MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uzdolniona artystycznie młodzież z Katowic została nagrodzona przez prezydenta miasta. Spotkanie odbyło się w 19 czerwca w Willi Goldsteinów

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Prezydent wręczył specjalne nagrody wybitnym uczniom katowickim szkół artystycznych.
Prezydent wręczył specjalne nagrody wybitnym uczniom katowickim szkół artystycznych. UM Katowice
Prezydent Katowic kolejny raz uhonorował najmłodszych mieszkańców miasta. Nagroda dla wybitnie uzdolnionych uczniów szkół artystycznych przyznawana jest w stolicy województwa od 2000 roku. Nie inaczej było w tym roku. W środę, 19 czerwca w przestrzeniach Willi Goldsteinów wręczono nagrody. Kim są tegoroczni laureaci?

Wybitnych uczniów przestawiają prezydentowi dyrektorzy katowickich szkół artystycznych, czyli Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza, Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. Mieczysława Karłowicza oraz Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia im. Stanisława Moniuszki i Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. Karola Szymanowskiego wchodzących w skład Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach. Zarządzający placówkami oświatowymi mogą zgłosić trzech kandydatów.

- Pamiętajmy, że Katowice są Miastem Kreatywnym UNESCO w dziedzinie muzyki, a ci młodzi, utalentowani ludzie są najlepszym dowodem na to, że tytuł ten został przyznany naszemu miastu nieprzypadkowo. Dodatkowo, razem z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, cały czas jesteśmy w grze o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029, a nasza aplikacja pokazuje wieloaspektowość kulturowego potencjału Katowic. To także zasługa uzdolnionych uczniów - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. - Jestem przekonany, że dzięki swojej ciężkiej pracy uczniowie będą czerpać ze sztuki nie tylko przyjemność, ale również satysfakcję zawodową. Katowice wspierają artystów np. poprzez program promocji młodych twórców kultury, dzięki któremu w ubiegłym roku artyści związani z naszym miastem mogli m.in. brać udział w licznych warsztatach i konkursach czy odbyć rezydencję artystyczną - dodał prezydent.

Tegoroczni laureaci są nagradzani za szczególne osiągnięcia oraz wzorowe wyniki w przedmiotach artystyczno-zawodowych. Poza dyplomem otrzymują również nagrodę finansową. Jak zapewnia miejscowy magistrat, to odzwierciedlenie uznania dla talentu i zaangażowania przedstawicieli najmłodszego pokolenia katowickich artystów.

- Ta nagroda jest swego rodzaju zwieńczeniem mojej edukacyjnej przygody z "Karłowiczem", gdyż w tym roku kończę naukę śpiewu w tej placówce, a jednocześnie studiuję na Akademii Muzycznej - mówi Ewa Achtelik, uczennica Szkoły Muzycznej im. Mieczysława Karłowicza. - W Katowicach najbardziej lubię spędzać czas wolny w parkach, zwłaszcza w parku Kościuszki, gdzie mogę się odprężyć po bardziej stresujących wydarzeniach, natomiast moim hobby są prace plastyczne, w których swoje umiejętności rozwijałam w Pałacu Młodzieży - dodaje.

Nagrodzeni uczniowie uświetnili wydarzenie koncertem. A oto lista tegorocznych laureatów:

 • Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. S. Moniuszki:
 • Dżiri Kamila (flet)

 • Górny Antonina (fortepian)

 • Robak Laura (gitara

 • Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. K. Szymanowskiego:

 • Pietras Paulina (perkusja)

 • Puchniarska Marta (altówka)

 • Puchniarska Kinga (gitara)

 • Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im M. Karłowicza:

 • Pinkosz Barbara (fortepian)

 • Dzieża Aleksandra (fortepian)

 • Achtelik Ewa (śpiew)

 • Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Pankiewicza:

 • Esnekier Anna

 • Heinz Iga

 • Lorenczyk Michał

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni