MKTG SR - pasek na kartach artykułów
2 z 2
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze. Po ostatnim zdjęciu przejdziesz na i.pl.
Poprzednie
Przejdź na i.pl
Przesuń w prawo aby przejść na i.pl
Ekspert podpowiada: Są ograniczenia po obu stronach...
fot. Lucyna Nenow

Niepewna wycieczka. Imprezy fakultatywne nie mogą być tylko pustą obietnicą biura

Ekspert podpowiada: Są ograniczenia po obu stronach

Iwona Zapart, prezes Federacji Konsumentów, oddział Katowice:

Większość biur podróży - prócz standardowej oferty - proponuje swoim klientom także wycieczki fakultatywne. Warto jednak pamiętać, że to, co nieobowiązkowe dla klienta, może okazać się obligatoryjne do wykonania przez biuro.

Zasada dotycząca obowiązkowego zorganizowania oferowanych wycieczek fakultatywnych nie oznacza, że biuro nie może wprowadzić żadnych ograniczeń w tym zakresie.

Zdaniem niektórych prawników, zdarzają się sytuacje, które uprawniają pilota do odmowy uczestnikowi imprezy wzięcia udziału w wycieczce fakultatywnej nawet wtedy, gdy wszelkie dokumenty milczą w tej kwestii. Prawo do odmowy wynika w takim przypadku z ciążącego na nim obowiązku opieki.

Zgodnie z tym poglądem, pilot będzie miał prawo odmówić sprzedaży wycieczki fakultatywnej osobie, dla której - z powodu wieku lub stanu zdrowia (np. kobieta w ciąży) - udział w takiej dodatkowej wyprawie może stanowić niebezpieczeństwo. Nie należy zapominać, że pilot mógłby narazić się na odpowiedzialność karną z tytułu narażenia na niebezpieczeństwo, która w tym przypadku byłaby zaostrzona - z uwagi na ciążący na pilocie obowiązek opieki. Niezależnie jednak od zachowania pilota warto podkreślić, że aby uniknąć dodatkowych nieporozumień w umowie lub warunkach uczestnictwa, można wskazać, że pewne grupy osób w tego typu dodatkowych atrakcjach nie mogą brać udziału - ze względu na wiek czy stan zdrowia. Ale mogą być też inne ograniczenia.

Uczestnicy zorganizowanego wyjazdu do Grecji mają możliwość wykupienia dodatkowej wycieczki do klasztorów w Meteorach. Warunkiem wzięcia w niej udziału jest jednak specjalny strój: mężczyźni muszą być ubrani w długie spodnie, a kobiety w spódnice zakrywające kolana oraz okrycie na ramionach. Osoby, które nie spełnią tych warunków, nie mogą wziąć udziału w wycieczce. Ponadto warunki uczestnictwa stanowią, że minimalna liczba osób, która pozwala na zorganizowanie wycieczki, wynosi 10 uczestników.

Orzecznictwo sądów konsekwentnie utrzymuje, że biuro podróży nie może wyłączyć odpowiedzialności za us-ługi i wycieczki fakultatywne, nawet jeżeli ich organizację zleca miejscowym przedsiębiorcom, a pracownik biura w całym przedsięwzięciu pełni funkcję pośrednika. Wyłączeń takich nie wolno czynić w szczególności w przypadku, gdy w świadczeniu dodatkowych usług uczestniczy pracownik organizatora. Należy zaznaczyć, że organizator biura zawsze będzie ponosił odpowiedzialność za działania i zaniechania osób, z pomocą których wykonuje zobowiązanie. Zwalnianie się z tej odpowiedzialności jest zabronione na mocy art. 3853 pkt 2 Kodeksu cywilnego.

Zobacz również

Świętokrzyscy terytorialsi na skażonym terenie. Zobacz zdjęcia z ćwiczeń

Świętokrzyscy terytorialsi na skażonym terenie. Zobacz zdjęcia z ćwiczeń

Lewy znowu zmierzy się z Dowbykiem. Znamy kadrę Ukrainy na mecz z Polską

Lewy znowu zmierzy się z Dowbykiem. Znamy kadrę Ukrainy na mecz z Polską

Polecamy

14-latka z Tarnowskich Gór potrącona na pasach! Nastolatka trafiła do szpitala

14-latka z Tarnowskich Gór potrącona na pasach! Nastolatka trafiła do szpitala

Potrąciła 85-latka na pasach w Zabrzu, bo... zapatrzyła się na policjantów

Potrąciła 85-latka na pasach w Zabrzu, bo... zapatrzyła się na policjantów

Hucie Liberty Częstochowa grozi upadłość? Wniosek jest w sądzie

Hucie Liberty Częstochowa grozi upadłość? Wniosek jest w sądzie