MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tych produktów nie dawaj swojemu psu. Jeśli je zje, może się zatruć, a nawet umrzeć! Co jest trujące dla psa? Sprawdź!

Katarzyna Wiśniewska-Lewicka
Katarzyna Wiśniewska-Lewicka
Jeśli zachodzi podejrzenie, że pies zjadł coś, czego nie powinien, należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza.
Jeśli zachodzi podejrzenie, że pies zjadł coś, czego nie powinien, należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza. pixabay
Wszyscy, którzy kochają swoje psy, chcieliby przychylić im nieba i dać wszystko, co najlepsze, żeby były szczęśliwe. A co sprawia, że pies jest szczęśliwy? Odpowiedzi jest kilka. Pies jest na przykład szczęśliwy, kiedy człowiek poświęca mu dużo czasu, spaceruje, bawi się z nim, a nawet rozmawia. Ci, którzy mają psa, wiedzą też, że ich pupil jest szczęśliwy przede wszystkim, kiedy... je. Psy to łakomczuchy i manipulatorzy, którzy dobrze wiedzą, jak spojrzeć w oczy swojemu panu albo pani, żeby dostać pod stołem smakowicie pachnący kąsek z obiadu. Niestety, opiekunowie psów często nie mają świadomości, że psy to nie ludzie, mają zupełnie inne organizmy, więc ludzkie jedzenie może im bardzo zaszkodzić. Czego nie podawać psu, żeby niechcący nie zrobić mu krzywdy? Oto lista produktów zakazanych, których pod żadnym pozorem nie wolno podawać psom. Mogą doprowadzić nawet do ich śmierci.

Tych produktów nie dawaj swojemu psu

Czy dorosły pies może pić mleko? Czy pies może jeść ser? A kawałek czekoladki? Jest takie powiedzenie (dość kontrowersyjne), że "wszystko jest dla ludzi". Niestety, nie dotyczy to psów (ludzi właściwie też nie).

W naszej galerii podajemy listę produktów, których psu podawać nie wolno, gdyż może to go nawet kosztować życie.

Oprócz tych wskazanych w galerii, na liście zakazanych dla psa produktów znajduje się także jedzenie, które samo w sobie nie jest toksyczne. Jego podawanie może jednak być szkodliwe i wywołać zaburzenia pracy przewodu pokarmowego zwierzaka.

Możecie się zdziwić, ale pies nie powinien jeść... kości. Owszem, mogą się one znaleźć się w jego diecie, ale jest warunek: pies musi być nauczony dokładnego gryzienia pokarmu – połknięcie zbyt dużego kawałka kości będzie skutkować zadławieniem, uszkodzeniem ścian przewodu pokarmowego lub zaczopowaniem jelit. Kategorycznie nie powinno się podawać psom kości drobiowych, które są łamliwe i ich fragmenty mogą wbić się i uszkodzić np. przełyk lub jelita.

Szkodliwa dla psów jest także kocia karma. Podawanie psu karmy dla kotów to błąd, ponieważ zawiera ona nieodpowiednie dla psów proporcje składników pokarmowych – przede wszystkim ma zbyt dużo tłuszczu. Karmienie psa nieodpowiednią, stworzoną dla kotów dietą, może doprowadzić do nadwagi i wywołać niebezpieczne zapalenie trzustki.

Jeśli zachodzi podejrzenie, że pies zjadł coś, czego nie powinien, należy bezzwłocznie zgłosić się do weterynarza. Leczenie zatrucia u psów polega przede wszystkim na zwalczaniu jego objawów i ograniczeniu wchłaniania toksyn w przewodzie pokarmowym. W tym celu lekarz weterynarii może wykonać psu płukanie żołądka, podać odpowiednią dawkę węgla aktywnego i kroplówki. W skrajnych przypadkach zatrucia konieczne może się okazać przetaczanie krwi lub hemodializa. Czworonóg, u którego doszło do uszkodzenia nerek lub wątroby, będzie już na stałe wymagał specjalistycznej diety.

Najlepiej więc trzymać toksyczne pokarmy z dala od psa i nie ulegać tym słodkim oczkom.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec sprawy Assange'a. Ugoda z USA zapewnia mu wolność

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni