MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spółka EC Będzin SA zamierza zbyć wszystkie udziały w EC Będzin Wytwarzanie. Co jest powodem?

OPRAC.:
PAP
PAP
Julia Muc
Julia Muc
Spółka EC Będzin SA zamierza zbyć wszystkie udziały. Co jest powodem?
Spółka EC Będzin SA zamierza zbyć wszystkie udziały. Co jest powodem? arch
Spółka EC Będzin SA zamierza zbyć pozostałe posiadane 49 proc. udziałów w spółce EC Będzin Wytwarzanie (dawna nazwa to Elektrociepłownia Będzin) - podała spółka w piątkowym raporcie bieżącym. Celem ma być koncentracja na produkcji ciepła i energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych.

Spółka EC Będzin SA planuje sprzedać wszystkie udziały w EC Będzin Wytwarzanie

Zgodnie z najnowszym raportem EC Będzin SA, zarząd spółki podjął istotną decyzję dotyczącą przyszłości firmy. Planuje się pełną dekarbonizację działalności, co oznacza przejście na produkcję energii z nisko- i zeroemisyjnych źródeł oraz całkowite odejście od węgla do końca 2028 roku.

W ramach strategii dekarbonizacji, spółka planuje sprzedać swoje udziały w EC Będzin Wytwarzanie sp. z o. o. Wcześniej, w styczniu bieżącego roku, spółka sprzedała 51% udziałów w tej spółce na rzecz Grupy Altum. Decyzja w sprawie sprzedaży pozostałych 41% udziałów jeszcze nie została podjęta, w tym ustalenie warunków transakcji.

Nowa zeroemisyjna przyszłość

W przypadku sprzedaży udziałów w EC Będzin Wytwarzanie, spółka skupi się na produkcji ciepła i energii elektrycznej z wykorzystaniem nowych instalacji opartych na nisko- i zeroemisyjnych źródłach, oraz na handlu niewęglowymi surowcami energetycznymi na rynkach krajowym i zagranicznym. Ta strategia ma wesprzeć cele ekologiczne i zgodne z trendami zmian klimatycznych.

EC Będzin SA ogłosiła zawarcie listu intencyjnego z EC Będzin Wytwarzanie, dotyczącego planowanego nabycia nieruchomości wykorzystywanej przez EC Będzin Czysta Energia Sp. z o.o. Jest to krok mający zapewnić możliwość realizacji inwestycji w źródła energii nisko- lub zeroemisyjne.

Jeden z głównych dostawców ciepła w regionie

Elektrociepłownia Będzin odgrywa kluczową rolę w produkcji ciepła i energii elektrycznej w Zagłębiu Dąbrowskim. Jako jeden z głównych dostawców ciepła w regionie, rocznie produkuje około 1,6 mln gigadżuli. Głównymi produktami spółki są ciepło i prąd wytwarzane w kogeneracji, które są dostarczane lokalnie do sektora komunalnego i przemysłowego w Zagłębiu.

Grupa Altum, działająca od 2013 roku, posiada ponad 46% głosów w akcjonariacie EC Będzin SA. Wcześniej była ona właścicielem 51% udziałów w EC Będzin Wytwarzanie. Grupa Altum specjalizowała się w obrębie handlu wierzytelnościami oraz inwestycjami na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

W grudniu 2023 roku spółka EC Będzin Wytwarzanie otrzymała karę w wysokości 247,8 mln zł za nieterminowe rozliczenie uprawnień do emisji CO2 za rok 2020, na co spółka złożyła odwołanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wydanie specjalne Gol24 - Studio EURO 2024 - odcinek 1

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni