Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
1 z 17
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
TEATR ŚLĄSKI im. St. Wyspiańskiego...
fot. ARC

Noc Teatrów Metropolii 2018 już w sobotę 29 września PROGRAM Tak nazywa się Metropolitalna Noc Teatrów CAŁY PROGRAM

TEATR ŚLĄSKI im. St. Wyspiańskiego
Katowice, Rynek 10
www.teatrslaski.art.pl

OPEN THE DOOR – otwieramy drzwi na innych

SPEKTAKLE
Otwieramy drzwi na sztukę współczesną
Spektakle Teatru Śląskiego:
17.00 - „Sztuka”, Y. Reza - słynna francuska komedia i spór przyjaciół o biały obraz w białe paski. W głównych rolach: Andrzej Dopierała, Jerzy Głybin, Andrzej Warcaba.
Miejsce: Scena w Malarni.
Bilety: 25 zł.
Opis spektaklu
Czy jeden obraz jest w stanie zniszczyć wieloletnią przyjaźń? O tym przekonają się bohaterowie jednej z najsłynniejszych komedii Yasminy Rezy. Marc, Serge i Yvan to starzy przyjaciele, którzy od lat mogą na siebie liczyć, choć różni ich praktycznie wszystko - pochodzenie, wykształcenie, poglądy, klasa społeczna. W przededniu ślubu jednego z nich, Serge kupuje dzieło sztuki współczesnej za dwieście tysięcy. Jego gust nie znajduje jednak wsparcia u przyjaciół. Kilka krytycznych uwag ujawnia narastające od pewnego czasu napięcia i zatajone konflikty, które wystawią męską przyjaźń na najtrudniejszą z prób…
Yasmina Reza to jedna z najpopularniejszych francuskich dramatopisarek. Międzynarodową rozpoznawalność przyniosła jej wielokrotnie nagradzana komedia „Sztuka”. Jest także autorką granego na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego „Boga mordu”, na podstawie którego Roman Polański nakręcił w 2011 roku głośny film „Rzeź”. Autorka doskonale ukazuje złożoność międzyludzkich relacji i dostrzega to, co zazwyczaj skrywamy pod warstwą codziennych uprzejmości.
Otwieramy drzwi do modernistycznej Sali Sejmu Śląskiego
19.00 - „Terror”, Ferdidnad von Schirach - odtworzenie głośnego procesu sądowego z publicznością w charakterze ławników, która na finał podejmuje każdorazowo decyzję o skazaniu lub uniewinnieniu oskarżonego.
Miejsce: Sala Sejmu Śląskiego w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, ul. Jagiellońska 25.
Bilety: 25 zł.
Opis spektaklu
Odtworzenie, z udziałem aktorów, głośnego procesu sądowego w sprawie Larsa Kocha, wg tekstu niemieckiego dramaturga Ferdinanda von Schiracha „Terror” (polska prapremiera). Proces w rekonstrukcji Roberta Talarczyka odbywa się
w zabytkowej Sali Sejmu Śląskiego, a publiczność, w charakterze ławników, na finał podejmuje każdorazowo decyzję o skazaniu lub uniewinnieniu oskarżonego. Głosowanie odbywa się przy użyciu systemu, z którego na co dzień korzystają radni Sejmiku podczas obrad.
W maju 2013 roku w Niemczech miało miejsce wydarzenie bez precedensu. Lars Koch, 31-letni major lotnictwa wojskowego, zabił 164 osoby. Za pomocą kierowanego pocisku rakietowego powietrze-powietrze, zestrzelił nad miejscowością Oberappersdorf samolot pasażerski typu Airbus A320, odbywający lot z Berlina do Monachium. W rezultacie śmierć ponieśli wszyscy pasażerowie, znajdujący się na pokładzie samolotu. Lars Koch przyznał się do popełnienia czynu. Samolot, który zestrzelił, został wcześniej porwany przez terrorystów. Kontrolę nad nim przejął zamachowiec-samobójca związany z jednym z odłamów Al-Kaidy. Porywacz zamierzał rozbić maszynę na wypełnionym po brzegi stadionie piłkarskim Allianz Arena w Monachium, na którym odbywał się mecz Niemcy - Anglia, który oglądało ponad 70 tysięcy kibiców.
Od Twojej decyzji zależy, czy Lars Koch będzie traktowany jak bohater czy jak morderca. Zapomnij o wszystkim, co słyszałeś lub przeczytałeś o tej sprawie. Absolutnie o wszystkim. Ty wydajesz dziś wyrok tylko na podstawie tego, co usłyszysz podczas rozprawy. Pamiętaj, prawo karne oparte jest na winie, a to oznacza, że karzemy oskarżonego tylko za to, czemu jest osobiście winien.
Otwieramy drzwi na innych
„Open the Door” - finałowy weekend I Międzynarodowego Festiwalu „Open the Door”. W programie nagradzane i zaangażowane społecznie spektakle z Polski oraz hiszpańsko-meksykański projekt z udziałem członków lokalnej społeczności biorących wcześniej udział w warsztatach teatralnych.
18.00 „Nie mów nikomu" - Centrum Rezydencji Teatralnej SCENA ROBOCZA (Poznań);Bilety: 20 zł; osoby niesłyszące - 5 zł
20.00 „Guide" (Vera Ondrasikova&Collective); Bilety: 20 zł
15.00 i 16.30 „El Rei Gaspar” - Foradelugar (Hiszpania, Meksyk); Bilety: 20 zł
21.00 "Ballada o Janie Wnęku" (Teatr Gry i Ludzie), na placu Teatralnym, wstęp wolny
Opis Festiwalu
I Międzynarodowy Festiwal „Open the Door” to nowy projekt Teatru Śląskiego, podczas którego prezentowane będą spektakle artystów pochodzących z różnych kontekstów kulturowych - z różnych krajów, regionów, reprezentujących odmienne punkty widzenia, przekonania, światopogląd. Festiwal będzie mieć istotny walor społeczny - chcemy otworzyć się na rozmaite grupy odbiorców, pozyskać nowych widzów, wyjść z niszy imprez teatralnych prezentując teatr, który może stanowić atrakcyjną dla szerokiego grona odbiorców formę sztuki, komunikacji oraz ekspresji. Pragniemy także oddać głos tym, których okoliczności, społeczeństwo, choroba, brak środków, uwarunkowania społeczne i socjalne, niepełnosprawność, zepchnęły na margines. Dlatego też program naszego festiwalu pozostaje otwarty na twórczość artystów niepełnosprawnych, na działania artystów niezależnych, również na tych, którzy pomimo uznania i wyjątkowej jakości realizowanych projektów nie posiadają wcześniejszego artystycznego przygotowania.

ATRAKCJE SPECJALNE
Otwieramy drzwi Twojego domu
Co godzinę od 16.00 do 21.00 - Teatr w Twoim domu - rodzinne warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wykonają maski i kukiełki, które następnie posłużą do tworzenia teatru w domu.
Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie.
Otwieramy drzwi naszych magazynów
17.00 - 21.00 - Kiermasz Teatralny - szansa na kupno teatralnych pamiątek - elementów scenografii, rekwizytów, czy kostiumów (foyer Dużej Sceny).
Wstęp wolny.
Otwieramy drzwi teatralnej garderoby
18.00 - 21.00 - W garderobie - przymierzalnia teatralnych kostiumów oraz charakteryzacja widzów (Scena Kameralna).
Wstęp wolny.

ZOBACZ DALEJ:










Zobacz również

Czart nie żyje. "Podkurczone szpony wskazują na otrucie"

Czart nie żyje. "Podkurczone szpony wskazują na otrucie"

Szykuje się przebudowa najgorszego torowiska w Krakowie. Potrzeba na to 130 mln zł

Szykuje się przebudowa najgorszego torowiska w Krakowie. Potrzeba na to 130 mln zł

Polecamy

Nowe autobusy już wkrótce w Katowicach! W każdym 10 kamer i system trzeźwości

Nowe autobusy już wkrótce w Katowicach! W każdym 10 kamer i system trzeźwości

Po trzy polskie osady w finałach mistrzostw Europy i kwalifikacji olimpijskich

Po trzy polskie osady w finałach mistrzostw Europy i kwalifikacji olimpijskich

Henryk Bąk o Pucharze Tymbarku: Brałem udział w czymś wyjątkowym

Henryk Bąk o Pucharze Tymbarku: Brałem udział w czymś wyjątkowym