Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
3 z 72
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
fot. Desa Katowice

Katowicka Desa zaprasza na aukcję obrazów 22 maja 2021 roku. Do kupienia m.in. obrazy Sówki, Fałata i Dudy-Gracza

3. Paweł WRÓBEL (1913-1984)
„Ulica w śląskim miasteczku. Szopienice”, 1972
olej, płótno, 41 x 66 cm,
sygn. p.d.: Wróbel P 1972 r.
Na odwrocie drukowana nalepka: Keller Galerie / Marianne Kühn / Roteichenweg 5 / 5 Köln 80 (Dellbrück) / Telefon (0221) 68 83 38; informacja Urzędu Konserwatorskiego o wywozie za granicę z 1977. Na ramie 2 nalepki z tekstem maszynowym w j. niemieckim: Pawel Wrobel / Leben u. Treiben in der Bergwerkstadt; Strassenszene in der Kleinstadt Szopienice.

Prezentowany obraz o tytule „Stadt im Zeichen des Bergbaus” reprodukowany w: „Die Sammlung Marianne Kühn - Naive Kunst“, katalog Vestisches Museum Recklinghausen, 2003, il. na ss. 224, 269.
Obraz był eksponowany na wystawie; „Frömmigkeit und Nachtgesichte - Naive Kunst aus Polen im Spiegel der Moderne“ w Kunsthalle Recklinghausen w 2016, z kolekcji Marianne Kühn z Kolonii. Do wystawy nie opublikowano odrębnego katalogu.
9500 zł

Górnik, jeden z najaktywniejszych członków koła plastyków amatorów przy ZDK kopalni „Wieczorek”. W swoich obrazach przedstawiał pejzaże śląskie z charakterystycznymi hałdami, kominami, szybami kopalnianymi. Jego żywiołowe i niezwykle barwne scenki rodzajowe ukazują dzień powszedni i świąteczny mieszkańców górniczych osiedli. Artysta poza malarstwem uprawiał rzeźbę, jednak prac w drewnie i węglu pozostawił niewiele.

Zobacz również

Gorlice.  Muzycznie i literacko oddały głos swoim babkom i prababkom

Znamy laureatów Pomorskiej Nagrody Artystycznej za 2023 rok

Polecamy

Więcej czasu na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie?

Katowice. Unieważniono decyzję prezydenta miasta w sprawie nowej zabudowy w Ochojcu

Ponad 3 miliony Polaków musi złożyć wniosek o ten dokument