MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Planujesz zrobić ognisko? Zdziwisz się, gdzie nie można go rozpalać! Co z ROD i prywatną działką?

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Ognisko może płonąć, ale tam, gdzie jest to bezpieczne.
Ognisko może płonąć, ale tam, gdzie jest to bezpieczne. Agata Wodzień-Nowak
Powszechnie wiemy, że ognisk nie wolno palić w lesie i jego pobliżu, ale to nie są jedyne niedozwolone miejsca. Klimat, jakie stwarza ognisko, sprawia, że gdy mamy wybór między nim a grillem, to wolimy rozpalić drewniane polana. W chłodne wieczory daje przyjemne ciepło, a kiełbaska też smakuje jakoś inaczej. Gdzie nie powinniśmy rozpalać ogniska? Co z ogniskami na działce ROD? Sprawdzamy przepisy.

Spis treści

W ustaleniu miejsc, w których przygotowanie ogniska nie jest najlepszym pomysłem, będzie Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 7 czerwca 2010 roku w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. Nr 109, poz. 719).

Czy na prywatnej działce można palić ognisko?

Na to pytanie na swojej stronie odpowiada Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Lipsku. Zgodnie z wyżej wspomnianym rozporządzeniem w obiektach oraz na terenach przyległych do nich zabronione jest wykonywanie czynności, które mogą spowodować pożar lub jego rozprzestrzenienie się, a w szczególności:

  • rozpalanie ognia lub wysypywanie gorącego popiołu i żużla w miejscu umożliwiającym zapalenie się materiałów palnych (§ 4 ust. 1 pkt 5),
  • składowanie poza budynkami w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej materiałów palnych, w tym pozostałości roślinnych, gałęzi i chrustu (§ 4 ust. 1 pkt 6)
  • używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od miejsca omłotów i miejsc występowania palnych płodów rolnych (§ 41 ust. 3),
  • wykonywanie czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru (w tym rozniecanie ognia w miejscach niewyznaczonych do tego celu) w lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasów (§ 40 ust. 1).

Przeczytaj też: Jaką wilgotność może mieć drewno do palenia? Sprawdź, jak długo trzeba suszyć drewno, by uniknąć mandatu

Mandat za palenie ogniska w ogrodzie

Jeżeli nie dojdzie do naruszenia m.in. przytoczonych przepisów oraz zostaną zachowane odpowiednie środki ostrożności, to palenie ognisk na terenie posesji nie będzie stanowić naruszenia przepisów przeciwpożarowych.

Zadbajmy o to, by rozpalone przez nas ognisko nie było uciążliwe dla innych. Na uwadze trzeba mieć artykuł 145 Kodeksu wykroczeń, który to może mieć zastosowanie: Art. 145. „Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”. Nad dymem i roznoszonym przez wiatr popiołem możemy nie zapanować.

Palenie ognisk na działkach ROD

Polski Związek Działkowców co roku przypomina o zakazie spalania odpadów i palenia ognisk na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

„Całkowity zakaz spalania wszelkich odpadów i resztek roślinnych na terenach rodzinnych ogrodów działkowych wprowadza § 68 pkt 5 Regulaminu ROD. Przepis ten obliguje wszystkich działkowców oraz osoby przebywające na terenie rodzinnego ogrodu działkowego do bezwzględnego powstrzymania się od rozpalania ognisk”, czytamy w jednym z apeli do działkowców.

Należy pamiętać nie tylko o przepisach związkowych oraz miejscowych, które nakładają kary za spalanie na terenie ROD (mandat 500 zł lub wyższe grzywny), ale także o:

  • realnym zagrożeniu pożarowym (szczególnie w czasie upałów i suszy)
  • negatywnym wpływie spalania na florę i faunę glebową (spalanie pozostałości roślin, całkowicie niszczy życie mikrobiologiczne oraz cenne związki i połączenia organiczno-mineralne, odpowiedzialne za powstawanie próchnicy glebowej).
  • potęgowaniu zanieczyszczeń powietrza i efektu smogu na terenie gmin.

PZD wspomina również o zagrożeniu dla samochodów i pieszych poruszających się po drogach zlokalizowanych w sąsiedztwie ogrodów, wokół których roznosi się dym oraz o kreowaniu niekorzystnej opinii wśród społeczności i władz lokalnych w konsekwencji zadymionych ogrodów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Planujesz zrobić ognisko? Zdziwisz się, gdzie nie można go rozpalać! Co z ROD i prywatną działką? - Strefa Agro

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni