MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Gala laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych - śląska kurator oświaty wręczyła w Katowicach nagrody wybitnym uczniom

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W gmachu Sejmu Śląskiego wręczono nagrody wielokrotnym laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych.
W gmachu Sejmu Śląskiego wręczono nagrody wielokrotnym laureatów wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Lucyna Nenow
To wielki dzień dla uczniów szkół podstawowych. 23 kwietnia w gmachu Sejmu Śląskiego odbyła się gala wręczenia nagród wielokrotnym laureatom wojewódzkich konkursów przedmiotowych organizowanych corocznie przez Śląskie Kuratorium Oświaty. Wydarzenie jest kolejnym dowodem na to, że na terenie województwa mamy wielu wybitne zdolnych uczniów.

Śląska Kurator Oświaty wręczyła nagrody wybitnym uczniom - laureatom konkursów

Wojewódzkie Konkursy Przedmiotowe od lat stanowią ważny moment w kalendarzu każdej szkoły podstawowej w naszym regionie. To podczas nich, uczniowie mają szansę sprawdzić zasób swojej wiedzy na tle całego województwa śląskiego.

Tegoroczna gala, podczas której poznaliśmy wielokrotnych laureatów konkursu, odbyła się w gmachu Sejmu Śląskiego. Wzięli w niej udział m.in. Henryk Kiepura, wiceminister Edukacji Narodowej, Marek Wójcik, wojewoda śląski, Michał Kopański, wicewojewoda śląski, prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz gospodyni spotkania - Aleksandra Dyla, śląska kurator oświaty.

- Kiedy ja byłam w szkole podstawowej, w czasach bez internetu, bez portali społecznościowych, to wtedy wpisywaliśmy sobie w pamiętniki różne cytaty. Pamiętam jeden, który pojawiał się najczęściej, o tym "że nauka, to potęgi klucz". Nie zastanawialiśmy się wtedy ani nad głęboką treścią tych słów, ani nad autorem tego cytatu. Teraz już wiem, że był to Ignacy Baliński, pisarz, prawnik, ale również sędzia Sądu Najwyższego - rozpoczęła swoje wystąpienie Aleksandra Dyla. - Drodzy uczniowie, nauka, wiedza to jest moc, to jest wartość, w którą warto inwestować. Wy o tym wiecie, bo jesteście laureatami konkursów - osiągnęliście wielki sukces - dodała.

W podobnym tonie wypowiadał się Henryk Kierpura, który podkreślał, że to zaszczyt uczestniczyć w spotkaniu z najlepszymi uczniami śląskich szkół oraz pogratulował laureatom w imieniu swoim i minister edukacji narodowej, Barbary Nowackiej.

- Inwestycja w młode pokolenie i oświatę to najważniejsze, co możemy robić. Jako ministerstwo przywiązujemy obecnie dużą uwagę temu, żeby szkołom zapewnić spokój i pieniądze, przywrócić należyty szacunek środowisku szkolnemu. Stwarzać jak najlepsze warunki rozwoju dla uczniów. A dzisiaj chciałbym serdecznie pogratulować wszystkim laureatom - mówił Henryk Kiepura.

Natomiast wojewoda śląski skupił się na ważnej roli, jaką ogrywa w regionie Śląskie Kuratorium Oświaty, które promuje konkursy i zachęca do udziału w nich nauczycieli i uczniów na terenie województwa. Marek Wójcik w swoim wystąpieniu nawiązał do prywatnych doświadczeń z edukacją.

- Mam dzieci w szkole podstawowej, w związku z czym doskonale wiem jak ważne są te konkursy. Cieszę się, że w konkursach również dzieci uczestniczą wielokrotnie i że mamy tu właśnie wielokrotnych laureatów. Wiem, jak trudno jest zatrzymać uwagę dziecka w jednym, określonym obszarze. Moim zdaniem to bardzo procentuje, potrzymanie zainteresowania jakąś dziedziną jest bardzo cenne i wszystkim państwu, którym się to udaje, serdecznie gratuluję - mówił wojewoda śląski.

Jak zaznaczył Marek Wójcik, przed laty sam był uczestnikiem konkursów przedmiotowych i z perspektywy lat, wspomnienia z nimi związane są jednymi z tych, które najmilej wspomina. Z kolei rektor Uniwersytetu Śląskiego zachęcał do dalszego, ciągłego zadawania pytań, bo one są drogą do dalszego rozwoju, do rozpoczęcia przygody z nauką.

- Najważniejsze w nauce, a zarazem najbardziej denerwujące, jest pytanie: "dlaczego?". Wiecie kto zadaje to pytanie? Uciążliwe dzieci. Jesteście laureatami konkursów, a zatem wykazaliście się niezwykłymi zdolnościami w udzielaniu odpowiedzi, ale wasza droga, wszystko na to wskazuje, pójdzie w stronę edukacji coraz bardziej zaawansowanej. Tam najważniejsze jest zadanie nowego pytania - mówił profesor Ryszard Koziołek.

Laureaci wojewódzkich konkursów przedmiotowych - wybitni, śląscy uczniowie

Okazuje się, że tegoroczne konkursy przedmiotowe cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. W I stopniu konkursu wzięło udział ponad 32 tys. uczniów z 1001 szkół podstawowych, co stanowiło 80 % wszystkich szkół podstawowych na terenie województwa śląskiego.

- W tegorocznej edycji zorganizowaliśmy dwanaście wojewódzkich konkursów przedmiotowych, w tym siedem z przedmiotów ogólnokształcących, czyli języka polskiego, matematyki, historii, geografii, biologii, chemii i fizyki oraz pięć konkursów językowych, z języka angielskiego, niemieckiego, hiszpańskiego, francuskiego i rosyjskiego - tłumaczyła kierownik oddziału wychowania kształcenia ogólnego i specjalnego w Wydziale Jakości Edukacji, Wiesława Gala.

Organizacja konkursów odbywała się trzystopniowo. Zasady kwalifikacji do poszczególnych stopni były zróżnicowane. Do pierwszego etapu uczniowie przystępowali na zasadzie dobrowolności, każdy uczeń klas 4 - 8 mógł przystąpić do 12 proponowanych przez kuratorium konkursów. Aby znaleźć się w etapie drugim należało wykonać na wysokim poziomie zadania przygotowane przez szkoły, do których uczniowie uczęszczają. Z kolei zakwalifikowanie się do trzeciego etapu gwarantowało wykonanie zadań przygotowanych przez komisje konkursowe na poziomie co najmniej 85 procent. We wszystkich etapach można było zdobyć maksymalnie 60 punktów.

- Uczestnicy trzeciego stopnia mają możliwość zdobycia tytułu laureata bądź finalisty. Finalistą zostaje ten uczestnik trzeciego stopnia, który rozwiąże arkusz na co najmniej połowę punktów, czyli 30 i więcej. Natomiast laureatem jest ten, który za rozwiązanie arkusza osiągnie 90 procent punktów, a więc powyżej 54 punktów - wyjaśniała Wiesława Gala.

Tym samym do II stopnia zakwalifikowało się 8597 uczniów, z kolei w ostatnim etapie wzięło udział 771 uczestników. Ostatecznie 418 uczniów zdobyło tytuły laureata, a aż 33 uczniów zostało laureatami wielokrotnymi. Od lat największym zainteresowaniem cieszy się konkurs z języka angielskiego, w tym roku wzięło w nim udział 9200 uczestników.

Wręczenie nagród dla wielokrotnych laureatów konkursów wojewódzkich

Podczas dzisiejszej uroczystości wręczono nagrody wyłączenie wielokrotnym laureatom konkursów oraz uczestnikom, którzy w III etapie osiągnęli maksymalną liczbę punktów.

Pozostali laureaci otrzymają zaświadczenia w innych terminach i miejscach. Oto one:

  • 10 maja o godzinie 10:00 - Bielskie Centrum Edukacji Słowackiego w Bielsku-Białej - uczestnicy z miasta na prawach powiatu: Bielsko-Biała i powiatów: bielskiego, cieszyńskiego, pszczyńskiego, żywieckiego;
  • 8 maja o godzinie 11:00 - Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Bytomiu - uczestnicy z miast na prawach powiatu: Bytomia, Chorzowa, Piekar Śląskich, Siemianowic Śląskich oraz powiatu tarnogórskiego;
  • 7 maja o godzinie 12:00 - Młodzieżowy Dom Kultury w Częstochowie - uczestnicy z miasta na prawach powiatu: Częstochowy oraz powiatu: częstochowskiego, kłobuckiego, lublinieckiego, myszkowskiego;
  • 10 maja o godzinie 14:00 - Zespół Szkół Sportowych im. J. Kusocińskiego Hala Pogoń w Zabrzu - uczestnicy z miast na prawach powiatu: Gliwic, Rudy Śląskiej, Zabrza i powiatu gliwickiego;
  • 8 maja o godzinie 10:00 - Miejski Dom Kultury w Mikołowie - uczestnicy z miast na prawach powiatu: Jastrzębia Zdrój, Rybnika, Żor oraz powiatów: mikołowskiego, raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego;
  • 7 maja o godzinie 11:00 - Aula Zespołu Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu - uczestnicy z miast na prawach powiatu: Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Sosnowca, Mysłowic oraz powiatów będzińskiego, zawierciańskiego;
  • 10 maja o godzinie 10:00 - Pałac Młodzieży im. prof. Aleksandra Kamińskiego w Katowicach - uczestnicy z miast na prawach powiatu: Katowic, Świętochłowic, Tychów oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego.
od 12 lat
Wideo

76. rocznica śmierci rotmistrza Pileckiego. Uroczystość w Koszalinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera