Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To oni rządzili Lublińcem przez ostatnie 30 lat. Jubileusz samorządu terytorialnego

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
To oni rządzili Lublińcem przez ostatnie 30 lat. Jubileusz samorządu terytorialnego. Kliknij "NASTĘPNE" lub przesuwaj palcem dalej.
To oni rządzili Lublińcem przez ostatnie 30 lat. Jubileusz samorządu terytorialnego. Kliknij "NASTĘPNE" lub przesuwaj palcem dalej. arc Anna Jonczyk Drzymała/Olgierd Kniejski
W środę 27 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Samorządu Terytorialnego. W tym roku mija okrągła, podwójna rocznica - 30 lat od pierwszych wyborów do rad gmin oraz 30 lat funkcjonowania ustawy o samorządzie terytorialnym, uchwalonej 8 marca 1990r.

Przez ostatnie 30 lat samorządy chciały i musiały unieść na swoich barkach najważniejsze inwestycje, bez których rozwój miast i wsi nie byłby możliwy. To samorządy realizują zadania dotyczące budowy dróg, kanalizacji, wodociągów, chodników, ścieżek rowerowych, szkół, przedszkoli, obiektów sportowych, placów zabaw, bibliotek, obiektów kultury itp. Te wszystkie zadania i wiele innych realizowane są niejako wspólnie z mieszkańcami, bo to rady miast i gmin ich w tych decyzjach reprezentują.

Sprawdź to

- Obecnie samorząd terytorialny jest zaprzeczeniem scentralizowanego sposobu zarządzania krajem, przez co zbiera krytykę władzy centralnej. Coraz częściej niestety dochodzi do sytuacji, że partyjna władza centralna chcąc przydusić samorząd przerzuca na niego szereg nowych zadań, za którymi nie idą niestety dotacje - przekonuje w tą ważną rocznicę wiceburmistrz Lublińca Anna Jonczyk Drzymała.

W wielu obszarach samorząd musi radzić sobie sam, bez wsparcia, zaangażowania i pomocy służb rządowych. Największym moim zdaniem zagrożeniem dla samorządu terytorialnego jest dzisiaj próba jego upartyjnienia i odejścia od idei obywatelskości. Jeżeli ta idea zostanie wyparta, dla samorządu terytorialnego przestaną się liczyć potrzeby społeczności lokalnej, ponieważ ważniejsze będą wówczas przekazywane po linii partii wytyczne władzy centralnej - tłumaczy wiceburmistrz Lublińca.

Przez 30 lat funkcjonowania samorządów, w Lublińcu rządziło pięciu burmistrzów. Aby uchwycić obraz zmieniającego się Lublińca wiceburmistrz Anna Jonczyk Drzymała wraz z Radnym Olgierd Kniejski przypomnieli postacie pięciu włodarzy naszego miasta, którzy na oczach mieszkańców z mniejszym bądź większym efektem zmienili jego wizerunek.

Są nimi:

  • burmistrz Eugeniusz Krogulecki
  • burmistrz Józef Widuch
  • burmistrz Kazimierz Dłubała
  • burmistrz Józef Kazik
  • burmistrz Edward Maniura.

Wśród nas nie ma już burmistrza Józefa Widucha.

- Idea samorządności i świadomości obywatelskiej jest w naszym mieście bardzo silna i dbajmy o to, aby tak było zawsze. Przekazujmy ją naszym dzieciom, wnukom oraz osobom, które wychowane w innej społeczności wybrały nasze miasto na swój drugi dom w którym żyją i pracują. Wszyscy jesteśmy współtwórcami tej pięknej 30-letniej ,,budowli”, dlatego z całego serca życzę Państwu, aby obraz, który maluje się z okien Państwa domów wzbudzał wyłącznie dobre uczucia, oparte na fundamencie bezpieczeństwa i wzajemnego zaufania, za które jeszcze raz bardzo dziękuję - napisała do mieszkańców wiceburmistrz Lublińca.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera