Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk rolników na DW 793 pomiędzy Siewierzem a Myszkowem. Traktory spowalniają ruch. WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rolnicy z powiatu będzińskiego oraz myszkowskiego protestują na DW 793 pomiędzy Siewierzem a Myszkowem, 16 lutego 2024 roku w godz. od 10 do 14, przeciwko polityce Europejskiego Zielonego Ładu. Na drogę wyjechało blisko 80 traktorów, a także inne pojazdy rolnicze, które spowalniają i blokują płynny ruch innych pojazdów. Trasa protestu rolników przebiega pomiędzy rondem przy ul. Kieleckiej w Siewierzu, a rondem Rzeczpospolitej w Myszkowie. Zobaczcie zdjęcia.

Strajk rolników na DW 793 pomiędzy Siewierzem, a Myszkowem

Rolnicy z dwóch powiatów protestują przeciwko tzw. "Zielonemu Ładowi", wspólnej polityce rolnej na terenie Unii Europejskiej. Dla nich najbardziej dotkliwe z wielu zmian są drastycznie zmniejszające się ceny zboża i mleka. Na DW 793 pomiędzy Siewierzem, a Myszkowem, wyjechało blisko 80 traktorów, a także inne pojazdy rolnicze, które spowalniają i blokują płynny ruch innych pojazdów. Trasa protestu rolników przebiega pomiędzy rondem przy ul. Kieleckiej w Siewierzu, a rondem Rzeczpospolitej w Myszkowie.

- Protest robią najlepsi rolnicy, mali, którzy zostali pozbawieni opieki, doradztwa. Zielony Ład wykonała już Polska w 89 i 90 roku, kiedy Balcerowicz, zniszczył nam dorobek ojców naszych, rolnicze mistrzostwo Europy. Nie chce być nazywany grabarzem polskiej produkcji rolnej i rolniczych mistrzów Europy, jakim byli chłopi, dziadkowie i ojcowie nasi, zrozumcie to. Kapitał ludzki na obszarach wiejskich durnieje. To jest nasze żądanie, nie błaganie, zatrzymajmy nowe pokolenie na wsi, nie niech ubywa tam ludzi. Czwarta zwrotka Roty jest najbardziej adekwatna do zaistniałej sytuacji, "Odzyska ziemię dziadów wnuk", tak im dopomóż Bóg rodzice i dziadkowie - mówi nam Jacek Soska, były wiceminister rolnictwa.

Zobaczcie zdjęcia ze strajku na DW 793

- Protestujemy przeciwko przymusowemu ugorowaniu, ograniczeniu hodowli, ograniczeniom stosowania środków do produkcji rolnej, które to zaprowadzą do wygaszania polskich gospodarstw, uderzając nie tylko w rolników, ale i we wszystkich konsumentów. Protestujemy przeciwko drastycznym, nieustannym spadkom cen zbóż i mleka. Żądamy zablokowania napływ płodów rolnych i produktów spożywczych z Ukrainy i zrealizowania obietnicy o cenie 5 zł za litr paliwa - mówi Jan Konieczny, rolnik z powiatu myszkowskiego.

Utrudnienia na DW 793 w związku ze strajkiem rolników

Nad bezpieczeństwem kierowców czuwają policjanci z będzińskiej i myszkowskiej komendy policji, którzy apelują w tym miejscu o wyrozumiałość i cierpliwość, a także o wybieranie alternatywnych tras.

- Apelujemy do wszystkich kierowców o zrozumienie oraz cierpliwość na drogach. Zalecamy wybrać alternatywne trasy przejazdu oraz stosować się do poleceń policjantów. Podczas protestu, w przypadku wystąpienia utrudnień w ruchu, mundurowi z będzińskiej i myszkowskiej komendy będą czuwać nad bezpieczeństwem uczestników ruchu drogowego – przekazuje sierż. sztab. Marcin Szopa, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Będzinie.

Trasa przejazdu rolników na DW 793 - kliknij TUTAJ.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera