MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lubliniec. Rolnicy blokują skrzyżowanie dróg krajowych. Z jakimi hasłami przyjechali?

PC, AW
Lubliniec. Rolnicy blokują skrzyżowanie dróg krajowych. Z jakimi hasłami przyjechali?
Lubliniec. Rolnicy blokują skrzyżowanie dróg krajowych. Z jakimi hasłami przyjechali? Info Express/Policja Śląsk
W środę 20 marca na drogi powiatu lublinieckiego po raz kolejny wyjechali rolnicy. Można ich spotkać w dwóch miejscach - na skrzyżowaniu Drogi Krajowej nr 46 z Drogą Krajową nr 11, wraz z rondem w miejscowości Lubecko, a także na Drodze Wojewódzkiej nr 789 (obwodnica Woźnik) wraz z rondem.

Rolnicy z terenu powiatu lublinieckiego od wielu tygodni regularnie wyjeżdżają swoimi ciągnikami na drogi, by zamanifestować swój sprzeciw wobec polityki rolnej Unii Europejskiej, czyli Zielonego Ładu, oraz niekontrolowanemu napływowi towarów z Ukrainy.

Lublinieccy rolnicy blokujący skrzyżowanie DK 46 i DK11 przywieźli ze sobą m.in. symboliczną trumnę oraz plakaty z hasłami - "Polityka komisarzy rujnuje gospodarzy".

- Władza to wszystkich smoli. Protestujemy dzisiaj, bo nie ma odzewu - mówi jeden z rolników z powiatu lublinieckiego. Zapytany, dlaczego mimo nawarstwiających się od lat problemów, wcześniej nie wyjeżdżali na ulice odpowiedział, że "słali pisma do lokalnych posłów". - Jest coraz to gorzej. Dlatego walczymy o nasze postulaty. Przepuszczamy co dwie godziny tiry, jak jest kolejka. Nie mamy innego wyjścia - dodał rolnik.

Protesty rolników trwają dziś w całym regionie - w Częstochowie, powiecie kłobuckim i w centrum aglomeracji śląskie.
W Katowicach wojewoda Marek Wójcik wyszedł do rolników i podziękował im za pokojowy protest.

- To nie jest mój pierwszy kontakt z rolnikami, dlatego że uczestniczyłem w proteście w Lublińcu i Częstochowie. Uczestniczyłem w spotkaniu z myśliwymi w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, brałem udział w spotkaniach z przedstawicielami rolników. Za każdym razem, wtedy kiedy dajecie mi swoje postulaty, przekazuje je do ministerstwa rolnictwa - mówił wojewoda śląski. - Pamiętajcie jednak, że jestem tutaj tylko pośrednikiem. W tym budynku, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim nie ma wydziału rolnictwa, dlatego że rolnictwo nie należy do kompetencji wojewody - dodał.

Rolnicy w czasie rozmowy z wojewodą śląskim prosili go o ustosunkowanie się do pakietu inicjatyw politycznych Zielony Ład. Jednocześnie postulowali o zjednoczenie się wojewodów z terenu całego kraju w walce przeciwko zapisom europejskiej umowy.

- Premier Donald Tusk w piątek ogłosił, że Zielony Ład będzie podlegał zmianom. Idą one w kierunku postulatów, które głosiliście państwo od początku protestu. Natomiast też nie mam złudzeń. Zielony Ład nie jest państwa jedynym postulatem, bo państwo wiecie o tym, że oprócz kwestii związanych z ugorowaniem, jest jeszcze bardzo poważna kwestia związana z opłacalnością produkcji rolnej - mówił Marek Wójcik.

Wojewoda przybliżył tematykę wcześniejszych spotkań z rolnikami, podczas których pokazywali mu faktury na pszenicę z przełomu różnych lat. Jak twierdził, Zielony Ład jest problemem przyszłości, a teraz najistotniejszym jest ten dotyczący rynku zbytu produktów rolnych i ich cen.

Następnie wojewoda odebrał zapisane postulaty, które zobowiązał się przekazać do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera