Wiadomości


Życie wsi

Najczęściej czytane

 1. Tych owadów jeszcze niedawno w Polsce nie było; teraz zagrażają naszemu zdrowiu!
  Zdrowie

  Inwazyjne gatunki owadów w Polsce zagrażają naszemu zdrowiu

  Wraz ze zmianą klimatu na cieplejszy migruje fauna i flora. Gatunki ciepłolubne, które niegdyś były spotykane jedynie w tropikach, coraz częściej pojawiają sie w Europie, gdzie wzrost temperatur zapewnił im optymalne warunki do życia. Czasem za wędrówki gatunków odpowiedzialny jest człowiek, który nieświadomie przewozi je wraz z transportem towarów. Migracja roślin i zwierząt zawsze jednak odbija się na środowisku, zagrażając nie tylko gatunkom rodzimym, ale także ludziom. Wraz z inwazją tropikalnych owadów do Polski przybywają wcześniej niespotykane choroby. Co nam zagraża ze strony insektów, których jeszcze kilka lat temu tutaj nie było?

 2. Wysoka trawa w Świętochłowicach
  Rośliny

  Dlaczego trawniki nie są koszone? Miasto oszczędza

  W Świętochłowicach w ostatnim czasie duże emocje budzi temat koszenia traw w mieście. Wiele miejskich skwerów jest mocno zachwaszczonych. Wysoką trawę widać w każdej z dzielnic miasto. Pielęgnacja i porządkowanie zieleni to jednak spory wydatek dla miasta, które potrzebuje oszczędności.

 3. Komar tygrysi w Europie. Zbliża się do Polski. Czy grozi nam malaria i denga? Komar tygrysi niebezpieczny [19. 6. 2019 r.]
  Zdrowie

  Komar tygrysi NADCIĄGA do Polski. Jest już w Europie

  Komar tygrysi w Polsce znajdzie się lada chwila. Jest już w Europie i poczyna sobie coraz śmielej. Komar tygrysi, zwany również komarem azjatyckim jest śmiertelnie niebezpieczny. Ten owad przenosi dengę i malarię. Choć obecność komara azjatyckiego w Polsce nie została jeszcze stwierdzona, to całkiem możliwe, że już wkrótce pojawi się w naszym kraju. Korzystne warunki rozwoju komar azjatycki znalazł już w takich europejskich krajach jak np. Włochy. Władze Bolonii wypowiedziały już komarom biologiczną walkę.