MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory do Parlamentu Europejskiego. Ilu posłów wybierzemy?

(b)
Wideo
od 12 lat
W niedzielę, 9 czerwca odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Polacy wybiorą 53 europosłów w 13 okręgach wyborczych. Ile osób dostanie się do Europarlamentu z poszczególnych okręgów, dowiemy się dopiero po wyborach. Sprawdź, jak dzielone są mandaty i jak to wyglądało w poprzednich wyborach.

Ilu posłów zasiądzie w Parlamencie Europejskim?

Wybory do Europarlamentu odbywają się we wszystkich krajach członkowskich co pięć lat. Muszą się odbyć w dniach 6-9 czerwca. Wybranych zostanie 720 posłów, o 15 więcej niż w poprzednich wyborach.

Liczba posłów do PE wybieranych z każdego kraju UE jest ustalana przed wyborami i jest zależna od liczby mieszkańców. Minimalna liczba przedstawicieli z dowolnego kraju to sześcioro, a maksymalna to 96.

Polska będzie miała 53 reprezentantów w PE. Więcej będą miały tylko cztery kraje:

  • Niemcy - 96
  • Francja - 81
  • Włochy- 76
  • Hiszpania - 61

Najmniej europosłów pochodzić będzie z Malty, Luksemburga i Cypru – po 6, Estonii – 7, oraz Łotwy i Słowenii – po 9.

Województwo lubuskie razem z zachodniopomorskim

Polska została podzielona na 13 okręgów wyborczych. Lubuskie znalazło się w okręgu nr 13 razem z województwem zachodniopomorskim.

W tym okręgu zarejestrowanych zostało siedem komitetów wyborczych, które zgłosiły w sumie 68 kandydatów.

Listę wszystkich kandydatów znajdziesz w materiale:

Wideo: Kto może głosować w wyborach do Parlamentu Europejskiego?

Jak dzielona są mandaty?

W wyborach do PE nie ma przypisanej do okręgu stałej liczby mandatów. Liczba ta będzie ustalana dopiero po policzeniu głosów.

Ordynacja wyborcza do PE łączy dwie metody podziału mandatów: D'Hondta i Hare'a-Niemeyera, znaną jako metoda największych reszt. Pierwsza stosowana jest w skali całego kraju, druga – poszczególnych okręgów.

Najpierw zlicza się w skali kraju głosy oddane na komitety wyborcze i odsiewa te, które nie przekroczyły 5-procentowego progu (dotyczy to także koalicji). Potem ustala się, ile mandatów w skali kraju otrzymały poszczególne komitety.

Zdobyte mandaty rozdzielane są na poszczególne listy w okręgach, uzyskują je kandydaci, którzy zdobyli najwięcej głosów na liście. O liczbie mandatów, które trafią do poszczególnych okręgów, decyduje frekwencja oraz wielkość okręgów.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbyły się w 2019 r., wybierano 52 europosłów (o jednego mniej niż w tym roku). Na okręg obejmujący województwo lubuskie i zachodniopomorskie przypadły wówczas cztery mandaty, podobnie jak w okręgu nr 12 (województwo dolnośląskie i opolskie).

Najwięcej, bo 7 mandatów trafiło do okręgu nr 11 (województwo śląskie). Po 6 mandatów trafiło do okręgów: nr 4 (Warszawa z ośmioma powiatami woj. mazowieckiego) oraz nr 10 (województwo małopolskie i świętokrzyskie). 5 mandatów zdobyli kandydaci z okręgu nr 7 (województwo wielkopolskie).

Po 3 europosłów zostało wybranych z okręgów: nr 1 (województwo pomorskie), nr 3 (województwo warmińsko-mazurskie i podlaskie), nr 5 (cztery miasta na prawach powiatu i 29 powiatów województwa mazowieckiego), nr 6 (województwo łódzkie), nr 8 (województwo lubelskie), nr 9 (województwo podkarpackie).

2 mandaty trafiły do okręgu nr 2 (województwo kujawsko-pomorskie).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska