MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Michał Dworczyk i Anna Zalewska powalczą o europarlament w wyborach 2024. Prawo i Sprawiedliwość zarejestrowało listy kandydatów

Remigiusz Biały
Remigiusz Biały
Anna Zalewska, Michał Dworczyk, Beata Kempa i Kamil Bortniczuk powalczą o Europarlament w wyborach 2024. Prawo i Sprawiedliwość zarejestrowało listy wyborcze.
Anna Zalewska, Michał Dworczyk, Beata Kempa i Kamil Bortniczuk powalczą o Europarlament w wyborach 2024. Prawo i Sprawiedliwość zarejestrowało listy wyborcze. Paweł Relikowski / Polska Press
We wtorek (30 kwietnia) Prawo i Sprawiedliwość zarejestrowało listy wyborcze. O wyjazd do Brukseli i miejsce w europarlamencie z okręgu dolnośląsko-opolskiego powalczą parlamentarzyści, byli ministrowie i samorządowcy z obu województw. Wybory do europarlamentu w już 9 czerwca.

Pierwsza dwójka na listach PiS-u jest taka sama, jak w 2019 roku. Otwiera ją Anna Zalewska, druga jest Beata Kempa z partii Ziobry. Trzecie miejsce dostał Michał Dworczyk, były szef KMPR i minister.

- Zaproponowano mi start do europarlamentu, więc postanowiłem podjąć to wyzwanie. Podczas nadchodzącej kadencji w Unii Europejskiej będzie działo się bardzo dużo – z punktu widzenia Polski – ważnych rzeczy. Zaczynając od reformy traktatów, która jest fundamentalna dla przyszłości naszego kraju, a kończąc na sprawach związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Chcę wykorzystać moje doświadczenie w tych obszarach i zawalczyć o fundusze dla polskiej zbrojeniówki, czy zatrzymać szkodliwe dla Polski propozycje pogłębiania integracji europejskiej - mówi Michał Dworczyk, były minister i szef KPRM.

Poparcia Michałowi Dworczykowi w wyborach do europarlamentu udzielili: wicemarszałkowie województwa dolnośląskiego: Marcin Krzyżanowski i Grzegorz Macko, posłowie: Mirosława Stachowiak-Różecka i Marcin Gwóźdź, czy senator Aleksander Szwed.

- Spotykamy się przy moście Grunwaldzkim, który upamiętnia wielkie zwycięstwo. Więc weźmy symbolikę jego nazwy, jako wróżbę na nasz wyniki w tych wyborach – dodaje Michał Dworczyk.

Pełna lista Prawa i Sprawiedliwości do Europarlamentu z okręgu dolnośląsko-opolskiego:

  1. Anna Zalewska – obecna europoseł, była minister edukacji narodowej. Pochodzi ze Świebodzic i przez lata związana jest ze strukturami PiS w okręgu wałbrzyskim.
  2. Beata Kempa - obecna europoseł, była minister i szefowa KPRM. Pochodzi z Sycowa, wieloletnia posłanka i działaczka Suwerennej Polski (partia Ziobry).
  3. Michał Dworczyk – były minister, szef KPRM i wiceminister obrony narodowej. Pełnomocnik rządu ds. pomocy Ukrainie i szczepieniom przeciwko COVID-19. Poseł z okręgu wałbrzyskiego.
  4. Kamil Bortniczuk – były minister sportu i rekreacji i były wiceminister funduszy i polityki regionalnej. Lider struktur Prawa i Sprawiedliwości w województwie opolskim, pochodzi z Głuchołazów. Do PiS-u przeszedł z Porozumienia (partia Gowina)
  5. Agnieszka Soin – posłanka PiS od 2019 roku z okręgu Wrocławskiego.
  6. Szymon Pogoda – poseł z okręgu Legnickiego. Pełnomocnik PiS w powiecie bolesławieckim, gdzie od dziesięciu lata regularnie ubiegał się o mandaty w lokalnym samorządzie. Był nawet radnym miejskim. Pracował także w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
  7. Grzegorz Peczkis – radny sejmiku województwa opolskiego. Były senator PiS z okręgu obejmującego Kędzierzyn-Koźle z którego pochodzi. Jest z wykształcenia doktor nauk technicznych, tytuł zdobył na Politechnice Śląskiej.
  8. Krzysztof Mróz – radny sejmiku województwa dolnośląskiego, były senator PiS z Jeleniej Gór. Przez lata był radnym i kandydatem partii na prezydenta tego miasta.
  9. Krzysztof Domagała – radny powiatu milickiego.
  10. Iwona Porowska -  siostra byłej posłanki PiS Violetty Porowskiej. Na początku kwietnia została wybrana na radną sejmiku województwa. Wcześniej została także wicedyrektor opolskiego KRUS-u.

Wybory do parlamentu Europejskiego odbędą się w niedzielę (9 czerwca). Przedstawicieli na pięcioletnią kadencję tego organu wybierzemy w okręgu wyborczym nr 12. Ten jest dość duży i obejmuje swoim zasięgiem województwa dolnośląskie i opolskie. Nie jest jeszcze znana liczba mandatów, które będą do podziału. Ich ilość jest zależna. W 2019 roku na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie do zdobycia były cztery mandaty.

W Polsce do żadnego okręgu wyborczego nie jest odgórnie przypisana liczba mandatów do zdobycia, jak to się dzieje np. w przypadku wyborów do Sejmu. Zależna jest ona od frekwencji, jaka zostanie osiągnięta w danym okręgu (im wyższa frekwencja, tym więcej mandatów) i znana jest dopiero po zakończeniu głosowania. Może się zdarzyć tak, że dany okręg nie zdobędzie ani jednego mandatu. Otrzymanie przez kandydata największej liczby głosów na liście nie gwarantuje dostania się do europarlamentu.

Anna Zalewska, Michał Dworczyk, Beata Kempa i Kamil Bortniczuk powalczą o Europarlament w wyborach 2024. Prawo i Sprawiedliwość zarejestrowało listy wyborcze.

Michał Dworczyk i Anna Zalewska powalczą o europarlament w w...

***
Zobacz też:

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetawroclawska.pl Gazeta Wrocławska