MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Korzystasz z VPN na Android? Uważaj – raport o aplikacjach VPN przesyłających dane użytkowników do Rosji i Chin

Anita Persona
Anita Persona
Nowy raport wskazuje na zagrożenia płynące z samych aplikacji VPN, które teoretycznie maja chronić.
Nowy raport wskazuje na zagrożenia płynące z samych aplikacji VPN, które teoretycznie maja chronić. Mika Baumeister/Unsplash
Raport, w ramach którego zbadano 100 najpopularniejszych darmowych aplikacji VPN na Android pojawił się właśnie w sieci. Okazuje się, że wiele z nich stanowi poważne zagrożenie dla użytkowników, a część przesyła twoje dane do Rosji lub Chin, a niektóre infekują twój smartfon szkodliwym oprogramowaniem. Sprawdź szczegóły.

Spis treści

Programy typu VPN są popularne i przydatne

Zanim przejdziemy do najnowszego raportu, warto wyjaśnić, czym właściwie są aplikacje VPN. Otóż jest to skrót od Virtual Private Network i oznacza narzędzia na urządzenia mobilne (są oczywiście też VPN na komputery, ale w tym przypadku nie chodzi o tego typu programy), które umożliwiają użytkownikom zabezpieczenie połączeń internetowych, ochronę prywatności oraz omijanie cenzury i blokad geograficznych.

W największym więc uproszczeniu aplikacje VPN mają w założeniu chronić użytkowników urządzeń, na których są zainstalowane. Tymczasem okazuje się, że pod płaszczykiem ochrony znaczna część z nich sama w sobie stanowić może poważne zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.

Szkodliwe aplikacje VPN – darmowe i groźne

Rzecz jasna zazwyczaj największą popularnością cieszą się darmowe aplikacje mobilne i w przypadku programów typu VPN jest podobnie. Dlatego też w najnowszym raporcie opublikowanym przez serwis Top10VPN, skoncentrowanym na tej tematyce, skupiono się właśnie na takich aplikacjach. Sednem analizy było przy tym bezpieczeństwo pod kątem m.in. odstępów do danych osobowych użytkowników aplikacji, ich zabezpieczeń i potencjalnych zagrożeń, a całość dotyczyła systemu Android.

Ku zaskoczeniu okazało się, że wiele spośród 100 najpopularniejszych aplikacji VPN na Android oferuje nie tylko zbyt słabe szyfrowanie danych, ale aż 10% szyfruje dane całkowicie niewłaściwie, nie zapewniając bezpieczeństwa. To jednak najmniejszy z wykrytych problemów, ponieważ część pozycji z listy stanowi zagrożenie samo w sobie, np. dając nieautoryzowany dostęp do numerów IP danych WebRTC urządzeń, na których są zainstalowane. Co to oznacza w praktyce? Otóż to, iż ich właściciele mogą stać się celem ataku cyberprzestępców, to jednak nie koniec.

Jak wykryto, aż kilkanaście ze 100 przeanalizowanych aplikacji zawiera kody rosyjskiej firmy Yandex, a kolejne kilkanaście chińskiej firmy ByteDance. Oznacza to, że istnieje zagrożenie przesyłania danych użytkowników tych aplikacji do Chin i Rosji. Jakby tego było mało, narzędzia wykorzystywane przez testujących bezpieczeństwo aplikacji na potrzeby raportu odkryły jeszcze jedną, nieco przerażającą prawdę. W aż 20% najpopularniejszych darmowych aplikacji na Android typu VPN wykryto malware, czyli wirusy.

Polecam więc sprawdzić listę przetestowanych aplikacji VPN i sprawdzić, czy wykorzystywana przez ciebie się na niej znajduje. Jeśli tak, zwróć szczególną uwagę na zakładkę Malware Scans, a w niej na rubryki Flagged As Malware i Contacts Domain Flagged As Malicious, zaś w zakładce Encryption-Leaks na Encrypted. Zakładka Data Sharing również wiele nam powie.

Biorąc jednak pod uwagę całość raportu, należy bardzo uważać na to, jakie aplikacje VPN instalujemy i w przypadku bezpieczeństwa może warto rozważyć płatne programy, również po dokładnym sprawdzeniu źródła.

od 7 lat
Wideo

Powstaje aplikacja do monitorowania występowania kleszczy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Korzystasz z VPN na Android? Uważaj – raport o aplikacjach VPN przesyłających dane użytkowników do Rosji i Chin - GRA.PL

Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni