MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Katowice „nieformalną stolicą nauki europejskiej”? Stolica województwa śląskiego została Europejskim Miastem Nauki 2024

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Konferencja dotycząca stania się przez Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024.
Konferencja dotycząca stania się przez Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024. Marcin Starachowicz
Gdyby spytać Ślązaków sprzed pół wieku, z czym kojarzą się im Katowice, prawdopodobnie nikt z nich nie powiedziałby, że z nauką i uczelniami wyższymi. Region jednak mocno się zmienił. Katowice zostały Europejskim Miastem Nauki 2024.

Katowice Europejskim Miastem Nauki 2024

Cambridge, Oxford, a może Katowice? Stolica województwa śląskiego oraz katowickie uczelnie przekonują, że w sercu Śląska nauka ma się bardzo dobrze – nawet na tyle, żeby to miasto nad Rawą było „nieformalną stolicą nauki europejskiej”.

Jak wskazuje rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek od samego początku naukowcy związani z promocją nauki i miasta Katowice zadają sobie proste pytanie, związane z ubieganie się o to, by stolica województwa śląskiego otrzymała tytuł Europejskiego Miasta Nauki – „Po co nam to jest”? Przekonuje, że nie chodzi tylko o pusty tytuł.

— Wiedzieliśmy od razu, że nie chcemy sobie to zawiesić jako emblemat na szyi miasta na szyi jego mieszkańców, na szyi naukowców i obnosić się, że oto jesteśmy uhonorowani tytułem Europejskiego Miasta Nauki jako środowisko akademickie i jako mieszkańcy. Pytaliśmy od razu, co chcemy z tym zrobić. Traktowaliśmy to jako i traktujemy jako narzędzie i jako instrument ożywienia nauki oraz przyciągnięcia światowej nauki do Katowic na Śląsk, a także okazję do pokazania światu tego, co mamy najlepsze – mówi rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek.

Dodaje jednak, że jest ważniejsza rzecz, którą jest wypracowanie i przemyślenie na nowo rozmaitych sposobów wprowadzania nauki do powszechnej świadomości ludzi oraz użytek jaki z niej mogą czerpać mieszkańcy oraz rozmaite podmioty. W myśl profesora Koziołka można powiedzieć, że ostatecznie celem wszystkich działań związanych z nauką jest naprawa Śląska, Polski, a nawet Europy i świata.

Uczelnie i miasto ramię w ramię stanęły do walki o bycie Europejskim Miastem Nauki 2024. Zdobycie tytułu to wynik pracy Katowic oraz:

  • Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego,
  • Akademii Sztuk Pięknych,
  • Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki,
  • Politechniki Śląskiej,
  • Śląskiego Uniwersytetu Medycznego,
  • Uniwersytetu Ekonomicznego,
  • Uniwersytetu Śląskiego.

Z czego składa się swego rodzaju „uniwersum” miasta nauki?

— To przede wszystkim program obchodów, który jest rodzajem laboratorium, albo wielkiego testowania, co można robić, i jak za pomocą z nauki można rozmawiać ze sobą, środowiskiem akademickim, edukacyjnym, ale także z mieszkańcami, którzy na co dzień z nauką nie mają bezpośredniego kontaktu. Program 50 tygodni miasta nauki jest strategią wprowadzania tematów naukowych w permanentną świadomość mieszkańców miasta i regionu, z którymi, o nauce i za pomocą nauki, chcemy rozmawiać - odpowiada profesor Ryszard Koziołek.

Jak dodaje, drugim elementem jest pasmo Miasto-Region-Akademia, gdzie wykorzystywane są ważne wydarzenia, (niektóre na stałe umieszczone w kalendarzu miasta i regionu), aby nadać im aspekt i wymiar naukowy. Na to pasmo składają się: wydarzenia popularnonaukowe, konferencje naukowe, kongresy, wydarzenia muzyczne, kulturalne, festiwale, a także inicjatywy społeczne i imprezy rekreacyjne.

Miasto nauki to także 50 tygodni tematycznych oraz program Nauczyciele-Nauczycielom, który ma wspierać dialog na linii nauczyciele-nauczyciele akademiccy, aby te dwie grupy mogły się uczyć od siebie nawzajem.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 16 lat
Wideo

Dziś 81. rocznica Ludobójstwa na Wołyniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni