MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Protest w obronie Parku Śląskiego. Mieszkańcy przeciwni wycince drzew w Chorzowie. Zobaczcie ZDJĘCIA

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Wideo
od 12 lat
21 kwietnia o godzinie 13.00 w Chorzowie odbyła się demonstracja w obronie Parku Śląskiego. Uczestnicy sprzeciwiali się odbywającej się w jego pobliżu wycince drzew.

Wycinka drzew przy Parku Śląskim

Do Urzędu Miasta Chorzów trafiło zgłoszenie wycinki ponad 900 drzew rosnących nieopodal najcenniejszej przyrodniczo, leśnej części Parku Śląskiego. Chodzi o działkę, którą w 2017 roku od miasta Chorzów kupiła spółka Green Park Silesia.

Wykonawca planował tam wybudować 8 budynków mieszkaniowych. Do Rady Miasta Chorzów trafiły w sumie trzy wnioski sprawie przyjęcia uchwały o lokalizacji inwestycji przy Targowej 4. W 2018 roku wniosek został odrzucony, jednak drugi z 2020 roku zyskał przychylność radnych. Głosowanie nastąpiło ponownie w 2021 roku i po raz kolejny wniosek developera został odrzucony.

Przez wiele lat społecznikom i społeczniczkom udawało się bronić tych terenów przed developerami i ogromną wycinką, jaka ma teraz miejsce. Niestety, właściciele terenu znaleźli sposób na to, by wyciąć drzewa bez pozwoleń na wycinkę, korzystając jedynie z cichego przyzwolenia Urzędu Miasta Chorzów objawiającego się brakiem sprzeciwu.

Protest przeciw wycince drzew

21 kwietnia o godzinie 13.00 odbyła się demonstracja w obronie Parku Śląskiego, zorganizowana przez KATO Protest. W wydarzeniu uczestniczył również Szymon Michałek, nowo wybrany prezydent Chorzowa.

Zobacz zdjęcia z demonstracji

Organizatorzy zaznaczali, że Park Śląski to zielone płuca aglomeracji. Miejsce stanowi kulturalne centrum metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej. Z siedliskiem bytowania wielu gatunków zwierząt, roślin oraz obszarem zawierającym twory i składniki przyrody nieożywionej, wyróżniające się szczególnymi wartościami przyrodniczymi, naukowymi, kulturowymi i walorami krajobrazowymi.

- Stanowczo sprzeciwiamy się prywatyzacji Parku Śląskiego, jego fragmentaryzacji, niszczenia jego przyrody. Żądamy przywrócenia terenów OPT do Parku Śląskiego, powrotu do jego historycznych granic — wraz z otuliną — oraz przeznaczenia tych terenów na cele społeczne — zapowiadali uczestnicy KATO Protestu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera