Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia - przyjaciela każdego dziecka! Wśród takich maskotek są też bajkowe postaci. Zobacz!

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Obecnie na rynku nie brakuje pluszowych misiów, które są w różnych kolorach oraz niejednakowej wielkości. Daje się znaleźć zarówno te malutkie jak też wielkie, a także siedzące, leżące, a nawet stojące, dzięki czemu można umieścić je w różnych miejscach i dostosować do wystroju wnętrz. Zawsze są uśmiechnięte, miłe w dotyku oraz sprawiają, że na ich widok każdemu robi się cieplej na sercu. Wśród pluszowych misiów znalazły się również postaci z bajek, jak na przykład Kubuś Puchatek i jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu czy Miś Paddington. Znane są one z literatury oraz ekranu, bowiem słynny Teddy Bear podbił również rynek księgarski i filmowy.
Obecnie na rynku nie brakuje pluszowych misiów, które są w różnych kolorach oraz niejednakowej wielkości. Daje się znaleźć zarówno te malutkie jak też wielkie, a także siedzące, leżące, a nawet stojące, dzięki czemu można umieścić je w różnych miejscach i dostosować do wystroju wnętrz. Zawsze są uśmiechnięte, miłe w dotyku oraz sprawiają, że na ich widok każdemu robi się cieplej na sercu. Wśród pluszowych misiów znalazły się również postaci z bajek, jak na przykład Kubuś Puchatek i jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu czy Miś Paddington. Znane są one z literatury oraz ekranu, bowiem słynny Teddy Bear podbił również rynek księgarski i filmowy. Pixabay
25 listopada przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia – przyjaciela każdego dziecka. Od ponad dwudziestu lat te milutkie zabawki i przytulanki mają swoje święto. Historia pluszowego misia jest jednak znacznie dłuższa, bowiem swoimi początkami sięga 1902 roku. Maskotki rozsławił ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt. Od jego imienia pierwsze takie pluszaki otrzymały nazwę Teddy Bear. Maskotki bardzo szybko podbiły serca dzieci na całym świecie oraz stały się jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych zabawek. W 2002 roku, w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia, jaki jest obchodzony co roku – 25 listopada. Maskotki do dzisiaj zajmują czołowe miejsce wśród innych zabawek, a są rozchwytywane nie tylko przez milusińskich. Te urocze przytulanki bardzo często trafiają w ręce ludzi dorosłych, pochodzących do nich z sentymentem. Przypominają im o osobach, od których je otrzymały. Pluszowy miś to nierzadko prezent od mężczyzny dla kobiety na walentynki czy z okazji związanej z ich znajomością rocznicy. Takiego pluszaka przytulić może każdy, przypominając sobie najpiękniejsze chwile w życiu, w jakich być może był on towarzyszem. Obecnie na rynku nie brakuje misiów, które są w różnych kolorach oraz wielkości. Daje się znaleźć zarówno te malutkie jak też wielkie, a także siedzące, leżące, a nawet stojące, dzięki czemu można umieścić je w różnych miejscach i dostosować do wystroju wnętrz. Zawsze są uśmiechnięte, miłe w dotyku oraz sprawiają, że na ich widok każdemu robi się cieplej na sercu. Wśród pluszowych misiów znalazły się również postaci z bajek, jak na przykład Kubuś Puchatek czy Miś Paddington. Znane są one z literatury i ekranu. Misie zawładnęły dziecięcym światem, generując u nich mnóstwo pozytywnych emocji, a u dorosłych przywołują najlepsze wspomnienia oraz zwracają myśli ku ukochanym osobom. Sprawdź, które misie pamiętasz!

Misie bardzo szybko podbiły serca dzieci na całym świecie

Od ponad dwudziestu lat pluszowe misie mają swoje święto. Ich historia jest jednak znacznie dłuższa, bowiem swoimi początkami sięga 1902 roku. Ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych Theodore Roosevelt uwolnił wtedy małego niedźwiadka, postrzelonego podczas polowania. Historia ta, uwieczniona na rysunku w waszyngtońskiej gazecie zainspirowała producenta zabawek, który zaczął wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta w sprzedaży maskotek pod nazwą Teddy Bear. Misie bardzo szybko podbiły serca dzieci na całym świecie oraz stały się jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych zabawek. W 2002 roku, w setną rocznicę wyprodukowania pierwszego pluszowego misia ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia, jaki jest obchodzony co roku – 25 listopada.

Tego typu maskotki do dzisiaj zajmują czołowe miejsce wśród innych zabawek, a są rozchwytywane nie tylko przez milusińskich. Te urocze przytulanki bardzo często trafiają w ręce ludzi dorosłych, pochodzących do nich z sentymentem. Przypominają im o osobach, od których je otrzymały. Pluszowy miś to nierzadko prezent od mężczyzny dla kobiety na walentynki czy z okazji związanej z ich znajomością rocznicy. Taką maskotkę przytulić może każdy, przypominając sobie najpiękniejsze chwile w życiu, w jakich być może pluszak ten był towarzyszem.

Wśród pluszaków znalazły się również postaci z bajek

Obecnie na rynku nie brakuje pluszowych misiów, które są w różnych kolorach oraz niejednakowej wielkości. Daje się znaleźć zarówno te malutkie jak też wielkie, a także siedzące, leżące, a nawet stojące, dzięki czemu można umieścić je w różnych miejscach i dostosować do wystroju wnętrz. Zawsze są uśmiechnięte, miłe w dotyku oraz sprawiają, że na ich widok każdemu robi się cieplej na sercu. Wśród pluszowych misiów znalazły się również postaci z bajek, jak na przykład Kubuś Puchatek i jego przyjaciele ze Stumilowego Lasu czy Miś Paddington. Znane są one z literatury oraz ekranu, bowiem słynny Teddy Bear podbił również rynek księgarski i filmowy. Ulubieńcy dzieci stali się dzięki temu niezwykle popularnymi bohaterami, rozsławionymi na cały świat. Miś Yogi, Colargol czy Uszatek to przykłady postaci, jakie można było zobaczyć w telewizji – choć poza Yogim, pozostałe mają swoje źródło w literaturze. Kubuś Puchatek natomiast w większym stopniu jest kojarzony zarówno z wersji animowanej, jak również kart powieści dla dzieci – autorstwa Alana Alexandra Milne’a z 1926 roku.

Bajkowe maskotki są lubiane już od dawna oraz nadal przykuwają uwagę najmłodszych. Do najczęściej wybieranych pluszowych misiów należą jednak te klasyczne typu Teddy Bear, które towarzyszą dzieciom w zabawie, a także są powiernikami ich największych sekretów. Misie zawładnęły dziecięcym światem, generując u nich mnóstwo pozytywnych emocji, a u dorosłych przywołują najlepsze wspomnienia, a także zwracają ich myśli ku ukochanym osobom.

Jest jeszcze Wojtek – realny bohater

Chociaż niedźwiedź o imieniu Wojtek nie jest postacią z bajki, to nie sposób go pominąć, gdyż był prawdziwym bohaterem. Dla polskich żołnierzy Armii Andersa – którzy opiekowali się wychudzonym niedźwiadkiem, wykupionym w 1942 roku w drodze z Persji do Palestyny – pewnie był on misiem i żywą „maskotką”. Wojtek okazał się niesamowitym zwierzęciem, które przywiązało się do jednostki, a co ciekawe – otrzymało stopień wojskowy oraz numer ewidencyjny. Niedźwiedź Wojtek został żołnierzem, krocząc dzielnie ze swoim oddziałem. Mało tego, rysunek niedźwiedzia, niosącego pocisk stał się symbolem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu gen. Andersa, w której miś służył. Wzięło się to stąd, że niedźwiedź dostarczał żołnierzom pociski do ciężkich moździerzy. Po zakończeniu wojny Wojtek dotarł wraz ze swoimi kompanami do Szkocji, gdzie po adaptacji w nowym środowisku trafił do zoo w Edynburgu.

W załączonej galerii prezentujemy postaci ze znanych bajek, jakie stały się filmową lub też literacką wersją słynnego Teddy Bear. W Światowy Dzień Pluszowego Misia sprawdź, których bohaterów pamiętasz!

Światowy Dzień Pluszowego Misia. Wśród maskotek są też bajkowe postaci. Zobacz!

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera