MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rybnik świętował 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W bazylice odprawiono mszę świętą. Główne uroczystości odbyły się na rynku

Piotr Chrobok
Piotr Chrobok
Na rynku w Rybniku na maszt wciągnięto flagę, odegrano hymn i złożono kwiaty. Przemawiał też prezydent Piotr Kuczera. Wcześniej na rynek przemaszerowano z bazyliki, gdzie odprawiono mszę za ojczyznę.
Na rynku w Rybniku na maszt wciągnięto flagę, odegrano hymn i złożono kwiaty. Przemawiał też prezydent Piotr Kuczera. Wcześniej na rynek przemaszerowano z bazyliki, gdzie odprawiono mszę za ojczyznę. Piotr Chrobok
Na rybnickim rynku odbyła się główna część uroczystości w 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W samym sercu miasta odegrano hymn państwowy, złożono kwiaty. Z okazji rocznicy podpisania pierwszej w Europie konstytucji, przemówienie wygłosił także Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, który nawiązał nie tylko do rocznicy związanej z konstytucją, ale też do wybuchu III Powstania Śląskiego oraz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Rybnik świętował 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W bazylice odprawiono mszę świętą

3 maja to jedna z najważniejszych dat w historii Polski. Tego dnia w 1791 roku uchwalona została pierwsza w Europie i druga na świecie konstytucja, o której od daty jej podpisania mówi się Konstytucja 3 Maja. I choć formalnie nigdy nie weszła ona w życie i nie pozwoliła uchronić Polski przed kolejnymi rozbiorami, rocznicę jej podpisania świętowane są do dziś.

W tym roku przypada 233 rocznica uchwalenia dokumentu. Rocznicowe obchody odbyły się w całej Polsce również w Rybniku. Rozpoczęły się one od mszy świętej w rybnickiej bazylice pw. św. Antoniego. Wzięły w niej udział władze miasta, parlamentarzyści, samorządowcy. Nie zabrakło także przedstawicieli służb mundurowych, różnego rodzaju rybnickich instytucji oraz szkół.

- Prośmy o pokój dla ojczyzny, dla świata, o pokój dla nas wszystkich - rozpoczął mszę św. odprawianą w intencji ojczyzny, ks. Marek Bernacki, proboszcz bazyliki w Rybniku, dołączając prośbę o modlitwy za tych, którzy zginęli w walce o wolną Polskę.

Na rynku odegrano hymn. Przemówienie wygłosił prezydent miasta. Piotr Kuczera: "święto Konstytucji 3 Maja to dzień dumy nie tylko z wartości, które reprezentujemy jako Polacy, ale również jako Ślązacy, jako obywatele Unii Europejskiej"

Po mszy w bazylice, uroczystości w Rybniku miały ciąg dalszy. Ich uczestnicy najpierw złożyli kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II, znajdującym się tuż przed kościołem, a następnie przemaszerowali na miejski rynek, gdzie odegrano hymn państwowy i ponownie złożono wiązanki kwiatów.

Na rybnickim rynku okolicznościowe przemówienie wygłosił także Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, który Konstytucję 3 Maja uznał za symbol odwiecznej tęsknoty Polaków za wielokrotnie zabieraną naszej ojczyźnie niezależnością państwową. Włodarz Rybnika nawiązał też do innego ważnego wydarzenia, które miało miejsce w nocy z 2 na 3 maja.

- Dla nas, mieszkańców Śląska, 3-majowe święto ma swój dodatkowy, wyjątkowy wymiar. Przypomina nam powstańczy zryw, niegodzących się z wynikami plebiscytu mieszkańców Górnego Śląska - przypomniał Piotr Kuczera, dodając, że jako rybniczanie jako Ślązacy mogą być dumni z tego, jak Śląsk przysłużył się Polsce.

- Możemy być dumni z wkładu, jaki Śląsk wniósł w rozwój Polski na przestrzeni minionych dekad. Nasz potencjał gospodarczy i społeczny w dalszym ciągu jest niezwykle ważny dla przyszłości całego kraju. Niezwykle symboliczne jest w tym kontekście uznanie przez Sejm RP języka śląskiego - językiem regionalnym - zaznaczył Piotr Kuczera.

Przy okazji święta Konstytucji 3 Maja, prezydent Rybnika wspomniał też kolejną istotną rocznicę, która miała miejsce 1 maja. Przypadało wtedy 20 lat obecności Polski w Unii Europejskiej.

- Równo 20 lat temu przypieczętowaliśmy naszą przynależność do Europy, stając się częścią Unii Europejskiej. Przez te 20 lat mocno zmienił się świat, zmieniła się Polska, ale zmieniła się też sama Unia Europejska. Jedno pozostało niezmienne. Bycie częścią tej europejskiej rodziny to nie tylko przywilej, to również zobowiązanie do współpracy, do obrony wspólnych interesów, do pielęgnowania wartości, które nas definiują - mówił Piotr Kuczera, który na koniec zauważył, że rybniczanie jako Ślązacy, Polacy, Europejczycy mogą 3 maja świętować wręcz potrójnie.

- Celebrowane święto Konstytucji 3 Maja to dzień dumy nie tylko z wartości, które reprezentujemy jako Polacy, ale również jako Ślązacy, jako obywatele Unii Europejskiej - podkreślił prezydent Rybnika.

3, 4 i 5 maja koncerty w Rybniku

3 maja w Rybniku to nie tylko oficjalne, miejskie uroczystości 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tego samego dnia rozpoczną się także koncerty stanowiące najbardziej atrakcyjną część miejskiej majówki. Jeszcze dziś na rybnickim kampusie wystąpią między innymi: Mery Spolsky i Brodka.

Jutro w tym samym miejscu zaplanowano koncerty Igo i Artura Rojka. 5 maja majówka w Rybniku przeniesie się do dzielnicy Niedobczyce, gdzie podczas pierwszej imprezy wyremontowanym parku Czempiela odbędzie się chociażby występ rybnickich artystów, związany z 20 rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Jak politycy typują wyniki polskiej reprezentacji?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni