Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów
2 z 6
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Eugeniusz Krogulecki - Burmistrza Miasta Lublińca w latach...
fot. arc Anna Jonczyk Drzymała/Olgierd Kniejski

To oni rządzili Lublińcem przez ostatnie 30 lat. Jubileusz samorządu terytorialnego

Eugeniusz Krogulecki - Burmistrza Miasta Lublińca w latach 1990-1994

Mieszkańcy Lublińca, w pierwszych w pełni wolnych i demokratycznych wyborach, które odbyły się 27 maja 1990 roku, wybrali 28 przedstawicieli, którzy otrzymali mandat radnego I kadencji, a byli to: Tadeusz Błażejewski, Gerard Burek, Marian Cyroń, Teresa Duda, Mieczysław Dyczkowski, Jan Fabjański, Andrzej Gałązka, Tadeusz Golc, Henryk Gołąbek, Jadwiga Grabińska, Renata Grześkowiak, Marian Kaczmarek, Edward Karpe, Ireneusz Kłobus, Krystyna Kornek, Eugeniusz Krogulecki, Krzysztof Malczewski, Klemens Marciniak, Józef Masoń, Augustyn Matusek, Cecylia Ochman-Spiczak, Andrzej Okwieka, Piotr Ostrowski, Elżbieta Partykiewicz, Karol Patyna, Agnieszka Pawełczyk, Krystian Pizon i Jan Pluta.

Spośród 28 radnych, pierwszym burmistrzem Lublińca, wybranym w wolnych wyborach z ramienia Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”, został Eugeniusz Krogulecki – rodowity lublińczanin, absolwent Technikum Budowlanego w Jarosławiu, pracownik tutejszego Urzędu Miejskiego na stanowisku: inspektor do spraw budownictwa.

Na zastępcę Eugeniusza Kroguleckiego mianowano Marka Dmitriewa.

Pierwszym przewodniczącym Rady Miejskiej w Lublińcu wybrany został Krystian Pizon (1990-1991), a następnie funkcję tę pełnił Ireneusz Kłobus (1992-1994). Funkcję wiceprzewodniczącego przez cztery lata pełnił Józef Masoń.

Z perspektywy czasu możemy stwierdzić, że była to najtrudniejsza kadencja w okresie demokracji, ponieważ przypadła na okres wielkich przemian społeczno-politycznych w naszym kraju.
Przed nowymi włodarzami miasta, jak i całą Radą Miejską, stanął ogrom problemów związanych z finansowaniem starych i nowych inwestycji w Lublińcu.

• W tym czasie udało się wyremontować wiele chodników i dróg.
• Powstał parkingi przy targowisku oraz szpitalu chirurgicznym.
• Zorganizowano i urządzono targowisko miejskie.
• W dniu 1 września 1991 roku oddano do użytku Przedszkole przy ‪ul. Droniowickiej‬, które zostało przekazane na potrzeby Szkoły Podstawowej (klasy ‪od 1 do 3‬).
• Zakończono pierwszy etap budowy kolektorów ściekowych na ‪ul. Pawła Stalmacha‬, Droniowickiej i Marii Skłodowskiej-Curie oraz na terenie Specjalistycznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.
• Dokończono budowę biologicznej części miejskiej oczyszczalni ścieków.
• Sfinalizowano budowę magistrali przesyłowej centralnego ogrzewania pomiędzy ‪ul. Chopina‬ a ul. ‪11 Listopada, a także ujęcie wody pitnej w Kokotku i sieci wodociągowej dla Steblowa. ‬
‪• Rozpoczęto także prace nad uzbrajaniem terenów pod budownictwo domków jednorodzinnych w rejonie ul. Piaskowej i Armii Krajowej oraz przygotowano plany pod budowę ścieżki pieszo-rowerowej w ciągu ul. Oleskiej.
• Podjęto wraz z Telekomunikacją Polską działania‬ mające na celu rozbudowę w Lublińcu centrali telekomunikacyjnej i sieci telefonicznej.

Po zakończeniu kadencji burmistrz Eugeniusz Krogulecki zrezygnował z ubiegania się o reelekcję, ale wystartował w kolejnych wyborach i uzyskał ponownie mandat radnego Rady Miejskiej w Lublińcu.

Zobacz również

Wiemy, jakie firmy zbudują obwodnice Sępólna i Kamienia Krajeńskiego

NOWE
Wiemy, jakie firmy zbudują obwodnice Sępólna i Kamienia Krajeńskiego

Ten ruch zmieni układ sił w Formule 1. Od kiedy inżynier może podjąć nową pracę?

Ten ruch zmieni układ sił w Formule 1. Od kiedy inżynier może podjąć nową pracę?

Polecamy

Sejm uznał język śląski za język regionalny. „Śląsko godka je richtig dobro”

TYLKO U NAS
Sejm uznał język śląski za język regionalny. „Śląsko godka je richtig dobro”

Jarosław Mamczarski nowym rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach

Jarosław Mamczarski nowym rektorem Akademii Muzycznej w Katowicach

Tych skrótów używasz niemal codziennie, ale czy wiesz, co właściwie oznaczają?

Tych skrótów używasz niemal codziennie, ale czy wiesz, co właściwie oznaczają?