotą, szopką ruchomą, herody, szlachcice, pielgrzymi, sopotniańscy Trzej Królowie, z konikiem, kolędnicy bez rekwizytów, poza oknem, mięsopustnicy. Będą też inscenizacje wieczerzy wigilijnej.

– Ta impreza, jak żadna inna pokazuje, jak bogaty był u nas, w Beskidach zwyczaj kolędowania. Okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku oznaczał początek czegoś nowego, był w ciągu roku jednym z najbardziej radosnych momentów. Ta różnorodność kolędników robi naprawdę duże wrażenie – mówi Marek Regel, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Żywcu.

Kolędników w izbie będzie można spotkać 16 i 17 stycznia w Klubie „Papiernik” w Żywcu przy ul. ks. Słonki 31 od godz. 12.00.

W sobotę 23 stycznia warto wybrać się do Milówki. Tam odbędzie się Dzień Plenerowy. Początek o 8:30, kiedy rozpocznie się spotkanie grup obrzędowych. O 9:00 konkurs trzaskania z bata, o 10:30 korowód grup obrzędowych, zaś między 11:00 a 15:00 konkurs kolędowania dziadów noworocznych.

– Staramy się dbać o tradycję Zgłoszone grupy będzie oceniać jury wedle takich kryteriów, jak przedstawienie obrzędu jak najbardziej zgodnie z tradycją swojego miejsca zamieszkania, dobór postaci obrzędowych właściwy dla terenu, z którego wywodzi się grupa, prawidłowe, estetyczne i zgodne z graną postacią stroje oraz rekwizyty obrzędowe oraz charakterystyczny dla grup dziadów skład kapeli, repertuar muzyczny i taniec. Biorąc pod uwagę, że ten zwyczaj czyli dziady żywieckie pochodził z dorzecza Soły. Kultywowanie tych tradycji jest po prostu naszym obowiązkiem – mówi Robert Piętka, wójt gminy Milówka.
Żywieckie Gody 2016

Finał Żywieckich Godów 30 stycznia w Żywcu zapowiada się naprawdę imponująco. O 9:00 spod ronda Grunwaldzkiego wyruszy barwny korowód kolędników, który przemierzy ulice Kościuszki i Zamkową, by dotrzeć na Rynek. Tam odbędzie się konkurs trzaskania z bata oraz prezentacje grup obrzędowych. O 13:00 impreza przeniesie się do Miejskiego Centrum Kultury, gdzie swój finał będzie też mieć organizowana przez Wydział Promocji impreza Beskidzki Karnawał. Będzie można posłuchać góralskich kapel, spróbować góralskiego jadła oraz kupić pamiątkę na kiermaszu sztuki ludowej. O godzinie 16.00 rozpocznie się koncert gwiazdy wieczoru zespołu Tekla Klebetnica, który właśnie nagrał swoją płytę „Folk-crossover”. Koncert w Żywcu będzie miał charakter przedpremierowy, premierowy koncert odbędzie się dzień później. – Serdecznie zapraszam wszystkich Państwa do Żywca na finał Żywieckich Godów. Tu każdy znajdzie coś dla siebie i nikt nie będzie się nudził – mówi burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Organizatorami Żywieckich Godów są Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej, Miejskie Centrum Kultury w Żywcu i Gminny Ośrodek Kultury w Milówce.

Pierwsze Żywieckie Gody odbyły się 30 stycznia 1969 roku. A zaczęło się to wszystko nieco wcześniej – jesienią roku poprzedniego w czasie obchodów 700-lecia lokacji miasta Żywca. Wśród wielu atrakcji, było wejście na Rynek czterech grup obrzędowych, w tym Jukacy z Zabłocia. – Chłonąc ten niepowtarzalny nastrój, szepnąłem do ucha ówczesnemu prezesowi Towarzystwa Miłośników Ziemi Żywieckiej Józefowi Miksiowi: przydałoby się zorganizować coś w rodzaju przeglądu powiatowego tych wszystkich grup. A Józef Mikś autorytatywnie stwierdził: oj trzeba, trzeba i to szybko – wspomina twórca Żywieckich Godów Tadeusz Trębacz, ówczesny szef Referatu Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Żywcu. Słowa dotrzymał, i już w roku następnym odbyły się pierwsze Żywieckie Gody. Pierwszy regulamin opracowali prof. Roman Reinfuss, Janina Glanowska z Wydziału Kultury Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej i Tadeusz Trębacz.


*Studniówki 2016 Szalona zabawa maturzystów. Zobaczcie, co się dzieje ZDJĘCIA + WIDEO
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni