MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Strażaka w Wodzisławiu Śl. Były odznaczenia, medale i mianowanie na stanowisko dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej ZDJĘCIA

Ireneusz Stajer
Ireneusz Stajer
Wideo
od 7 lat
Strażacy niezmiennie od lat cieszą się największym zaufaniem społecznym. W tegorocznym rankingu również są pierwsi. Swoje święto obchodzą 4 maja, ale komenda powiatowa PSP w Wodzisławiu Śląskim uroczystość zorganizowała w piątek 17 maja. Rozpoczęła ją Msza św. w kościele Wniebowzięcia NMP, a na część oficjalną związaną m.in. z wręczeniem medali i odznaczeń na terenie PSP przy ulicy Pszowskiej.

Wodzisławscy strażacy uroczyście obchodzili swoje święto. Był poczet sztandarowy, wciągnięcie flagi państwowej na maszt i Mazurek Dąbrowskiego. Wręczono odznaczenia, medale oraz akty nadania wyższych stopni służbowych. Ponadto, został odczytany akt mianowania kpt. Tomasza Kamczyka na stanowisko dowódcy jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP w Wodzisławiu Śl. Zastąpił on st. bryg. Jacka Filasa, który jest teraz komendantem powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu Śląskim.

Uroczystość zaszczycili: zastępca Śląskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej starszy brygadier Damian Legierski, komendanci jednostek PSP z ościennych miast, a także z czeskiej Karwiny i Cieszyna Czeskiego. W obchodach wziął udział poseł na Sejm RP Krzysztof Gadowski, starosta wodzisławski Leszek Bizoń oraz samorządowcy z gmin powiatu wodzisławskiego.

- W międzynarodowym Dniu Strażaka przypadającym na 4 maja świętują funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczych Straży Pożarnych. W związku z tym, że komend powiatowych jest wiele, świętujemy przez cały maj, będący miesiącem ochrony przeciwpożarowej. Rozplanowaliśmy to sobie na cały miesiąc. Wraz komendantem wojewódzkim chcemy odwiedzić wszystkie komendy powiatowe, osobiście, by im podziękować i pogratulować za całoroczne poświęcenie – zaznaczył st. bryg. Damian Legierski i dodał, że w ostatnich dniach strażacy są szczególnie czujni.

W Polsce, na Śląsku doszło do kilku groźnych pożarów. Mowa tu m.in. o gigantycznym pożarze nielegalnego składowiska odpadów w Świętochłowicach. Ważna jest profilaktyka; edukacja, ale i baczenie na przyczyny pożarów. Czy do niektórych przynajmniej z tych zdarzeń doszło wskutek podpalenia, wykażą policyjne śledztwa.

- Obchodzimy uroczystość bohaterów naszego dnia codziennego. Swoją służbę pełnią w OSP, ale przede wszystkim w PSP. Te dwie formacje stoją na straży naszego bezpieczeństwa. Wszyscy chcemy czuć się bezpiecznie, a to Wy drodzy strażacy dostarczacie nam tego. Chciałbym pogratulować panu komendantowi powiatowemu objęcia funkcji, jak również szefowi jednostki ratowniczo – gaśniczej. To głównie na Waszych barkach spoczywa odpowiedzialność – mówił poseł Krzysztof Gadowski, podkreślając, że strażacy zasłużenie cieszą się największym zaufaniem społecznym spośród wszystkich zawodów.

- Bo, przecież narażacie swoje zdrowie i życie, ratując nasze życie i mienie. Podejmujecie różne działania w ramach funkcjonowania lokalnego społeczeństwa. Dla dobra małych ojczyzn – dodał parlamentarzysta.

Odznaczeni i awansowani strażacy Komendy Powiatowej PSP w Wodzisławiu Śląskim

Brązową Odznakę Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej otrzymali: asp. Arnold Burek, mł. asp. Mateusz Kaczmarek, st. ogn. Michał Nawrat, ogn. Paweł Mentel, ogn. Robert Mrozek. Odznaką Świętego Floriana „Za zasługi dla społeczności lokalnej” wyróżniono: dh. Henryka Rducha i dh. Eugeniusza Danielczyka. Srebrnym Medalem "Za Zasługi Dla Pożarnictwa" uhonorowano: mł. bryg. Krzysztofa Ograbka, st. ogn. Łukasza Cubera, ogn. Michała Potysza.

Stopień starszego aspiranta otrzymał asp. Arnold Burek, a na stopień aspiranta awansowano: mł. asp. Mateusza Kaczmarka, mł. asp. Tomasza Brachmańskiego, mł. asp. Michała Gabora, mł. asp. Adama Szetlaka. Nominacje odebrali również strażacy niższych stopni.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni