MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ogromne podwyżki cen gazu. Rachunki uderzą po kieszeni już od lipca. Nawet o 60 procent drożej! Sprawdź najważniejsze informacje

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Aby otrzymać bon, konieczne będzie spełnienie określonych kryteriów dochodowych - maksymalnie 2,5 tys. zł dla gospodarstwa jednoosobowego i 1,7 tys. zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. W przypadku przekroczenia tych limitów, będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".Bon energetyczny będzie przeznaczony nie tylko dla gospodarstw o niskich dochodach, lecz również dla odbiorców energii elektrycznej o szczególnie trudnej sytuacji materialnej oraz dla tych, którzy ze względu na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, nie kwalifikują się do otrzymania dodatku mieszkaniowego.Wsparcie bonem objąć będzie również emerytów ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury oraz emerytów i rencistów ze świadczeniem równym najniższej emeryturze.
Aby otrzymać bon, konieczne będzie spełnienie określonych kryteriów dochodowych - maksymalnie 2,5 tys. zł dla gospodarstwa jednoosobowego i 1,7 tys. zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. W przypadku przekroczenia tych limitów, będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".Bon energetyczny będzie przeznaczony nie tylko dla gospodarstw o niskich dochodach, lecz również dla odbiorców energii elektrycznej o szczególnie trudnej sytuacji materialnej oraz dla tych, którzy ze względu na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, nie kwalifikują się do otrzymania dodatku mieszkaniowego.Wsparcie bonem objąć będzie również emerytów ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury oraz emerytów i rencistów ze świadczeniem równym najniższej emeryturze. unsplash
Ostatnio wiele gospodarstw domowych w Polsce otrzymało niepokojące informacje o planowanych podwyżkach cen gazu. Wzrosty cen, sięgające nawet 60 procent, budzą obawy i niepewność co do przyszłości budżetów rodzinnych. Już od lipca rachunki mogą przyprawiać o zawrót głowy... Rząd przygotowuje bon energetyczny, który ma załagodzić podwyżki, nie będzie on jednak należał się wszystkim gospodarstwom domowym.

Z końcem 2022 roku, w okresie szalejących cen na rynkach światowych, podjęto decyzję o zamrożeniu ceny gazu dla odbiorców domowych oraz grupy innych podmiotów objętych ochroną taryfową na poziomie 24,62 gr/kWh brutto, za pomocą ustawy z 15 grudnia 2022 r. Opłaty abonamentowe i dystrybucyjne pozostały na poziomie z końca 2022 r. Od 1 lipca 2024 r. wszystko jednak ulegnie zmianie. Nowe, wyższe stawki za gaz oraz opłaty wejdą w życie, dotycząc także klientów korzystających z ochrony taryfowej. Rachunki mogą nas mocno zaboleć...

Nowe ceny gazu - ile będziemy musieli zapłacić?

Jak informuje Dziennik Gazeta Prawna, ceny gazu zwiększą się o około 45 proc. według informacji PGNiG Obrót Detaliczny. Dla gazu wysokometanowego grupy E, cena wzrośnie z 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh brutto (z 20,02 gr/kWh do 29,10 gr/kWh netto).

Wzrost cen dotknie także gazu zaazotowanego, który wzrośnie o 45 proc. i 47 proc. Dla podgrupy Lw (grupa taryf Z) cena wzrośnie z 24,62 gr/kWh do 35,79 gr/kWh brutto, a dla podgrupy Ls (grupa taryf S) z 24,62 gr/kWh do 36,29 gr/kWh brutto.

Stawki opłat abonamentowych również wzrosną. W grupie W-1.1 z 4,06 zł miesięcznie do 4,12 zł miesięcznie brutto, co oznacza wzrost o 1,5 proc.

Opłaty dystrybucyjne także pójdą w górę. Opłata zmienna wzrośnie np. o 55 proc., z 5,43 gr/kWh do 8,41 gr/kWh brutto, a opłata stała wzrośnie o 59 proc., z 3,85 zł miesięcznie do 6,13 zł miesięcznie brutto w grupie W-1.1.

Bon energetyczny

Rząd planuje złagodzić skutki podwyżek poprzez wprowadzenie bonu energetycznego, z którego skorzystać będzie mogło około 3,5 mln gospodarstw domowych.

Aby otrzymać bon, konieczne będzie spełnienie określonych kryteriów dochodowych - maksymalnie 2,5 tys. zł dla gospodarstwa jednoosobowego i 1,7 tys. zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. W przypadku przekroczenia tych limitów, będzie obowiązywać zasada "złotówka za złotówkę".

Bon energetyczny będzie przeznaczony nie tylko dla gospodarstw o niskich dochodach, lecz również dla odbiorców energii elektrycznej o szczególnie trudnej sytuacji materialnej oraz dla tych, którzy ze względu na nadmetraż przypadający na osobę w zamieszkiwanym lokalu, nie kwalifikują się do otrzymania dodatku mieszkaniowego.

Wsparcie bonem objąć będzie również emerytów ze świadczeniem poniżej minimalnej emerytury oraz emerytów i rencistów ze świadczeniem równym najniższej emeryturze.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni