MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ruszyła „Majówka Młodych Biomechaników” w Wiśle. Minister Wieczorek: Kluczową sprawą jest komercjalizacja wyników badań naukowych

Kamil Lorańczyk
Kamil Lorańczyk
Otwarcie konferencji z udziałem m.in. ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka.
Otwarcie konferencji z udziałem m.in. ministra nauki i szkolnictwa wyższego Dariusza Wieczorka. Kamil Lorańczyk
Ministrowie, naukowcy, studenci i przedstawiciele biznesu zjechali w piątek 17 maja do Wisły, by uczestniczyć w jubileuszowej, 20. konferencji naukowej „Majówka Młodych Biomechaników” (Medical and Sport Technologies & May’s Meeting of Young Biomechanics named of prof. Dagmara Tejszerska).

Ruszyła „Majówka Młodych Biomechaników” w Wiśle

Międzynarodowa konferencja w Wiśle potrwa trzy dni. W programie wydarzenia znalazły się referaty, sesje panelowe oraz dyskusyjne prowadzone przez wybitne osoby świata nauki.

- Od 20 lat ta konferencja jest dużym wydarzeniem. (…) Jako kierownictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego cieszy nas fakt, że w tej konferencji będą uczestniczyli naukowcy, studenci i przedstawiciele biznesu. Kluczową sprawą jest komercjalizacja wyników badań naukowych, jak również współpraca uczelni z biznesem. (…) Nowe technologie to szansa na rozwój gospodarczy Polski – powiedział w piątek po południu, tuż przed rozpoczęciem konferencji minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek.

Jak zaznaczył, wojna za naszą wschodnią granicą wymaga od całego środowiska naukowego nie tylko w Polsce, ale w Europie i na świecie podejmowania szeregu działań, by wprowadzać nowe rozwiązania techniczne po to, aby w przyszłości do tego typu konfliktów nie dochodziło.

Warto podkreślić, że konferencja ma już na swoim koncie doświadczenia związane z konfliktami zbrojnymi.

- Począwszy od misji polskich żołnierzy w Afganistanie. (…) W tym czasie były realizowane pierwsze prace dotyczące obrony załóg pojazdów wojskowych – powiedział rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk, który podzielił się również swoimi doświadczeniami związanymi z organizacją konferencji Młodych Biochemików.

- Obserwowałem jak ta konferencja zmieniała się od pierwszego spotkania, kiedy pani prof. Tejszerska, budując nowy obszar badawczy, skupiła się przede wszystkim na młodych ludziach. Po 20 latach ci młodzi ludzie są profesorami, niektórzy nawet ministrami. (…) To środowisko było niezwykle cenne dla rozwiązywania podstawowego problemu: jak wykorzystać zdobycze technologiczne, aby pomóc człowiekowi. Pomagać też w zastosowaniach medycznych i sportowych – podkreślił.

- Zaczęliśmy od nazwy „Majówka Młodych Biomechaników”. Dziś to duża konferencja międzynarodowa, która w tym roku będzie gościć około 300 uczestników. Wyjątkowe jest dla nas grono 10 ministrów i wiceministrów. (…) To wydarzenie to współpraca, rozmowy o zastosowaniu inżynierii biomedycznej w medycynie, sporcie i obronności. Od lat przekłada się to na szereg pomysłów, które znajdują swoje implementacje w przemyśle – powiedział prof. Marek Gzik, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

Pierwsza konferencja „Majówki Młodych Biomechaników” miała miejsce w 2004 roku. Wydarzenie od początku stanowiło platformę wymiany doświadczeń oraz wzajemnych inspiracji pomiędzy przedstawicielami środowisk inżynierskich, medycznych oraz kultury fizycznej. Jego pomysłodawcami byli: prof. dr hab. inż. Dagmara Tejszerska, dr hab. inż. Robert Michnik, prof. PŚ oraz dr inż. Agata Guzik-Kopyto.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni