MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prawie 30 % młodych katowiczan i katowiczanek ma nadwagę! Są pierwsze wyniki testów FMS. Co jeszcze wiemy o kondycji najmłodszych?

Aleksandra Wielgosz
Uczniowie katowickich podstawówek wykonywali testy, które oceniały ich sprawność.
Uczniowie katowickich podstawówek wykonywali testy, które oceniały ich sprawność. KAW
W Katowicach przebadano 722 uczniów testami FMS (Functional Movement Screen), które mają wspomóc zdrowy rozwój dzieci. Okazało się, że BMI 64 % badanych jest w normie, 6 % ma niedowagę, a 30 % nadwagę. Dodatkowo wiemy, że młode katowiczanki są o wiele sprawniejsze od kolegów - 42% dziewczyn prawidłowo wykonało testy sprawnościowe, u chłopców 25%.

Testy w publicznych szkołach na terenie Katowic - 30% otyłych uczniów

Sprawy wokół testów FMS wiążą się z BMI, czyli wskaźnikiem masy ciała, który oblicza się, dzieląc masę ciała w kilogramach przez kwadrat wysokości w metrach. Służy on do oceny czy masa ciała jest prawidłowa w stosunku do wzrostu. Podczas testów katowiccy uczniowie szkół podstawowych byli ważeni i mierzeni, co umożliwiło określenie BMI.

- Cieszy fakt, że aż 64% badanych uczniów ma BMI w normie, ale nie możemy zapominać o tych, którzy borykają się z nadwagą czy niedowagą - mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Testy FMS w katowickich szkołach podstawowych

Functional Movement Screen (FMS) to metoda przesiewowej oceny funkcjonalnej, stosowana zarówno u zawodowych sportowców, osób trenujących amatorsko, a teraz także u uczniów polskich szkół. Analiza wyników tego testu pozwala na identyfikację słabych punktów w łańcuchu kinematycznym, które nazywane są "czerwonymi flagami". Te punkty wskazują na ograniczenia funkcjonalne lub asymetrie w obrębie zdrowej populacji.

FMS także ocenia ryzyko kontuzji lub urazu podczas aktywności fizycznej. Do przeprowadzenia testu potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, w tym deska pomiarowa, długi kijek, dwa krótkie kijki, poprzeczka oraz miarka (jeśli nie jest zintegrowana z kijkami).

- Testy FMS są pierwszym krokiem budującym świadomość, pozwalają nam nie tylko ocenić poziom sprawności fizycznej dzieci, ale także zidentyfikować obszary wymagające wsparcia. Dziękuję wszystkim zaangażowanym w ten projekt – rodzicom, nauczycielom i pracownikom MOSiR-u. Razem możemy wpływać na zdrowie i przyszłość naszych dzieci, promując aktywność fizyczną i zdrowy styl życia od najmłodszych lat - wyjaśnia Marcin Krupa.

Uczniowie wykonywali siedem ćwiczeń: przysiad, przejście nad płotkiem, wykrok, mobilność obręczy barkowej, aktywne uniesienie nogi, pompka i stabilność rotacyjna tułowia, a każde z nch było oceniane w skali 0 do 3 punktów.

- Najlepiej dzieci poradziły sobie z ćwiczeniem dotyczącym mobilności obręczy barkowej - 66% badanych wykonało je prawidłowo. Najgorzej wypadło badanie stabilności rotacyjnej tułowia - 17% badanych wykonało je poprawie. Podsumowując, średnio 42% dziewczyn i 25% chłopców wykonało wszystkie ćwiczenia prawidłowo - informuje katowicki urząd.

Wyniki testów w Katowicach - ocenianie sprawności najmłodszych

W badaniach FMS uczestniczyło 26 szkół podstawowych, uczęszczających do 52 klas. W testach w sumie wzięło udział 722 uczniów, w tym 374 dziewczynki i 348 chłopców. Średnie BMI uczestników wynosiło 17,84 (dziewczynki: 17,61, chłopcy: 17,84), a mediana BMI ogółem to 16,89 (dziewczynki: 16,73, chłopcy: 17,12). Spośród badanych dzieci 454 mieściło się w normie (dziewczynki: 250, chłopcy: 204), 41 miało niedowagę (dziewczynki: 19, chłopcy: 22), 126 wykazywało nadwagę (dziewczynki: 59, chłopcy: 67), a 89 miało znaczną nadwagę (dziewczynki: 40, chłopcy: 49). Ogólnie 64% BMI dzieci jest w normie. BMI z niedowagą dotyczy 6%, z nadwagą 18% a znaczącą nadwagę ma 12%.

- Dzięki tej inicjatywie możemy nie tylko ocenić poziom sprawności fizycznej dzieci, ale także zidentyfikować obszary wymagające wsparcia, aby minimalizować ryzyko kontuzji - mówi Daniel Muc, dyrektor MOSiR w Katowicach. 

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni